کنترل قند خون قبل از رسیدن به مرز خطر

پیش دیابت

پیش دیابت یا قند خون مرز خطر به حالتی گفته می شود که  میزان  قند خون( گلوکز)  بالاتر از حد معمول می باشد، ولی آنقدر بالا نیست که در محدوده دیابت قرار گیرد. به این حالت دیابت لب مرز نیز گفته می شود. بسیاری از افراد که دچار پیش دیابت می شوند، نشانه خاصی ندارند.   

در حالت نرمال، بدن ما هورمونی به نام انسولین را برای کمک به تنظیم قند خون تولید و ترشح می کند. زمانی که ما پیش دیابت داریم، سیستم بدن به خوبی قبل کار نکرده و بدن ممکن است نتواند بعد از غذاخوردن، به اندازه کافی انسولین تولید کند یا  ممکن است سلولهای بدن  نتوانند پاسخ مناسبی به انسولین بدهند.

پیش دیابت یک خطر جدی برای سلامتی محسوب می شود. این مشکل فرد را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی یا حتی سکته می سازد. اما می توان با اقداماتی احتمال این خطرات را کاهش داد.

تشخیص

پزشک برای تشخیص پیش دیابت ممکن است یکی از 3 آزمایش خون زیر را برای شما لازم بداند:

 • تست قند خون  ناشتای پلاسما

در این آزمایش شما نباید برای مدت 8 ساعت قبل از آزمایش خون چیزی بخورید. نتایج این تست به صورت زیر است:

 • اگر قند خون کمتر از 100 باشد نرمال
 • اگر قند خون 100 تا 125 باشد، پیش دیابت
 • اگر قند خون 126 یا بالاتر باشد، دیابت
 • تست خوراکی تحمل به گلوکز

در ابتدا از شما یک تست قند خون ناشتا می گیرند. سپس باید یک محلول قندی را بنوشید. 2 ساعت بعد، تست قند خون دیگری از شما گرفته می شود که نتایج آن به این صورت است:

 • اگر قند خون شما بعد از تست دوم پایین تر از 140 باشد، نرمال
 • اگر قند خون شما بعد از تست دوم 140 تا 199 باشد، پیش دیابت
 • اگر قند خون شما بعد از تست دوم 200 یا بالاتر باشد، دیابت
 • تست A1C  هموگلوبین

این آزمایش خون، قند خون میانگین شما را برای 3 تا 4 ماه گذشته نشان می دهد. پزشکان با این آزمایش می توانند پیش دیابت، دیابت یا اگر مبتلا به دیابت هستید، این تست به پزشک نشان می دهد که آیا دیابت شما تحت کنترل بوده است یا نه. نتایج این تست:

 • نرمال: 5.6 % یا کمتر
 • پیش دیابت: 5.6 % تا 6.4 %
 • دیابت: 6.5 % یا بالاتر

تغییرات در سبک زندگی می تواند به افرادی که دارای پیش دیابت هستند کمک کند که یا از دیابت جلوگیری کنند یا اینکه آن را به تاخیر بیاندازند.

هفت گام موثر وجود دارد که به ما  نشان می دهد چه باید انجام دهیم تا روند تبدیل پیش دیابت به دیابت را متوقف کنیم. که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

دانستن اینکه در آستانه دیابت قرار دارید یک زنگ خطر است اما قطعا به این معنی نیست که حتما دیابت می گیرید. هنوز زمان وجود دارد تا همه چیز در کنترل قرار بگیرد. پروفسور گرگ می گوید: " این یک فرصت است تا سبک زندگی را تغییر داد و ابتلای به دیابت را به تاخیر انداخت یا از آن جلوگیری کرد".

ایجاد این تغییرات در عادات روزانه یک راه خوب برای شروع است:

1.فعال باشید و ورزش کنید.

بیشتر فعال شدن بهترین راه است که شما می توانید انجام دهید تا احتمال دیابت را کم کنید." فعالیت فیزیکی یک قسمت ضروری از برنامه درمان برای افراد در معرض ابتلای دیابت است زیرا باعث پایین آوردن سطح گلوکز و کاهش چربی می شود".

