چگونه می توان گودی و تیرگی زیر چشم را درمان کرد؟

گودی زیر چشمها و راههای درمان

گودی و تیرگی زیر چشم ها بیشتر از چروک ها و موهای سفید می توانند سن ما را بیشتر از واقعیت نشان دهند. با این وجود، شما هنوز هم می توانید این گودی و تیرگی زیر چشم ها را به حداقل رسانده و در برخی موارد کاملا آنها را برطرف سازید.

روش اول: پیدا کردن دلیل اصلی

1.خواب کافی

هر شب به مقدار کافی بخوابید. کاملا مشخص نیست که چرا کم  خوابی منجر به گودی و تیرگی زیر چشم ها می گردد، اما این را می دانیم که کمبود خواب باعث می شود که پوست ما بیرنگ و رنگ پریده شده( بنابراین دور چشمانمان تیره تر و گودتر بنظر برسد)، و جریان خون را کاهش می دهد. بنابراین باور پذیرتر می شود که خوابیدن خیلی کم می تواند دلیلی برای گودی و تیرگی اطراف چشمها باشد.

هرشب قبل از رفتن به رختخواب، آرایش چشمتان را پاک کنید. اگر این کار را انجام ندهید، زمانی که سنتان کمی بالا برود، چشمانتان خیلی خسته و پیرتر بنظر می رسند.

 • تعیین کنید که به چه مقدار خواب نیاز دارید( خواب کافی معمولا بین 7 تا 9 ساعت در هر شب می باشد، اما این ساعات برای افراد مختلف و زمان های مختلف در طول عمر تغییر می کند). سعی کنید برنامه خواب خود را برای چند هفته تنظیم کرده و به میزان کافی بخوابید تا ببینید که موثر است یا نه.
 • الکل و مواد مخدر می توانند بطور شدیدی بر روی کیفیت خواب تاثیر بگذارند و گودی و حلقه تیره زیر چشم را تشدید کنند.
 • برای کمک به خواب بهتر می توانید از ویتامین ها کمک بگیرید. کمبود خواب ناشی از جذب پایین ویتامین، می تواند منجر به کاهش عملکرد آدرنال یا غده فوق کلیوی گردد. عملکرد پایین آدرنال باعث کاهش جذب ویتامین B6 می شود. جذب کم ویتامین B6  در بدن باعث کاهش فعالیت غده آدرنال می گردد و این چرخه منفی به همین ترتیب ادامه می یابد.  خواب، توسط ویتامین ها ، میزان کافی کلسیم و منیزیم به شکل خوراکی  که از طریق مصرف مقادیر زیاد سبزیجات پربرگ سبز رنگ( که حتی بیشتر از محصولات لبنی حاوی کلسیم و منیزیم هستند) و میزان مناسب  مکمل های مواد معدنی که عملکرد آدرنال را بهبود می بخشند، تنظیم می شود.

2.درمان آلرژی ها

آلرژی ها شایع ترین دلیل تغییر رنگ پوست زیر چشم ها هستند. اگر آلرژی دلیل اصلی گودی و تیرگی دور چشم شما می باشد، بایستی یا آلرژی را درمان کنید یا اینکه عامل ایجاد کننده آلرژی را از بین ببرید. آلرژی یا حساسیت های فصلی مثل زکام بهاره می توانند خیلی زود  و  بطور موثر بوسیله داروهای موجود در داروخانه ها یا تجویز پزشک درمان شوند.

 • برای درمان آلرژی ها، بهترین کار معمولا پرهیز می باشد. اگر تیرگی و پف دور چشم ها همیشگی و دائمی باشد، ممکن است شما به یک غذا، یا یک ماده شیمیایی در خانه یا محل کارتان حساسیت داشته باشید. در این موارد حتما با یک متخصص پوست مشورت کرده و از او بخواهید که آزمایشی را برای تعیین نوع حساسیت تان برایتان تجویز کند. افرادی که مرتبا دچار آلرژی می شوند همچنین مستعد این هستند که دچار کمبود ویتامین B6 ، فولیک اسید و برخی مواقع ویتامین B12  گردند. مصرف مکمل مولتی ویتامین می تواند در این مورد موثر باشد.
 • عدم تحمل به گلوتن. دیگر دلیل رایج آلرژی که می تواند باعث ایجاد  حلقه های تیره در اطراف چشم ها گردد، عدم تحمل به گلوتن می باشد، که نوعی حساسیت به آرد گندم است. در موارد خیلی شدید، این آلرژی می تواند به بیماری سلیاک تبدیل گردد. برای تشخیص این بیماری پزشک معمولا آزمایش خون را توصیه  می کند. نکته مهم این است که شما می توانید عدم تحمل به گلوتن داشته ولی به بیماری سلیاک دچار نشده باشید.

3.درمان گرفتگی بینی

بینی پر و گرفته می تواند منجر به ایجاد گودی و حلقه های تیره زیر چشم ها گردد، زیرا سیاهرگهای اطراف سینوس های چشم در این حالت تیره و متسع می شوند.

4.تغذیه خوب

یک رژیم غذایی سالم و  متعادل داشته باشید که حاوی ویتامین ها بوده و مقادیر زیادی آب بنوشید. اکثر مشکلاتی که به زیبایی صورت مربوط می شوند به نوعی با کمبود ویتامین ها مرتبط هستند. حلقه های تیره زیر چشم ها و پف های اطراف چشمها غالبا با کمبود ویتامین K یا آنتی اکسیدان های ناکافی بدن مرتبط هستند. همچنین، کمبود ویتامین B12 ( معمولا مرتبط با کم خونی) می تواند منجر به حلقه های تیره گردد.

