دندانپزشکی زیبایی

شروع موضوع توسط taze در ‏9/1/18 در انجمن بهداشت دهان و دندان

 1. taze

  taze Member

  دندانپزشکى زیبایى

  دندانپزشکی زیبایی شاخه‌ای است که به بهبود عملکرد و ظاهر دندان‌های فرد می‌پردازد. دندانپزشکی، آمیزه‌ای از هنر و علم است که باعث ایجاد زیبایی ظاهری (زیبایی شناسی)، سلامت دندان‌ها و سایر زمینه‌های مرتبط می‌شود؛ بنابراین در لفظ کلمه، همهٔ دندانپزشکان در تلاشند تا ظاهر افراد را زیبا سازند. در نتیجه لفظ دندانپزشکی زیبایی دیگر کاربرد ندارد زیرا آنها در پی تبلیغ، فروش محصولات و صرفاً فقط زیبایی هستند. انجمن دندانپزشکان آمریکا این رشته را به عنوان رشته‌ای رسمی در زمینهٔ دندانپزشکی نمی‌پذیرد با این حال، بسیاری از دندانپزشکان، به خصوص در آمریکا و غرب، با انتخاب این شاخه، در کارهای تجاری و تبلیغاتی فعالیت می‌کنند. البته دو تخصص وجود دارد که رابطهٔ تنگاتنگی با دندانپزشکی زیبایی دارد و توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا(ADA) به رسمیت شناخته شده و آن هم تخصص‌های ارتودنسی و پروتزهای دندانی (Prosthodontists) است که تحصیل در هر کدام از این رشته‌ها نیاز به مدرک دندانپزشکی عمومی دارد و میانگین سه سال طول می‌کشد.


  گزینه هاى به کار گرفته شده در دندانپزشکى زیبایى :


  بیلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها یکی از شایع‌ترین روش‌های بکارگرفته شده در دندانپزشکی زیبایی است. با اینکه داروهای سفیدکنندهٔ دندان زیادی را بدون نسخه می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد، ولی موارد سفیدکننده‌ای که دندانپزشک بکار می‌برد، ماندگاری و سفیدکنندگی بیشتری را برای دندان‌های زرد زنگ بوجود می‌آورد.


  شکل دادن به مینای دندان، پستی بلندی‌های آن را از بین می‌برد تا دندان‌ها زیباتر جلوه کنند. از این روش می‌توان برای نواحی کوچک دندان که شکسته شده‌اند، استفاده کرد. برداشت مینای دندان برگشت‌ناپذیر است و گاهی باعث این می‌شود که عاج دندان در معرض خطرات قرار بگیرد. این روش نام‌های دیگری مانند enameloplasty، odontoplasty، recontouring، reshaping، slenderizing و stripping دارد.


  ایجاد طرح، که به آن شکل دادن دوبارهٔ دندان نیز می‌گویند، یکی از معدود درمان‌های فوری است که در دندانپزشکی زیبایی بکار می‌رود. ایجاد طرح دندان یا همان شکل دادن دوبارهٔ دندان، روشی برای تصحیح دندان‌های [کج و خمیده، دندان‌های شکسته، دندان‌های ترک دار و دندان‌هایی که روی هم درآمده‌اند، است که فقط در یک جلسه تصحیح می‌شود. حتی این روش برای افرادی که ارتودنسی دارند نیز قابل استفاده‌است و برگشت‌ناپذیر است. چند میلیمتر از دندان‌های زرد لایه برداری می‌شود. شکل دادن مجدد دندان معمولاً برای تغییر دادن طول، شکل و موقعیت دندان بکار می‌رود.


  فیلینگ کامپوزیت، روشی است که در آن یک ترکیب دندانپزشکی مینا مانند، روی سطح دندان گذاشته می‌شود، شکل داده می‌شود و پس از سخت شدن، آن را پولیش می‌کنند.


  مریلند بریج، دندان‌های مصنوعی هستند که میان دو عاج دندان قرار داده می‌شود تا مکان دندانی که خالی است را پر کند. آن دو عاج، دندان مصنوعی را به دو دندان کناری متصل نگه می‌دارد. از این روش برای کسانی که یک یا چند دندانشان را از دست داده‌اند استفاده می‌شود. این نوع دندان مصنوعی مانند سایر دندان‌هایی مصنوعی، قابل برداشتن و گذاشتن نیستند. در نواحی دندان که فشار کمتری را متحمل می‌شوند مانند دندان‌های جلویی، از مریلند بریج استفاده می‌شود. پل‌های پایه دار یا مریلند بریج باعث تصحیح گاز زدن و صحبت کردن می‌شود. افراد دارای این پل‌های دندانی، الزام به رعایت جدی بهداشت دهان و دندان دارند؛ گرچه، این دندان‌ها تا ده سال یا حتی بیشتر دوام می‌آورند.


  لمینیت، لایه‌هایی فرا- نازک هستند که از ترکیبات پرسلن ساخته شده‌اند و به طور مستقیم به دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

  لمینیت، گزینه‌ای برای بستن فضاها یا پنهان کردن دندان‌های زردزنگی که به روش‌های سفیدکنندگی پاسخ مناسب نمی‌دهند. روکش‌های فرا – نازک که ضخامتی درحدود 0٫1–0٫3mm دارند، بسیار مورد پسند قرار گرفته‌اند.


  بلند کردن لثه، از روش‌های دندانپزشکی زیبایی است که لثه را بلند می‌کند و شکل می‌دهد. در این روش، لایه‌های لثه شکل داده می‌شوند که این عمل باعث می‌شود تا دندان‌ها متقارن و زیبا چلوه کنند. لثه‌های بیش از حد بزرگ در اثر عواملی مانند التهاب لثوی، داروهای خاص و ارتودنسی می‌تواند ایجاد شود.

