شیوع جراحی عجیب بین بانوان ایرانی! لابیاپلاستی چه عوارضی دارد؟

شروع موضوع توسط sheyda69 در ‏8/8/16 در انجمن بیماری های زنان و راههای درمان

 1. sheyda69

  sheyda69 New Member

  می‌گوید تمام چیز با بی‌محلی و رو برگرداندن شوهرش شروع شد. اوایل دلیل این بی‌اعتنایی‌ها را نمی‌فهمید حس می‌کرد پای زن دیگری در بین است. ولی این داستان که خودش می‌گوید جهت ش کم پر غصه نبوده، همان شبی شروع شد که با دیدن بی‌مکانی او، داد بی‌داد می‌کند از رقیب ندیده نشناخته‌اش حرف می‌زند. حرفی که ای کاش هیچ زمان نمی‌زد و خودش می‌گوید که کاش همسران انقدر با هم آسان بودند که می‌توانستند بهبود دردهاینیز باشند.
  مینا می‌گوید: «همین‌که از سردی‌های اخیرش و رو گرداندن‌هایش پرسیدم آن را به زن دیگری ربط دآدم ، سرش را چرخاند و گفت تو نمی‌توانی کمکی به من بکنی... بدنت زشت آویزان و سیاه است. اصلا لذتی که مرد از رابطه زناشویی می‏برد را من نمی‌برم... کاش فکری جهت نگه داشتن زندگی‌مان می‌کردی... اگر نمی‌شناختمت می‌گفتم احتمالا تا امروز هم‌خوابه خیلی ها بوده‌ای. حرف‌هایی که مثل آب یخ از سر صورتم پایین می‌ریخت. شاید برای اولین بار بود که به دستشویی رفتم زل زدم به بدن خودم. دروغ نمی‌گفت ولی من بی‌تقصیر بودم.»
  دکتر می‏گوید که چاره ‏اش لابیاپلاستی یا همان جراحی پلاستیک بر روی لابیا (لب‏های اطراف واژن) است که می‏تواند به تنهایی یا همراه با واژینوپلاستی انجام شود. این جراحی می‏تواند بر روی لب بزرگ یا لب کوچک اعضا تولید مثل زن انجام شود. لابیاپلاستی اندازه و شکل لابیا را تغییر داده و می‏تواند آنها را کوچک‏تر کرده یا تقارن بین آنها را اصلاح نماید این عمل اکثرا ٌ همراه عمل واژینوپلاستی؛ جراحی سفت کردن واژن‌هایی که به خاطر زایمان یا بالارفتن سن گشاد شده‌اند، انجام می‏شود.

  [​IMG]

  دردسرهایی که چندان به مکافاتش نمی ‏ارزد

  میترا اما شرایطش کاملا تفاوت دارد. او تازه جدا شده و این تصمیم هیچ ربطی به حرف‏ ها و جدل‏ هایش با همسر قبلی ‏اش ندارد. خودش می‏گوید: «اعتماد به نفسم را گرفته بود. رفیق نداشتم در روشنایی با همسرم رابطه داشته باشم. خودم بیشتر خجالت می‏ کشیدم.» ولی هم اکنون که این کار را انجام داده هم چندان از آن راضی نیست. می‏گوید: «بیش از حد و غیرطبیعی کوچک شده به نظرمنیز اکنون هم از ریخت افتاده است. این‏که می‏ گویند این عمل روی حس آدم تاثیر دارد، درست نیست. به نظرم آن هایی که معتقد هستند رفیق داشتن و عشق و... در زناشویی اثر بیشتری دارد تا اعضا تناسلی، راست می‏ گویند.»

  ممنوعیت‏ های بعد از عمل جهت میترا، ۳ ماه نزدیکی نداشتن بوده که جهت او که تازه جدا شده بود، کار دشواری نبود. اما این‏که در هر جا هر زمانی بخواهید دامن بپوشید، کمی کلافه‏ کننده است. اما حرف از آن روزها که می‏ شود چند بار خودش را به نشانه چندش شدن تکان می‏ دهد می‏ گوید: «بعد از عمل تمام واژنم را تا ۲ روز پر از گاز استریل کردند که خون وارد رحم جاهای دیگر نشود. اما عادت ماهیانه نبودن از شرایط این چنین عملی است. ۲ روز تحمل سوند و بی‏ حمامی درد و کلی مکافات دیگر که حتی نمی‏ توانی در‏باره‏ اش با فردی حرف بزنی.» میترا که سال قدیم عمل کرده است، ۱.۵ میلیون بابت آن نرخ کرده . اما خودش می‏ گوید تعرفه این عمل هم اکنون ۳ میلیون شده است.

