23 روش موثر برای کاهش چین و چروک پوست

23 روش موثر برای درمان چین و چروک های پوست

فرقی نمی کند 35 ساله باشید و تازه شروع به دیدن اولین نشانه های پیری پوست کرده باشید یا 55 ساله  و با پوستی که تاریخ تولد شما را مانند یک راز پنهان نمی کند، جستجو برای پیدا کردن راههایی برای کاهش چین و چروک ها شاید یکی از مهمترین مشکلات شما باشد. کارشناسان بیان می کنند که بسیاری از ما در مقابله با چین و چروکها بازنده هستیم و در نهایت بطور درمانده ای شاهد این خواهیم بود که درخشش جوانی مان بتدریج رو به خاموشی می رود.

اما دکتر رابین آشینوف، متخصص پوست در مرکز پزشکی دانشگاه Hackensack  در نیوجرسی اینطور بیان می کند: " بسیاری از زنان و مردان فکر می کنند که پیری پوست یک فرایند غیرقابل اجتناب است، اما با اطلاعات و تکنولوژی هایی که ما امروزه در اختیار داریم، شما واقعا می توانید به همان اندازه که احساس می کنید جوان به نظر برسید."

برای کمک به شما و اینکه در راه درستی قدم بگذارید، نظرات دکتر آشینوف و کارشناسان مختلف دیگر برای روشهایی که واقعا برای درمان چین و چروکها موثر هستند جمع آوری شده است. چیزی که در این مقاله دنبال می کنید، 23 روشی است که متخصصان معتقدند که شما با آنها می توانید تفاوت قابل توجهی را در پوستتان ایجاد کنید. برخی از این روشها نیاز به ویزیت پزشک متخصص دارند، در حالیکه بسیاری از آنها را می توانید خودتان در منزل انجام دهید.

چگونه از چین و چروکها پیشگیری کنید.

1.از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اجتناب کنید.

بسیاری از مقالات معتبر علمی نور مستقیم آفتاب را  دلیل اصلی ایجاد چین و چروکهای پوست می دانند. جراح پلاستیک و زیبایی در نیویورک، دکتر داریک آنتل در مطالعه ای که بر روی دوقلوهای همسان انجام داده، دریافته است که در معرض نور مستقیم آفتاب بودن حتی از ژنتیک و وراثت هم مهمتر است. فرزندانی که مدت زمان محدودی را در زیر نور آفتاب بوده اند، چین و چروک کمتری در پوست خود داشته و بطور کلی جوانتر از دوقلوهای دوستدار آفتاب بودند.

2. کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

اگر مجبورید در ساعات نزدیک به ظهر بیرون بروید، حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. این کار از پوست شما در برابر سرطان پوست محافظت کرده و همزمان باعث پیشگیری از ایجاد چین و چروکهای جدید می گردد.

3. سیگار نکشید.

برخی از مطالعات در این زمینه هنوز بحث برانگیز و جنجالی می باشد، اما تحقیقات زیادی اینکه سیگار باعث پیری پوست می شود را تایید می کنند، عمدتا از طریق آزاد کردن آنزیمی که باعث تجزیه کلاژن و الاستین؛ترکیبات کلیدی در جوانی پوست، می گردد. مطالعه بر روی خواهر و برادر دوقلویی در بیمارستان سنت توماس لندن نشان داد که خواهر یا برادری که سیگار می کشید دارای پوست مستعد تری نسبت به چین و چروکها بوده و پوست 40 درصد نازکتر از خواهر یا برادر غیر سیگاری ست.

4. به اندازه کافی بخوابید.

دکتر نیکولاس پریکون، متخصص پوست بیان می کند که زمانی که شما به اندازه کافی نمی خوابید، بدن کورتیزول بیشتری ترشح می کند. کورتیزول هورمونی ست که سلولهای پوست را تجزیه می کند. دکتر پریکون توصیه می کند که به اندازه کافی استراحت کنید تا  مقدار بیشتری هورمون رشد در بدن ترشح شود، این هورمون کمک می کند تا پوست ضخیم بماند، قابلیت ارتجاعی بیشتری داشته باشد و از این طریق احتمال بروز چین و چروکها را کاهش دهید.