  استرداد گازگرفتن برای مریض‌هایی بکار می‌رود که دندان هایشان ساییده شده (امکان دارد که در اثر رفلاکس‌های اسیدی ایجاد شود)، توسط این روش می‌توانند به دندان هایشان دوباره، حجم و بعد ببخشند و لبخندشان را زیباتر ساخت. در این روش، گاهی اوقات چین و چروک‌های گوشهٔ لب از بین می‌رود و باعث ایجاد حس جوانی و کاهش نیاز به عمل جراحی پلاستیک می‌شود.
   
 2. baya

  baya New Member

  بهترین دندانپزشکی زیبایی در تهران
  مجموعه کارهایی که سبب بهبود لبخند شما و زیبا شدن دندانهایتان می شود را دندانپزشکی زیبایی مینامیم . در واقع این اصطلاح ، بسیار کلی بوده و بستگی به نیاز های فرد دارد و می تواند بسیاری کارهای دندان پزشکی را ششود .
  چرا شما به بهترین دندانپزشکی زیبایی در تهران نیاز دارید ؟ درواقع نیاز به دندانپزشکی زیبایی برآمده از خواسته ی خود شما برای زیباتر شدن دندان هایتان است. اگر شما به هر دلیلی از دندان هایتان راضی نباشید یا قصد بهبود آنها را داشته باشید بهترین دندانپزشکی زیبایی در تهران به کمک شما می آید .
  طبیعتا داشتن دندان هایی زیبا و مطابق معیار های زیبایی اعتماد به نفس شما را بالا تر میبرد و تاثیر بسیاری در ظاهر و سن شمدارد ا .

  درادامه به بررسی مجموعه اعمال بهترین دندانپزشکی زیبایی می پردازیم:

  جرم گیری
  جرم گیری علاوه بر این که برخی تغییر رنگ های ناشی از جرم و رسوب رنگدانه ها روی آنها را از بین میبرد و سبب زیبایی دندان ها میشود ، یک امر ضروری برای سلامت دهان و لثه ها است . این تفکر که جرمگیری سبب آسیب به دندان ها میشود در ثورتی که از وسایل جرم گیری به درستی استفاده شود ، کاملا اشتباه است .
  جرم پایگاهی برای لانه گزینی میکروب ها میشود و سبب پوسیده شدن دندان ها ، عفونت لثه و تحلیل لثه میشود .
  میزان دفعات مورد نیاز جرم گیری در افراد مختلف ، متفاوت است و بستگی به میزان رعایت بهداشت و ترکیبات بزاق افراد دارد .
  چرا جرم تشکیل میشود ؟
  به علت عدم رعایت بهداشت و کوتاهی در استفاده از مسواک و نخ دندان
  آیا جرم با مسواک از بین میرود ؟
  پس از آنکه مواد کلسیفیه ی بزاق روی پلاک میکروبی رسوب کند و جرم به وجود آورد، دیگر با مسواک نمی توان آنرا برداشت و نیاز به ابزار مخصوص جرمگیری خواهد بود .
  جرم گیری درمانی نسبتا ساده و بدون درد است که از بسیاری از پیچیدگی ها و مشکلات دندانی – لثه ای در آیده جلوگیری میکند .
  ممکن است پس از جرم گیری چند روزی حساسیت دندان ها بالا رود که میتوان از خمیر دندان های ضد حساسیت کمک گرفت . این عارضه موقت بوده و اصلاح میشود .

  بلیچینگ (سفید کردن دندان ها)
  در روش بلیچینگ مواد ویژه ای روی دندان ها قرار داده می شوند و به وسیله ی لیزرفعال می شوند . این مواد پس از فعال سازی به مینای دندان نفوذ کرده و رنگ های به دام افتاده درون دندان را به شکل رادیکال های آزاد در آورده و آنها را آزاد میکند و رنگ دندان ها سفید تر می شود.به این روش سفید کردن دندانها با لیزر یا بلیچینگ گفته می شود.
  روش اول :
  در مطب در طی چند جلسه , زیر نظارت کامل دندان پزشک صورت میگیرد و آسیب احتمالی دندان ها و لثه ها ، به حداقل میرسد و سفید کردن دندان ها با سرعت بیشتری نسبت به روش دوم صورت میگیرد . تعداد جلسات مورد نیاز وابسته به وضعیت دندان های شما و علت تغییر رنگ است.

  [​IMG]

  سفید کردن دندانها در مطب ، office bleaching

  روش دوم :
  دندان پزشک از دندان شما قالب گرفته و تری شفاف و ماده ی سفید کننده ی مناسب را به شما تحویل میدهد و شما به مدت چند هفته (حداقل دو هفته)، چند ساعت در شب از تری استفاده میکنید ، تری را از ماده پر کرده و روی دندان های خود قرار میدهید . از معایب این روش زمان بر بودن و عدم نظارت دندان پزشک بر سلامت دندان ها و دیگر بافت های دهان شما است . مزیت این روش ارزان تر بودن آن نسبت به روش اول است .

  [​IMG]

  home bleaching،سفید کردن دندان ها در خانه ، تری بیلیچینگ

  مزایای بلیچینگ با لیزر :

  افزایش کیفیت بلیچینگ و کوتاهی طول مدت درمان

  بهترین روش بلیچینگ ، انجام بلیچینگ در مطب به وسیله ی دندان پزشک و با مواد قوی ، و به دندان آن ادامه ی پروسه ی بلیچینگ در خانه با مواد ضعیف تر است که دندان پزشک وسایل مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده و آموزش های لازم رابه شما میدهد. استفاده ی همزمان از هر دو روش ، سبب تضمین ماندگاری درمان می شود .
   

به اشتراک گذاشتن این صفحه