ایدز

شروع موضوع توسط Doctor در ‏15/9/15 در انجمن ایدز و اعتیاد

1. Doctor

Doctor Member

سوال:
    من یک تماس جنسی بدون کاندوم با یک فرد احتمالا آلوده داشتم , ولی الان دوروز گذشته و دچار حالتی شبیه به سرما خوردگی و یا سایر علایم نشده ام , ولی بعد از دو روز تمام پوست بدنم لکه های قرمز زده است ,آیا احتمال آلودگی به ویروس ایدز وجود داره؟

جواب:
    متاسفانه در هر نوع رابطه بدون محافظت با فرد مشکوک احتمال ابتلا وجود دارد. حدود 1 ماه بعد از رابطه تست تشخیصی را انجام بدهید.

2. Doctor

Doctor Member

سوال:
    خسته نباشين معذرت كه اين حرفارو ميگم
    من حدود 2 هفته قبل با دوستم نزديكي داشتم البته هيچ دخولي صورت نكرفت فقط در حده لابايي بود ولي من از اون روز ترس افتاده تو جونم من از سلامتي ايشون خبري ندارم ترسم از اينكه اگه دخول صورت نگرفته باشه حتي از مقعد و اگر ساكم نزنم فقط مقداري از اب ايشون كه قبل از مني مياد بهم بخوره ايدز ميگيرم تورو خدا كمكم كنيد الان چند روزه فقط دارم گريه ميكنم

جواب:
    در این مورد خیلی باید مواظب باشید. مایع منی اگر فرد ایدز داشته باشد حاوی ویروس است و هرگونه تماس با آن ریسک خطر انتال را دارد. پس باید بسیار مواظب باشید. الان غصه خوردن دردی از شما دوا نمی کند. باید در هر گونه تماس جنسی کاندوم فراموش نشود.
    الان هم نگرانی و غصه خوردن فایده ای ندارد.

3. Doctor

Doctor Member

سوال:
    ميدونم چيزي كه گفتين راسته ولي دكتر من دختري هستم با اعتقاد بسيار بالا راستش من اون روز رفته بودم بيش اون اقا برا گرفتنن سي دي يعني من تا حالا كه 25 سالمه با كسي دوست نشده بودم نميدونم اون روز چي شد حتما يه امتحان الهي بود ولي من شكست خوردم از اون روز كارم شده فقط بيش درگاه الهي گريه كردن وتوبه خواستن ولي راستش ميدونم خدام ديگه الان از من بدش مياد راستش من هيچ احساس خوبي نداشتم ولي نميدونم هر وقت خواستم بلند شم بسره نذاشت ولي بالاخره بلند شدمو اومدم بيرون نميدونم باور ميكنين يا نه الان از خودم متنفرم هر لحظه از خدا مرگمو ميخوام و من با مامانم خيلي صميميم ولي بازم نميتونم بگم چي شده ولي اون از رفتارم ميفهمه كه چهمه الان دكتر احساس گناهم يه طرف قضيه ترس از گرفتن ايدز از طرف ديگه داره ديوونم ميكنه ميترسم خداي نكرده خانوادمم به خاطر اشتباه من مريض شن ميترسم همه بفهمن چي كار كردم
    راستي دكتر من بعدا فهميدم اون بسر با كساي زيادي رابطه داشته ولي خودش ميگه من تا حالا رفتار برخطر نداشتم من الان نميدونم اون ايدز داره يا نه ايا اگهم بر فرض داشته باشه من با اون چيزاي كه بهتون گفتم ايدز ميگيرم خوردن بيشاب اون اگه ايدز داشته باشه باعث انتقال ميشه اقاي دكتر اون جوشي كه تو دهنم در اومده چيه اخه نوشتن از علايم ابتلا اول افتادن افت تو دهنه منم از اين ميترسم كه چون من هميشه مراقب نظافت دندونام هستم و اين جوش بي سابقه است كه تو دهنم زيره لبم در اومده ايا اگه يه كم بوست كمرم بره مني اون باعث انتقال ميشه
    در اخرم ميگم دكتر اين جور كارا هيچ خوبي ندارن هيچ لذتي ندارن خدا فقط بهمون عقل بده من كه الان 3 هفتس از ترس نخوابيدم اميدوارم هيچ كس غلطي رو كه من كردم نكنه