5.به پشت بخوابید.

آکادمی پوست آمریکا(AAD) هشدار می دهد که خوابیدن در حالت های مشخص بصورت پی در پی منجر به ایجاد خطوط خواب خواهد شد، چروکهایی که روی سطح پوست حک می شوند و بعد از بیدار شدن هم از بین نمی روند. خوابیدن به پهلو احتمال چین و چروکهای روی گونه ها و چانه را افزایش داده در حالیکه دمر خوابیدن باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی می شود. برای کاهش ایجاد چین و چروکها بهتر است به پشت بخوابید.

6. به چشم خود فشار نیاورید و از عینک مطالعه استفاده کنید.

متخصصان معتقدند هرگونه حرکت صورت تکرار شونده، نظیر جمع کردن چشمها، باعث بیش از اندازه کار کردن عضلات صورت شده و موجب شکل گیری یک شیار در زیر سطح پوست می شود. این شیار نهایتا تبدیل به چروک می گردد. پوشیدن عینک آفتابی هم به همین خاطر بسیار حائز اهمیت می باشد. عینک آفتابی از  پوست اطراف چشمها در برابر اشعه مضر آفتاب محافظت کرده و جلوی جمع کردن چشمها را می گیرد.

7. ماهی زیاد بخورید، مخصوصا سالمون

سالمون( و دیگر ماهی های آب سرد) نه تنها منبع غنی از پروتئین به شمار می رود، یکی از واحدهای ساختاری یک پوست سالم و عالی، بلکه منبع فوق العاده ای از اسیدهای چرب امگا 3 نیز می باشد. اسیدهای چرب ضروری به تغدیه پوست کمک کرده و آن را کشیده و جوان نگه می دارند و از این طریق باعث کاهش چین و چروکها می شوند.

8. سویا بخورید.

تا کنون، شواهد متعددی از مطالعاتی که بر روی جانوران انجام شده، به دست آمده است، اما تحقیقات نشان داده اند که برخی از خواص ویژه سویا می تواند به پیشگیری یا التیام برخی از آسیب های پوستی ناشی از اشعه مضر آفتاب کمک کند. در تحقیقی بر روی انسان  که در ژورنال اروپایی Nutrition  منتشر شده است، محققان گزارش کرده اند که یک  مکمل بر پایه سویا( بقیه محتویات این مکمل شامل پروتئین ماهی و عصاره چای سفید، هسته انگور و گوجه فرنگی، و انواع ویتامین ها) ساختار و استحکام پوست را تنها بعد از شش ماه استفاده  بهبود می بخشد.

9.کاکائو را جایگزین قهوه کنید.

در مطالعه ای که در سال 2006 انجام گرفته است، محققان دریافته اند که کاکائو حاوی مقادیر بالایی از دو نوع فلاوان (اپی کتچین و کتچین) است که از پوست در برابر آسیب نور آفتاب محافظت می کند، جریان خون به سلولهای پوست را بهبود می بخشد، پوست را آبرسانی می کند و باعث می شود که پوست نرمتر و صافتر شود.

10. میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.

نکته کلیدی اینجاست که میوه ها و سبزیجات حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند. این ترکیبات با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد( مولکول های ناپایداری که می توانند به سلولهای بدن آسیب بزنند) مقابله می کنند و از این طریق به پوست کمک می کنند که جوانتر و درخشانتر به نظر برسد و از پوست در برابر تاثیرات اشعه مضر آفتاب محافظت می کنند.

11. کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

خانمها، بطور ویژه ای، آنقدر درباره  محصولات ضد پیری پوست وسواس به خرج می دهند که غالبا معجزه یک مرطوب کننده ساده را فراموش می کنند. خیلی ساده است، پوستی که مرطوب باشد بهتر به نظر می رسد، بسیاری از خطوط و چین و چروکها در پوست مرطوب کمتر نمایان می شوند.

12. بیش از اندازه صورتتان را نشویید.

بر طبق نظر متخصصان پوست مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، شستشوی زیاد پوست باعث تهی شدن پوست از لایه های چربی و رطوبت طبیعی که پوست را در برابر چین و چروکها محافظت می کنند، می شود. اگر پوست را بیش از حد بشویید، در واقع شما سد محافطتی آن را از بین برده اید. بعلاوه، باید به جای صابون از پاک کننده های غیر صابونی استفاده کنید، مگر اینکه صابون حاوی مرطوب کننده باشد.

 

درمان های موضعی که چین و چروکها را کاهش می دهند.

مطالعات نشان داده است که ترکیبات زیر می توانند چین و چروکها را کاهش دهند. اکثر این ترکیبات در بیشتر درمان های مراقبت پوست یافت می شوند، هم درمان هایی که تجویز شده اند و هم در محصولات داروخانه ای.

13. آلفا هیدروکسی اسیدها(AHA)

این اسیدهای میوه طبیعی لایه سلولهای مرده سطح پوست را برمی دارند، ظاهر خطوط ریز و چین و چروکهای پوست، مخصوصا پوست اطراف چشمها را بهبود می بخشند. یافته های جدید نشان می دهند که آلفا هیدروکسی اسیدها در غلظت های بالا می توانند به تحریک تولید کلاژن کمک کنند.

14. رتینوئیدها( شامل رتین A)

تنها درمان موضعی مورد تایید FDA برای چین و چروکها، ترتینوئین یا همان رتین A می باشد. پزشکان معتقدند که این کرم دارویی خطوط و چروکهای عمیق را کاهش داده و آسیب پوستی ناشی از نور آفتاب را هم ترمیم می کند. رتینول فرم طبیعی از ویتامین A می باشد که در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست داروخانه ای یافت می شود. مطالعات نشان می دهند که رتینول در یک فرمولاسیون تثبیت شده، در غلظت های بالا، می تواند مانند رتین A موثر باشد، بدون عوارض جانبی نظیر سوختگی پوست و حساسیت.

15. ویتامین C موضعی

مطالعاتی که در دانشگاه Tulane  انجام شده، در میان سایر تحقیقات، نشان داده اند که ویتامین ث موضعی می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد، پوست را در برابر آسیب های اشعه های UVA و UVB  آفتاب محافظت کند، مشکلات ناشی از رنگدانه های پوستی را اصلاح کند و بیماریهای التهابی پوست را بهبود دهد. با این وجود، نکته کلیدی نوع ویتامین C هست که استفاده می شود. تا امروز، اکثر مطالعات فرم ال- آسکوربیک اسید را بعنوان قوی ترین درمان  برای چین و چروکها تایید کرده اند.  

16. آیدِبنون( فرمی از کوآنزیم Q10)

این ماده شیمیایی هم خانواده با ماده مغذی کوآنزیم Q10 یک آنتی اکسیدان فوق قدرتمند به شمار می رود. در مطالعه ای که اخیرا در ژورنال تخصصی پوست منتشر شده است، پزشکان دریافتند که تنها 6 هفته استفاده موضعی این ماده باعث 26 درصد کاهش در زبری و خشکی پوست، 37 درصد افزایش در آبرسانی پوست، 29 درصد کاهش در خطوط و چین و چروکها و 33 درصد بهبود کلی در پوست های آسیب دیده و آفتاب سوخته میگردد. مطالعات دیگر نیز نتایج مشابهی را گزارش کرده اند.