  همـواره پای یک مرد در بین است؟


  دکتر شمس (drshirinshams) کارشناس زنان، در مورد اثر این عمل در زن‏ها می‏ گوید: «به استثنای موارد ی که عمل برای زنان واجب بوده دلایل بهبود ی دارد، مثل عمل‏ های ترمیمی جهت نقص ‏های مادرزادی که واژن را بدشکل کرده و مانع از ادرار طبیعی، عادت ماهیانه یا عمل جنسی می‏ شود، توجه به چنین موارد ی از طرف بانوان بیشتر به علت اصرار همسران یا اعتماد به نفس نداشتن آنان است. این نکته را بارها به بیماران خود گفته‏ ام که جمع کردن بافت واژن از طریق عمل جراحی، الزاما باعث بالا بردن واکنش جنسی نمی‏ شود. بلکه بعضی وقتها معکوس عمل کرده این حساسیت جنسی به درد منجر خواهد شد. بد نیست این را بدانیم که هیچ شکل معین ی جهت واژن لب‏ های آن وجود ندارد که خانم‏ ها فکر می‏ کنند اعضا تناسلی‏ شان غیرطبیعی است.»
  عفو نت، تغییرات دائمی در حس ات، درد مستمر، زخم از شایع‏ ترین موارد ی است که احتمال دارد بعد از این عمل جهت شخص به وجود بیاید. امری که گاه می ‏توان بی تن دادن به تیغ جراحی آن مساله را برطرف یا بهبود کرد. این کارشناس بانوان می‏گوید: «آزمایش اتی مثل کگل می‏تواند ضعف شلی عضلات واژن را ویرایش دهد و تحریک جنسی را بیشتر نماید . خانم‏ ها خوبتر است به چنین شیوه‏ هایی روی آورند تا عمل کردن.»

  بیمه را فراموش بکنید

  با کلینیک که ارتباط می‏گیرم از تعرفه ‏ ها و استفاده از بیمه می‏پرسم، منشی می‏گوید: «بیمه‏ ها عمل‏ های واژینوپلاستی و لابیاپلاستی هر عمل قشنگ یی و پلاستیک دیگری را که گزینش ی هستند ، پوشش نمی‏ دهند.» این در حالی است که با پیگیری از کلینیک‏ های دیگر متذکر شدیم، در موارد محدودی که این عمل‏ ها ضروری شمرده می‏شود، مثل بزرگ شدن لابیا در تاثیر استفاده خیلی آزمایش وسترون، موارد مادرزادی یا ناراحتی‏ های مزمن، می‏توان از بیمه استفاده کرد. جراحان زیبا یی معتقد هستند این عمل جراحی می‏تواند بلافاصله بعد از زایمان یا بعد از آن انجام شده پزشک دهانه واژن را با زدن چند بخیه تنگ‏تر نماید . ولی عمل تنگ کردن واژن (پرینورافی) نوع عمل جراحی ترمیمی محسوب می‏شود که هدف آن كم شدن سایز ورودی واژن است. که با انجام این عمل، مقاربت جنسی، یک ماه بعد از عمل توصیه می‏شود. دکتر مریم مهاجری می‏گوید: «این‏گونه عمل‏ها اکثرا با بی‏هوشی عمومی یا بی‏حسی موضعی قابل انجام است و حدود یک ساعت طول می‏کشد. بازبینی ی بعد از عمل هم حداقل تا هفته طول خواهد کشید، اما مقاربتی نمی بایست حداقل تا ماه اتفاق بیفتد.»
  زهرا که یکی از موارد عمل کرده این نوع جراحی زیبا یی است، می‏ گوید: «چیزی که به من نگفتند این بود که بعد از جراحی، کبودی، ورم، درد مدتی طول خواهد کشید. یک ‏ماه پیش از همسرداری تصمیم گرفتم برای بهتر شدن بدنم، لابیاپلاستی کنم. بهم گفتند تا ‏ماه دیگر می ‏توانی نزدیکی هم داشته باشی. ولی یک‏ ماه بعد از عمل نه تنها هنوز ورم‏ ها از بین نرفته بود، بلکه قادر به نزدیکی نیز نبودم. از طرفی همسرم مدام شماتت‏م می‏ کرد که چرا چنین کاری کردم.»