جواب:
    ممنون از توضیحی که دادین.
    شما خیالت از امروز راحت باشه که ایدز نگرفتی و اون جوش هم بخاطر استرس شما ایجاد شده.
    امیدوارم عاقل باشی و این اشتباه را دو بار تکرار نکنی که اگه انجام بدی احمق ترین آدم روی زمین خواهی بود.
    نگران نباش و استرس و ناراحتی رو از خودت دور کن. ارتباطت با اون پسر رو قطع کن و سعی کن با ارامش به زندگیت ادامه بدی.

4. Doctor

Doctor Member

سوال:
    salam man hodude 4sale pish ba yek nafar rabete dashtam va az salamate on shakhs etelai nadshtam albate hich dokhooli surat nagereft faghat ye barkhod kuchik ba maghad mikhastam bebinam aya man mobtala hastam azmayesh haye ghire takhasosi dadam chizi nabude vali tahala azmayeshe takhasosie hiv nadadam.lotfan harchi saritar javab bedid

جواب:
    نگران نباشید. اگر مبتلا بودید تا کنون دچار علایم غیراختصاصی میشدید.
    نیازی نیست نگران باشید و لازم نیست آزمایش خاصی بدهید.

5. Doctor

Doctor Member

سوال:
    دكتر ببخشين اين همه سوال ميكنم ولي واقعا نگرانم اخه يه دكتر تو نت به من گفته شانس ابتلات 95٪ ترسيدم از اون روز خدا شمارو واسه من رشونداگه بيشاب اون اقا به الت من بخوره البته بپون هيچ دخولي اگه ايشون مبتلا باشن منم ميگيرم يكي هم دكتر خوب سرما خوردگي ميتونه تو اين فصل عادي باشه اگه الان كه سرما خوردم يا اون جوش ميتونه نشانه ابتلا باشه
    در اخر دكتر قول ميدم هيچ وقت اين كارو كنم چون عذابش بيشتر از خوشيشه

جواب:
    بعید میدونم شما دچار علایم ایدز باشید.
    ممنون از اظهار لطفتون.

6. Doctor

Doctor Member

سوال:
    سلام دکتر شما اگر یادتون باشه گفتید که اگر مشکلی در مورد hiv بود تو این 4 سال خودشو نشون داده بود و دارای علامت غیر اختصاصی بود.ولی مگر نمیگن که hiv دارای دوران نهفته هست و ممکن هست تا چند سال خودشو نشون نده؟مثلا تا 7 سال؟لطفا به طور کامل توضیح بدید

جواب:
    این علایمی که منظور من بود در عرض 6 ماه اول و نهایت سال اول خودشو نشون میداد.
    من مطمئنم شما مشکلی ندارید حالا اگر خودتون دوست دارید تو عذاب وجدان و برزخ فکری باشید به خودتان مربوط است.

7. Doctor

Doctor Member

سوال:
    دكتر ميشه به هم بگين اگه گيرم اون اقا ايدزم داشته باشن من با شرايطي كه گفتم چند درصد احتمال داره بگيرم
    يكيمدكتر من گلوم درد ميكنه گوشام درد ميكنه بوستم انگار حشره خورده خارش داره اصلا علايم ايدز چند وقت ديگه در ميايد دكتر ببخشين اين همه ميبرسم واقعا دچار افسردگي شدم نه ميتونم شبا بخوابم نه ميتونم غذا بخورم كمكم كنيد نه از اين ميترسم كه بگيرم ميترسم خانوادم بگيرم واقعا مستاصل شدمهمه چيز راستشو بهم بگين اصلا علايمشو بهم بگين

جواب:
    راست راستشو می گم. نگران نباشید. وسواس نداشته باشید. شما سالم هستید. دیگه از این رفتارهای بچه گانه مرتک نشوید.

