5 صبحانه خوشمزه و مقوی برای تقویت مغز

5 صبحانه خوشمزه و مقوی برای تقویت مغز

همه ما میلیونها بار شنیده ایم که صبحانه مهم ترین وعده غذایی است. مادران اکثر ما در دوران کودکی مان برای خوراندن صبحانه(مخصوصا تخم مرغ عسلی) به ما مشکل داشته اند! گذشته از همه این حرفها صبحانه وعده بسیار مهمی می باشد. زیرا صبحانه متابولیسم بدن را در ابتدای روز آغاز می کند، افرادی که همیشه صبحانه می خورند،داراری  وزن متعادلتر و سالمتری هستند. اما آیا  شما می دانستید که صبحانه باعث روشن شدن و شروع فعالیت مغز نیز می شود؟

البته، ما درباره یک صبحانه مناسب صحبت می کنیم نه یک کاسه پر از غلات شکر دار. اگر شما مواد غذایی مناسبی را برای صبحانه میل کنید، در طول روز هوشیارتر، پرانرژی تر و از لحاظ ذهنی تیزتر خواهید شد. مواد غذایی کلیدی برای تامین یک صبحانه سالم پروتئین و غلات سبوس دار می باشد. بیایید با هم نگاهی به بهترین مواد غذایی برای صبحانه بیاندازیم.

جودوسر

جودوسرزمانی که شما در هنگام شب خواب هستید، در واقع در حالت ناشتا به سر می برید. زمانی که از خواب بیدار می شوید ، مغز شما به ذخیره تازه ای از قند خون یا گلوکز نیاز دارد. اگرچه یک صبحانه حاوی شکر زیاد،  میزان قند خون شما را به سرعت بالا می برد، ولی بعد از چند ساعت شما یک افت ناگهانی قند خون را تجربه خواهید کرد.

از طرف دیگر، جو دوسر سبوس دار( مانند غلات سبوس دار) به آرامی در بدن جذب می شود. با خوردن جو دوسر، به جای  افزایش سریع و ناگهانی، قند خون با سرعتی آرام و پیوسته افزایش خواهد یافت.

مطالعات نشان داده اند که کودکانی که هنگام صبحانه جودوسر سبوس دار مصرف می کنند در هنگام امتحانات  نمره بالاتری از کودکانی که صبحانه حاوی شکر می خوردند، کسب می کنند. این امرتایید کننده این تئوری می باشد که افت قند خون بر روی حافظه و تمرکز تاثیر مستقیم دارد.

تخم مرغ

تخم مرغتخم مرغ  جزو قدیمی ترین و رایجترین مواد غذایی در وعده صبحانه است و البته انتخابی هوشمندانه. تخم مرغ حاوی مقادیر زیادی پروتئین بوده و از آنجایی که زمان بیشتری طول می کشد تا بدن ما پروتئین را هضم کند، ما احساس سیری بیشتری خواهیم کرد. این بدین معنی است که شما با مصرف تخم مرغ، احساس نیاز یا اشتهای کمتری نسبت به تنقلات شیرین بین وعده صبحانه و ناهار پیدا خواهید کرد که نه تنها به کنترل وزن کمک می کند، بلکه میزان قند خون و هوشیاری ذهنی شما را در حد نرمال و بهینه نگه می دارد.

سفیده تخم مرغ مخصوصا حاوی خالص ترین فرم پروتئین می باشد. کیفیت بالای پروتئین تخم مرغ به بدن کمک می کند که آن را بهتر جذب کند. تخم مرغ همچنین سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد که ترکیبات ضروری برای عملکرد همزمان جسم و ذهن ما با یکدیگر هستند.

کره بادام زمینی با نان تست سبوس دار

کره بادام زمینی با نان تست سبوس دارعلاوه بر خوشمزه بودن، این صبحانه حاوی مقادیر زیادی انرژی نیز می باشد. با کره بادام زمینی شما از مزایای پروتئین بهره مند خواهید شد. با نان تست سبوس دار، شما ویژگیهای منحصر بفرد غلات کامل را از آن خود خواهید کرد که باعث می شوند قند خون بطور ناگهانی بالا نرفته و میزان گلوکز خون را در طول روز تنظیم می کنند.

می توانید روی نان تست و کره بادام زمینی برش هایی از موز هم گذاشته و صبحانه خود را با ویتامین ها و مواد مغذی دیگری نظیر پتاسیم ارزشمندتر سازید. پتاسیم کمک می کند که مغز  برای تفکر صریح تر و کاهش دادن استرس ها بهتر اکسیژن رسانی شود.

ماست چکیده

ماست چکیدهمصرف ماست در هنگام صبحانه رسم جدیدی نیست، ولی ماست چکیده شاید بنظرتان کمی عجیب بنظر برسد و در بین عموم مردم زیاد شایع نباشد. ماست چکیده نه تنها دو برابر ماست معمولی پروتئین دارد، بلکه غنی تر و خامه ای تر از ماست معمولی نیز می باشد. این پروتئین اضافه به شما احساس سیری بیشتری را  در طول روز خواهد داد.

ماست چکیده همچنین حاوی کربوهیدرات پایینی می باشد. کربوهیدراتی که در دوناتها یا سایر شیرینی ها وجود دارد باعث گرسنگی شدیدتر شما در ادامه روز خواهد شد. و ما از قبل می دانیم که افت قند خون  می تواند باعث پایین آمدن هوشیاری ذهنی ما گردد. سعی کنید مقداری میوه یا بادام را برای طعم دهی به ماست چکیده اضافه کرده و میل کنید.

ناهار برای صبحانه

ناهار برای صبحانهچرا تغییری ایجاد نکرده و غذای ناهار خود را در هنگام صبحانه نخوریم؟ قانونی وجود ندارد که شما نتوانید این کار را بکنید. و اگر شما از تکراری بودن وعده صبحانه خود خسته شده اید، خوردن غذاهای گرم ناهار برای صبحانه می تواند تنوعی در روز شما ایجاد کند.

البته، ما درباره یک پیتزای سرد یا غذای شب مانده دوباره گرم شده صحبت نمی کنیم. پیشنها ما یک سیب زمینی پخته شده به همراه ماست چکیده به جای سس مایونز است که روی آن را با کمی پیازچه خرد شده تزیین کرده اید. یا یک سوپ سبزیجات خوشمزه به همراه  کمی نان سبوس دار در کنار آن.

 

 

 

Google

مقالات مرتبط

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،234
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،274
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،062
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،479
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،878
داشتن رژیم غذایی سالم  مخصوصا در دوران بارداری، از بدیهیات است. همچنین، استفاده از ویتامین...
2 مرداد, 1397 - 09:02 1،181

دیدگاه‌ها

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

واقعا عالیه ممنون

دیدگاه تان را بیان نمایید