  ورود دوشیزگان ممنوع

  سمیه علیزاده، کارشناس بانوان می‏گوید: «مونس پلاستی، واژینوپلاستی، هاپمنوپلاستی، لبیوپلایستی، افزایش G- spot، برداشتن پوست یا روکش کلیتوریس، فرونوپلاستی، پرینوپلاستی و ... پیش از این رایج نبود هم اکنون با مد شدن انواع عمل‏های زیبا یی مورد توجه قرار گرفته است. بد نیست به این تذکر کنیم که تا سال ۲۰۰۰ در جهان فقط ۱۶۳ مورد جراحی لبیاپلاستی گزارش شده بود که ۳۶ درصد این جراحی برای زیبا یی ۶۴ درصد به علت موارد پوشیدن و درد انجام شده بود. هم اکنون این عمل‏ها چندان ربطی به بهبود ندارد. حداقل سن برای انجام جراحی لبیاپلاستی ۱۸ سال است، در حالی که ما امروز شاهد مراجعه یک دختر ان ۱۵ ساله‏ای هستیم که می‏خواهند این عمل را انجام دهند. جراحی که چندان برای افراد دوشیزه پیشنهاد نمی‏شود.»
  اما آنهایی که بایستی فعلا بی‏خیال این عمل شوند کمی آن را به تاخیر بیندازند، زنان باردار افرادی هستند که دچار بیماری ‏های بانوان شده‏اند. این افراد خوب است اولویت را رعایت کرده و زایمان کرده بهبود کنند و بعد سراغ جراحی بروند. اما بیماران سیگاری نیز شاید بعد از این عمل دچار چسبندگی باز شدن زخم شوند. اما از فاکتورهای دیگری که می‏تواند خطر زخم شدن را {افزایش |ارتقا دهند اختلالات کلاژن‏سازی دیابت است.
  روش‏ها یکی دو تا نیست. جهت پول خرج کردن زیبا تر شدن، اما چنانچه عمل موفق یت‏آمیز باشد، روش‏های زیادی وجود دارد. یکی به همین دلیل ش‏ها سیـستم نخ است. فرزانه که چندان دل خوشی از اینروش ندارد می‏گوید: «این همان چیزی است که برای لیفت صورت بدن استفاده می‏شود. خب این حرفی بود که کمی مطمئنم کرد به آن تن دهم. برای لیفت پرینه و واژن از نخ‏ها قابل جذب استفاده می‏شود اثر آن تا اخر عمر در پرینه در صورتی که بیماران زایمان طبیعی نداشته باشد باقی می‏ماند. عمل کاملا سرپایی بود با بی حسی موضعی انجام شد. نیاز به بهبود آنتی بیوتیک تزریقی نیز نداشت فقط ۵ روز مصرف آنتی بیوتیک خوراکی کافی بود. گفتند بایستی ۴ تا ۶ هفته بعد از گذاشتن نخ نزدیکی نداشته باشم. اما با رعایت تمام این نکات بعد از اولین نزدیکی، نخ‏ها پاره شد و الان در نوبت دوم جراحی هستم. این‏بار می‏خواهم لیزر را تست کنم.»

  [​IMG]

  انتها این خط کجاست؟

  دستگاه لیزر واژینال که از آن به عنوان تنگ کردن واژن بدون عمل جراحی مصرف می‏کنند، جهت بهبود علائم یائسگی مثل خشکی واژن و سوزش دردهای زمان نزدیکی، اثر گذار است. همين طور اینآموزش جهت بهبود بی اختیاری ادراری اضطراب ی که در خانم‏ ها خیلی شایع است فرد د دارد و بی‏ اختکمک ادرار را کاملا از بین می ‏برد و افتادگی مثانه و واژن را برطرف می‏ نماید . دکتر شیرین شمس، جراح زیبایی، در این‏ باره می‏گوید: «اینروش باعث روشن کردن رنگ دستگاه تولید مثل خانم‏ها جمع کردن کوچک کردن لبیاها تنگ کردن کانال واژن می‏شود به طوری که قابل قیاس با عمل تنگ کردن واژن پرینورافی (ترمیم دستگاه تولید مثل خارجی خانم‏ها) است.» طول مدت عمل ۱۰ دقیقه است نیاز به استفاده مسکن و بی‏حسی ندارد خبری از خونریزی نیست. اما بعد از این عمل بیمار خوبتر است ۵ روز آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی استفاده نماید . فرزانه می‏گوید: «این دومین جلسه است که برای لیزر بهبود ی می‏ آیم. دکتر گفته ۳ تا چهار جلسه با فاصله هر دو تا چهار هفته می بایست این بهبود انجام شود. اشتباهی کرده ‏ ام که می بایست تا انتها ادامه‏ اش دهم چون با پارگی نخ ‏های لیفت وضعیت بدنم بدتر شده است.»
  اما انتها این خط کجاست؟ به اعتقاد روانشناسان تا زمانی که اعتماد به نفس شخص پایین باشد نخواهد فرق ‏ های فردی خود با افراد دیگر را بپذیرد شاهد شیوع چنین جراحی‏ هایی هستیم . جراحی ‏های به اصطلاح زیبا یی که تمام را یکسان کرده هویت فردی افراد را از آنها خواهد گرفت. چنین عمل‏های زیبا یی جز آنکه تمام را شبیه نیز نماید به شکلی که انگار از کارخانه بیرون آمده‏اند خاصیت دیگری نخواهد داشت. افراد باید عزت نفس و اعتماد به نفس را ارتقا دهند تا هدف گلوله یکسان‏ سازی واقع نشوند.
   
 2. parnia

  parnia New Member

به اشتراک گذاشتن این صفحه