17. فاکتورهای رشد

مطالعات نشان داده اند، این ترکیبات، بخشی از پاسخ طبیعی التیام زخم در بدن هستند و زمانی که بطور موضعی استفاده شوند می توانند آسیب ناشی از اشعه مضر آفتاب و خطوط و چین و چروکها را کاهش دهند، از طرف دیگر تولیدکلاژن را مجددا احیا می کنند.

18. پنتاپپتیدها

تحقیقی که توسط انستیتو ملی سلامت آمریکا تایید شده است، نشان می دهد که پنتاپپتیدها می توانند تولید کلاژن را در پوستهای آسیب دیده توسط خورشید افزایش دهند. مطالعات متعدد بعدی هم نشان دادند زمانی که پنتاپپتیدها بطور موضعی مصرف می شوند، تولید کلاژن را تحریک کرده و چین و چروکها را از بین می برند.

تکنیک های پزشکی که چین و چروکها را کاهش می دهند.

19.بوتاکس

تزریق فرم خالص شده بوتولینوم توکسین A باعث شل شدن عضلاتی که دقیقا زیر چین و چروکها قرار دارند شده و به پوست اجازه می دهد که بدون چین و شکن و صاف روی این عضلات کشیده شود.

20. پُر کننده ها

پزشکان چین و چروکها را با انواع مختلفی از مواد و ترکیبات پُر می کنند، نظیر کلاژن، هیالورونیک اسید و دیگر ترکیبات سنتتیک.

21. لیزر

در این تکنیک، انرژی از یک منبع نور، می تواند لیزر یا یک نور دیود ضربان دار باشد، لایه رویی پوست را برداشته و باعث زخم شدن خیلی کم و نامشهود پوست شود. این کار باعث بیدار کردن سیستم تولید طبیعی کلاژن با قدرت بالا شده و منجر به صاف و بدون چین و چروک شدن بیشتر پوست می گردد.

22. لایه بردارهای شیمیایی

در این درمان، یکی از انواع مختلف مواد شیمیایی برای سوزاندن لایه رویی پوست استفاده می شود و از طریق ایجاد آسیب در پوست باعث می شود که بدن در پاسخ به این آسیب کلاژن بیشتری تولید کند. و درنهایت پوستی جوانتر و صافتر داشته باشید.

23. درم ابریژن

نوعی دستگاه وکیوم مکنده که همزمان با یک کریستال شیمیایی ملایم استفاده می شود، درم ابریژن به برداشتن لایه خارجی سلولهای پوست کمک کرده و باعث می شود پوست جدید و سالم به سطح بیاید. در طی این فرایند خطوط ریز و چین و چروکها ناپدید می گردند.

 

مقالات مرتبط

آکنه یا جوش صورت تنها مشکل نوجوانان نیست. این جوشها و دانه های مزاحم می توانند در هر سنی بر روی...
27 فروردين, 1397 - 21:07 2،637
درمیان ستاره های پاپ هالیوود، شکیرا یکی از سرزنده ترین و با روح ترین خواننده هایی ست که ظاهر و...
24 بهمن, 1396 - 10:14 4،865
  • آرایش و زیبایی
خیلی از ما دوست داشتیم که تعیین نوع و جنس پوست نیز همانند تشخیص گروه خونی کار آسانی می بود. اما...
4 بهمن, 1396 - 08:46 10،741
سلولیت وضعیتی ست که در لایه پایه ای پوست چربی رسوب کرده و به پوست ظاهری فرورفته و ناهموار می...
1 آذر, 1395 - 14:41 7،395
​ آیا همیشه جوش های صورتتان در یک جای ثابت ایجاد می شوند؟ برطبق طب سنتی چینی، محل ایجاد دانه...
6 آبان, 1395 - 11:21 44،025
هایفوتراپی یا امواج فراصوت کانونی با شدت بالا(HIFU) روشی مدرن است که یکی از کاربردهای آن از بین...
26 مهر, 1395 - 19:01 5،834

دیدگاه تان را بیان نمایید