8. Doctor

Doctor Member

سوال:
    اقای دکتر لطفا به من کمک کنین تا دوباره دوستمو به زندگی تمیدوار کنم چون یکی از نخبه های کشورمونه اگه بتونم بهش کمک کنم واقعا استعداد زیادی داره و میتونه بهتون کمک کنه من اصلا نتونستم امروز متقاعدش کنم که ایدز نداره چون میگه اون پسر دوست دخترای زیادی داشته که البته بعد از رفتن اون پسر فهمیده که همه دانشگاه ازش گله دارن میگه چون منم باهاش سکس داشتم البته دیروز گفتم با چه شرایطی منمhiv گرفتم],چون پیشابش بمن خورده تورو خدا کمکم کنین بگین چهجوری میتونم بهش بگم که ایدز نداره چون واقعا حیفه یکی از نخبههای کشورمون این طوری افسرده بشه که بگه خودمو میکشم در چون میگه خون نیومده فقط زیر شکمش 1 روز بعد زیاد درد میکردایا ورود انگشت میتونه ضمن هیچ دکتریم نمیره چون میگه مبتلا شدم حتمایکیم اقای دکتر یه نگرانی دیگم داره اینه که به پردش اسیب میرسه اسیب برسونه من که میگم نه چون خون نیومده ولی بازم قبول نمیکنه بگین چیکار کنم چون واقعا خودتون میدونین وقت درس خوندنه ولی اصلا از زندگی سیر شده کمکم کنید

جواب:
    ایشون باید یه تست بده. بره مرکز مشاوره رفتاری تا خیالش راحت بشه. اینکه تو شک بمونه و فقط غصه بخوره هیچ مشکلی حل نمیشه.

9. Doctor

Doctor Member

سوال:
    اقای دکتر برای دوست من مشکلی پیش اومده وایشونو واقعا افسرده کرده و با توجه به این که ما از همکاران شما در اینده خواهیم بود میخوام این سوالو بهم تمام واقعیاتشو بگین
    من دوستم حدود 8 هفته پیش با دوستشش معاشقه داشته ولی خودش میگه دخولی صورت نگرفته فقط لاپایی کردن و میگه همون پیشاب بهش خورده و با توجه به اینکه ساک نزده و هنگام برگشت به خونشون با ابو صابون خودشو شسته ایا امکان گرفتنHIVچقدره چون نمیدونه اون پسره تیدز داره یا نه قرار بود ازدواج کنن که یه دفعه پسر زد زیر همه چیزو دوستم به خاطر این شک کرده اقای دکتر کمکش کنین خودتون که میدونین رشته پزشکی سخته ولی اون از روحیه افتاده نمیتونه درس بخونه ایا مبتلا شده البته تا حالا از علایمشو ندیده

جواب:
    با این شرح حالی که شما دادید اصلا به هیچ وجه احتمال انتقال وجود ندارد.
    به دوستتون بگید که اصلا نگران مساله ایدز نباشه و با توجه به اینکه ساک نزده و نخورده و اینکه دخولی انجام نشده اصلا شانس انتقال ویروس ایدز وجود نداره.

10. Doctor

Doctor Member

سوال:
    می خواستم بپرسم بیماری ایدز از طریق معاشقه و بوسیدن و دست زدن بهم منتقل می شه ؟
    من با کسی رابطه داشتم اولا نمی دونم سالمه یا بیمار اما خودش می گفت سالمه !البته بگم دخولی صورت نگرفت فقط معاشقه و بوسیدن (بوسیدن به صورت بود نه لب به لب)و لمس کردن اجزای بدن بود.
    از آب دهان چه طور ؟چون دستم به آب دهانش آغشته شد؟ا
    مسئله بدی اینه که آبی که در زمان معاشقه خارج می شه از آلت زن در صورت دست زدن انتقال بیماری داره ؟من دستم آغشته شد ولي نمي دونم به چشم و بيني دست زدم يا نه ولي مطمپنم به دهانم دست نزدم و 1 ساعت بعد با آب و صابون شست شو دادم اما احيانا اگه َ دست با مواد غذایی تماس داشته باشه از طریق خوردن بیماری حاصل می شه ؟من شنيدم اسيد معده هر چي و نابود مي كنه !
    اگه دست به ویروس آلوده بشه با آب و صابون پاک می شه؟
    نياز به آزمايش هست؟
    ممنون مي شم زود جواب بديد