به طور ایده آل شما باید حداقل 30 دقیقه در روز و 5 روز در هفته ورزش کنید. حتما با پزشکتان  درباره برنامه ورزشی مشورت کنید.

2.وزن خود را کاهش دهید.

اگر اضافه وزن دارید،  مجبور نیستید خیلی وزن کم کنید تا  در میزان قند خونتان تغییر ایجاد شود. در یک مطالعه، افراد در معرض ابتلا به دیابت 30 دقیقه در روز به طور میانگین ورزش کردند  و 5 تا 7 درصد از وزن خود را از دست دادند (4.5 تا 6.3 کیلوگرم در افرادی که  90 کیلوگرم وزن داشتند) و شانس خود را برای ابتلا به دیابت تا 58 درصد کاهش دادند.

3.دکتر خود را بیشتر اوقات ملاقات کنید.

هر سه یا شش ماه یکبار به پزشک مراجعه کنید. اگر شما توصیه های پزشکتان را درست انجام دهید،  می توانید کمک مثبتی از دکترتان بگیرید. اگر روند بهبودی  خوب پیش نرود، پزشک می تواند کمک کند تا شما به مسیر مناسب برگردید.

4.تغذیه مناسب داشته باشید.

 • میوه و سبزی فراوان مصرف کنید به ویژه انواع با نشاسته کمتر مثل اسفناج، بروکلی، هویچ و لوبیا سبز.
 • غذاهای با فیبر بیشتر به غذای روزتان اضافه کنید.
 • از غذاهای کمتر فراوری شده استفاده کنید برای مثال به جای برنج سفید برنج قهوه ای مصرف کنید.

همچنین، غذاهای با کالری بالا را جایگزین کنید. " شیر کم چرب را به جای شیر پر چرب، نوشابه رژیمی به جای معمولی استفاده کنید. پنیر کم چرب، لبنیات و سالاد و مخلفات آن را  مصرف کنید".

به جای فست فود با چربی بالا، چیپس با کالری بالا، میوه تازه را انتخاب کنید.

5.خواب را در اولویت قرار دهید.

نداشتن خواب کافی و منظم، کم کردن وزن را با مشکل مواجه می کند. یک خواب کم و کوتاه استفاده از انسولین توسط بدن شما را دشوار می سازد و احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. عادت خوابی خوبی را تنظیم کنید. هر روز سر ساعت معینی به رختخواب بروید و صبح از خواب بیدار شوید. پیش از خاموش کردن نور ریلکس کنید. وقتی در حال خوابیدن هستید از دیدن تلویزیون، یا استفاده از کامپیوتر یا تلفن همراه اجتناب کنید. اگر مشکل خواب دارید بعد از ناهار قهوه نخورید.

6.کمک بگیرید.

وزن کم کردن، رژیم غذایی سالم، و ورزش منظم آسان تر انجام می گیرد اگر شما افرادی داشته باشید که به شما کمک کنند. ملحق شدن به یک گروه با هدف مشترک  را در نظر داشته باشید جاییکه شما می توانید مدل زندگی سالم تری را دنبال کنید.

7.انتخاب و عمل کنید

داشتن ذهنی با مدیریت و منظم کمک می کند تا  بپذیرید که شما همه امور را هر روز کامل انجام نخواهید داد اما متعهد شوید که بهترین را انجام دهید. " انتخاب آگاهانه ای داشته باشید که هر روز با فعالیت هایی سازگار شوید که بیشترین علاقه را به سلامتی شما دارند. به خود بگویید من به سمتی می روم که بهترین را ارائه دهم. من تغییرات کوچکی را در همه زمانها ایجاد می کنم."

 

مقالات مرتبط

آخرین اخبارو آمار لحظه ای کورونا ویروس 2020، تعداد تلفات و مبتلایان  کورونا ویروس...
14 بهمن, 1398 - 16:27 65
ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،279
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،340
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،107
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،529
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،957

دیدگاه تان را بیان نمایید