کورونا ویروس چیست؟ علائم، پیشگیری؛ درمان

coronavirus2020

آخرین اخبارو آمار لحظه ای کورونا ویروس 2020، تعداد تلفات و مبتلایان 

آخرین اخبار و آمار لحظه ای کورونا ویروس در ایران؛ آمار تلفات و مبتلایان

کورونا ویروس نوع رایجی از ویروس است که باعث عفونت در بینی، سینوس ها یا قسمت بالایی گلو می گردد. اکثر کرونا ویروس ها خطرناک نیستند. ولی برخی از انواع آنها  تهدیدی جدی برای سلامتی محسوب می شوند.

از انواع پرخطر کورونا ویروس می توان به ویروس ایجاد کننده سندروم تنفسی خاورمیانه یاMERS-CoV ،SARS-CoV  و کرونا ویروس جدید 2019  یا 2019-nCoV اشاره کرد.

کورونا ویروس MERS برای اولین بار در سال 2012  در عربستان سعودی و سپس در دیگر کشورهای خاورمیانه، آفریقا، آسیا و اروپا ظاهر شد و حدود 858 نفر در اثر ابتلای به این ویروس کشته شدند. در آوریل 2014 ، اولین آمریکایی به دلیل ابتلای به MERS در بیمارستانی در ایندیانا بستری شد و مورد دیگری از ابتلای به این ویروس هم در فلوریدا گزارش گردید. هردوی این افراد از عربستان سعودی بازگشته بودند. در ماه مِی 2015، شیوع جدیدی از MERS در کره گزارش شد که بزرگترین شیوع این نوع از کرونا ویروس در خارج از شبه جزیره عربستان بود. در سال 2003، 774 نفر در اثر شیوع SARS  کشته شدند. از سال 2015 تاکنون مورد دیگری از کرونا ویروس SARS گزارش نشده است.

اما از ابتدای سال 2020، سازمان سلامت جهانی، به دنبال شیوع گسترده از دسامبر 2019 در چین، نوع جدیدی از کوروناویروس تحت عنوان کوروناویروس جدید 2019 یا 2019-nCoV را به عنوان یکی از انواع پرخطر معرفی کرد.

در بیشتر موارد، یک کورونا ویروس باعث بروز علائم عفونت سیستم تنفسی فوقانی نظیر آبریزش بینی، سرفه و گلودرد می گردد. این علائم غالبا با استراحت و داروهای رایج سرماخوردگی درمان می شوند. کورونا ویروس همچنین می تواند باعث عفونت گوش میانی در کودکان شود.

کورونا ویروس چیست؟

کورونا ویروس ها برای اولین بار در دهه 1960 شناسایی شدند، ولی اینکه منشا شان از کجاست هنوز مشخص نیست. این ویروس ها به دلیل شکل تاج مانند خود به این نام،  نامیده شده اند.(Crown در انگلیسی به معنای تاج است). برخی اوقات، و در اکثر  موارد، یک کورونا ویروس می تواند باعث ایجاد عفونت هم در حیوانات و هم  در انسان گردد.

crownshape

سرایت  و انتشار اکثر کرونا ویروس ها مشابه سایر ویروس های ایجاد کننده سرماخوردگی است: یعنی می توانند از طریق: سرفه یا عطسه افراد مبتلا، لمس کردن دستها یا صورت افراد مبتلا یا از طریق لمس اشیایی مانند دستگیره در که قبلا توسط افراد مبتلا به این عفونت لمس شده است، انتقال یابند.

تقریبا همه افراد حداقل یک بار در دوران زندگی خود به این نوع از ویروس ها مبتلا شده اند، مخصوصا در دوران کودکی. در ایالات متحده امریکا، کورونا ویروس ها در فصل پاییز و زمستان بسیار شایع هستند، اما امکان ابتلای به این ویروس در هر فصلی محتمل می باشد.

علائم شایع کورونا ویروس

کورونا ویروس از طریق هوا منتقل شده و در ابتدا باعث ایجاد عفونت در سیستم تنفسی فوقانی و لوله گوارش در پستانداران و پرندگان می شود. به همین خاطر اکثر اعضای خانواده کورونا ویروس ها فقط باعث علائم یک سرماخوردگی یا آنفلوآنزای خفیف می شوند. کورونا ویروس های SARS-CoV و MERS-CoV می توانند باعث ایجاد عفونت در سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی و مشکلات تنفسی حاد شوند.

کورونا ویروس جدید 2019 یا 2019-nCoV باعث ایجاد علائم مشابهی با  کورونا ویروس های SARS  و MERS می شود. افراد مبتلا به این ویروس جدید همچنین از پاسخ های التهابی شدید نیز رنج می برند.

علائم اکثر کورونا ویروس ها مشابه دیگر عفونت های سیستم تنفسی فوقانی می باشد، شامل: آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و برخی اوقات تب. در اکثر موارد، شما حتی متوجه این نمی شوید که به کورونا ویروس مبتلا شده اید یا به دیگر ویروس های ایجاد کننده سرماخوردگی نظیر رینوویروس.

اما اگر عفونت کورونا ویروس به لوله تنفسی تحتانی(نای و ریه ها) سرایت پیدا کند، می تواند باعث مشکلات حادتر نظیر سینه پهلو مخصوصا در افراد مسن، بیماران قلبی یا افرادی یا سیستم ایمنی ضعیف شود.

 

اقدامات موثر درباره کورونا ویروس

متاسفانه تا بحال واکسنی بر علیه کورونا ویروس ساخته نشده است. برای پیشگیری از عفونت کورونا ویروس، باید همه اقداماتی که در جهت پیشگیری از سرماخوردگی معمولی انجام می دهید را به کار ببرید:

  • دستان خود را مرتب با آب گرم و صابون بشویید یا با یک ضدعفونی کننده دست که بر پایه الکل باشد ضد عفونی نمایید.
  • دستان و انگشتان خود را از چشمها، بینی و دهان خود دور نگهدارید.
  • از تماس نزدیک با افرادی که مبتلا به ویروس هستند اجتناب کنید.

کورونا ویروس های کم خطر همانند سرماخوردگی قابل درمان هستند و با:

  • استراحت کافی
  • نوشیدن مایعات
  • استفاده از داروهای رایج برای درمان گلودرد و تب

علائم شان بهبود می یابد. همچنین، یک رطوبت ساز محیط یا دوش آب گرم می تواند به التیام علائم نظیر گلودرد کمک کند.

مقالات مرتبط

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،350
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،435
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،173
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،603
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 2،038
داشتن رژیم غذایی سالم  مخصوصا در دوران بارداری، از بدیهیات است. همچنین، استفاده از ویتامین...
2 مرداد, 1397 - 09:02 1،293

دیدگاه تان را بیان نمایید