جواب:
    هیچ ترس و نگرانی نداشته باش. شما رفتار پرخطر خداروشکر انجام ندادی و لازم نیست نگران باشی. چون اولا شریک جنسیت معلوم نیست مثبت باشه.
    همان شستشوی با آب و صابون کفایت می کنه.
    نگران نباش.
    آزمایش لازم نیست.

11. Doctor

Doctor Member

سوال:
    يعني با توجه به گفته هاي من هيچ گونه امكان سرايت نيست؟
    ممنون.لطف كرديد.خيلي ذهنم مشغلولش شده .چون اولين بارم بود به دختري به اين شكل دست مي زدم .

جواب:
    مواظب خودت باش. در تماس های مشکوک خیلی مواظب باش و بی احتیاطی نکن. همیشه کاندوم هم همرات داشته باش. در صورت تماس با واژن خانمها زیادی احتیاط کن. ضرر نمی کنی.

12. Doctor

Doctor Member

سوال:
    دکتر مدتیه ذهنمو مشغول کرده
    آیا ایدز در رابطه از پشت هم سرایت پیدا می کنه؟
    میگفتن سرایت نمیکنه
    می شه یه توضیح کلی بدین؟از دهان و ...؟

جواب:
    هر گونه تماسی که باعس انتقال ترشحات جنسی و همچنین تماس خونی بین فرد آلوده و سالم شود باعث انتقال ایدز میشود.
    سکس از طریق مقعد از ریسک بالایی برای انتقال ایدز برخوردار است.
    بوس فرانسوی
    سکس بدون استفاده از کاندوم از هر طریقی : دهانی مقعدی واژنی باعث انتقال ایدز میشود.

13. Doctor

Doctor Member

سوال:
    اقاي دوكتر سرما خوردگي شديدوتب بيش از 1 ماه از علاپم ايدز؟اگر هست جند وقت پس از مبتلا شدن است؟ممنون.

جواب:
    بله از علایم ایدز میتونه باشه. معمولا از چند هفته ملا 3 هفته بعد ایجاد میشه و بعد قطع میشه.

14. Doctor

Doctor Member

سوال:
    سلام دكتر ميشه بهم بگين برفك دهان چيه؟
    من حدود 4 ماه بيش يه سكس در حد لاباي داشتم رفتم تو 12 هفتگي از منفي بود ولي الان به دهنم كه نگاه ميكنم بالاي دهنم يعني سقفش سفيد شده ميتونه برفك دهاني باشه؟
    يعني من ايدز گرفتم بازم برم ازمايش؟ميشه بهم بگين برفك دهاني چه جوري ميشه درد داره يا نه؟

جواب:
    برفک دهان بیماری قارچی هست بهتر است تست آزمایشگاهی بدید. ممکنه یه بیماری جنسی داشته باشید. اما جای نگرانی نیست و با درمان دارویی برطرف میشه. نگران ایدز نباشید.

15. Doctor

Doctor Member

سوال:
    يعني پكتر امكان داره بيماريم خطرناك باشه؟
    يا ممكنه كمي دهنم فقط قسسمت جلوي دهنم سقفش سسفيده دردم ندارم ممكنه از ايدز باشه دكتر من رابطه دهاني نداشتم

جواب:
    بیماری خطرناکی نیست. جای نگرانی نیست و فقط بهتره که بررسی بشید.

16. Doctor

Doctor Member

سوال:
    من حدود 3سال است كه نامزد دارم تو اين مدت رابطه دهاني و بوسه هاي عميق داشتيم اما يه رابطه به همين صورت دهاني و بوسه داشتيم حدود 1ماه و نيم پيش كه من لبام و لثم زخم سطحي داشت اما نامزدمو نميدونم حالا ميخوايم جدابشيم و من خيلي ميترسم كه خدايي نكرده ايدز گرفته باشم تو اين 3 سال نامزدم هيچ علائمي نداشته و سالم بوده و تو اين 1ماهو نيمم كه بهتون گفتم بدن من كوچكترين تغيري نداشته حتي تب يا هر چيز ديگه با توجه به اينكه بدن من خيلي خيلي از نظر جسمي ضعيفه ايا ممكنه كه نامزد من ايدز يا hivداشته باشه و به من منتقل كرده باشه ?با اين شرايط من خيلي نگرانم زندگيم بهم ريخته با توجه به اينكه اون نه معتاده نه با كس ديگه رابطه داشته اما كار خشني داره و مدام دستاش زخم ميشه
    دكتر تورو خذا منو از اين نگراني نجات بدين با وجود اينكه كوچكترين تغيري نداشتم ايا احتمالش هست ؟دارم از نگراني ديونه ميشم

جواب:
    دوست عزیز نگرانی شما کاملا بیمورد است.
    احتمال ایدز گرفتن شما صفر است.

17. Doctor

Doctor Member

سوال:
    با سلام من يك سوال داشتم آيا ايدز از طريق آميزش خارجي و فقط توسط ريختن مايع قبل از مني و يا مني روي آلت تناسلي زن قابل انتقال است؟

جواب:
    اين موارد مشكوك بوده و حتما بايد تا 2 ماه ديگر براي اينكه مطمپن شويد آزمايش تست اچ آي وي انجام شود.

18. Doctor

Doctor Member

سوال:
    ایا از راه رابطه جنسی ایدز به مرد هم منتقل میشه؟
    2- ایا من که زیاد از امپول ب کمپلکس استفاده میکنم(تزریق در درمانگاه) ممکنه که به ایدز الوده بشم؟(سرنگ و ویتامین رو از داروخانه میگیرم که هر دو ایرانیه)
    3- لطفا اگه ممکنه چند تا از مزایا و یا مضرات تزریق خود سرانه این امپول رو بگید.

جواب:
    ایدز از طریق سوزن استریل منتقل نمیشه نگران نباشید.
    آمپول ب کمپلکس و ب 12 تقویتی است و عوارض خاصی نداره.
    نگران نباشید.

19. Doctor

Doctor Member

سوال:
    اگر میشه به این سوالم درباره ی ایدز پاسخ دهید
    پسر اول=10 ساله سن مادر=33 سن پدر=43
    پسر دوم=14 ساله سن مادر=49 سن پدر=50
    اگر این دو رابطه ی جنسی داشته باشند به نظر شما ایدز می گیرند؟البته پدر و مادر هر دو پسر هیچ گونه یلایمی مربوط به ایدز ندارند ولی ایا ممکنه ایدز نهفته باشه و تا این سن مشخص نشه؟اگه میشه فقط بگین آیا این دو پسر که خودشون هم تا این سن علایم ایدز نداشتن آیا با این کار ممکنه بعد از مدتی یکی از آن ها ایدز بگیرد؟اگر میشه به ایمیل من پاسخ بدید لطفا به این سوال پاسخ بدید چون هیچ دکتری جواب نمیده شما فقط بگین آیا احتمال ابتلا به ایدز وجود دارد؟

جواب:
    اصلا ایدز به این چیزها مربوط نیست و شانس ابتلا به ایدز وجود نداره.

20. Doctor

Doctor Member

سوال:
    در آزمایش HIV به روش PCR گفته می شود که احتمال جواب منفی کاذب وجود دارد ، با احتمال 5 درصد. آیا در روش تست HIV با روش Eleasa نیز ممکن است منفی کاذب وجود داشته باشد؟ با توجه به اینکه از زمان رابطه مشکوک چند سال گذشته باشد. اگر چنین احتمالی وجود داشته باشد درصد آن چند می باشد.

جواب:
    اگه چند سال گذشته دیگه لازم نیست نگران باشید و یک آزمایش منفی در هر کدو از این روش ها کفایت میکنه.

به اشتراک گذاشتن این صفحه