 • مقادیر زیادی میوه و سبزیجات ، مخصوصا کلم، اسفناج و دیگر سبزیجات پربرگ سبزرنگ را مصرف کنید. اگر لازم است روزانه مقادیر کافی از مکمل های ویتامین استفاده کنید. برای بهبود جریان خون مقادیر کافی آب و مایعات بنوشید.
 • مصرف نمک را کاهش دهید. نمک اضافی باعث تجمع آب بدن در مکان های غیر معمول می شود و این می تواند منجر به پف آلودگی زیر چشمها گردد. نمک اضافی همچنین می تواند  به جریان خون آسیب رسانده و سبب گردد که رگهای خونی زیر پوست کبود بنظر برسند.
 • شکلات تلخ غنی شده با فلاوونول و مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا3  نظیر سالمون و گردو می توانند جریان خون را به پوست بهبود بخشند و این مشکل را برطرف سازند.

 

5.ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث مشکلات عروقی می شود و از این طریق نه تنها زندگی فرد را به خطر می اندازد، بلکه همچنین رگهای خونی را برجسته تر و رنگ آنها  را آبی تیره و کبود جلوه  می دهد.

6.آرامش

تکنیکهای آرام یا ریلکس شدن می توانند عوامل ایجاد کننده  استرس و اضطراب ،که از خواب، تغذیه و استراحت درست جلوگیری می کنند را از بین ببرند. آرامش به پوست زیر چشمها کمک خواهد کرد که خود را بهبود داده و استرس کمتری را احساس کند و راحتتر باشد. پوست مستعد این است که هرگونه بیماری و مشکل عاطفی و روانی را نشان دهد، بنابراین هرگز نیاز آرام  شدن و ریلکس بودن پوست را نادیده نگیرید.

7.آنچه که نمی توانید تغییر دهید را بپذیرید.

متاسفانه در برخی موقع  شما نمی توانید گودی و تیرگی زیر چشم ها را  بطور کامل درمان کرده و به حالت قبل برگردانید.  ولی با اینحال با بکار بردن نکات یاد شده می توانید از شدت این گودی یا تیرگی بکاهید. این موارد شامل:

 • بی نظمی در تجمع رنگدانه های پوستی. این اختلال می تواند باعث ایجاد حلقه های تیره تر در زیر چشم ها گردد.
 • تابش نور آفتاب. تابش مستقیم نور آفتاب می تواند تولید ملانین را افزایش دهد.  برای پیشگیری بایستی از کرم های ضد آفتاب یا عینک های آفتابی استفاده کنید.
 • نازک شدن پوست به دلیل بالا رفتن سن. نازکی پوست بر اثر سن باعث مشخص شدن بیشتر سیاهرگها و رگهای زیر پوست شده و به مرور زمان چربی و کلاژن پوست تحلیل رفته و کاهش می یابد. استفاده از کرم های دور چشم مناسب که در ادامه می آید توصیه می شود.  
 • ژنتیک. در برخی موارد این گودی و تیرگی زیر چشمها در همه اعضای خانواده مشترک بوده و بطور مکرر به ارث رسیده است. اما این به این معنی نیست که شما نمی توانید کاری را برای این وضعیت انجام دهید، اما زمانی که گودی  و تیرگی زیر چشمها وراثتی باشد، شما ممکن است موفقیت کمتری را در حل این مشکل به دست بیاورید.

قسمت دوم: درمان های طبیعی

1.استفاده از برش های خیار

برش های خیار از زمان های قدیم برای کاهش پف آلودگی و جوانی و شادابی پوست اطراف چشمها استفاده می شده است. یک برش خیار را برداشته و روی چشمها قرار دهید طوری که نواحی تیره زیر چشم ها را بپوشاند. این کار را هر روز  به مدت 10 تا 15 دقیقه انجام دهید، و در حین آن دراز بکشید و چشمهایتان را بسته نگه دارید.

2.قرار دادن چای کیسه ای یا تکه های یخ پیچیده شده در پارچه حوله ای نرم و قرار دادن بر روی چشمها

تانین موجود در چای باعث کاهش تورم و رنگ تیره پوست می شود. در هنگام صبح دراز کشیده و دو عدد چای کیسه ای مرطوب شده و خنک را روی چشمهایتان به مدت 10 تا 15 دقیقه قرار دهید. در این حالت هم چشمهایتان را بسته نگه دارید. می توانید چای کیسه ای را شب در یخچال بگذارید تا هنگام صبح خنک و آماده باشد.

3.تهیه محلول نمکی

2 فنجان آب را با یک چهارم قاشق غذاخوری نمک دریا مخلوط کرده و می توانید نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را هم اضافه کنید، سپس این محلول را داخل یکی از سوراخ های بینی تان بریزید. سرتان را به یک طرف خم کنید تا آب از سوراخ بینی دیگر بیرون بیاید. این کار در زمانی که بینی تان گرفته است بسیار مناسب و مفید است.

4.استفاده از سیب زمینی

سیب زمینی  خام را پوست کرده و بصورت پوره دربیاورید یا رنده کنید. سپس یک قاشق از آن را برداشته و روی چشمان بسته خود قرار دهید.  به پشت دراز کشیده و بگذارید به مدت 30 دقیقه بماند. سپس با آب گرم شستشو دهید. این روش برای بیشتر افراد موثر بوده است.

5. استفاده از قاشق خنک

یک عدد قاشق را در فریزر به مدت 10 تا 15 دقیقه قرار دهید. سپس آن را روی گودی و حلقه تیره زیر چشم قرار داده و بگذارید بماند تا قاشق گرم شود.

روش های طبیعی دیگر برای درمان تیرگی زیر چشمها

روش سوم: راه حل های آرایشی

1.استفاده از کرم دور چشم که حاوی ویتامین K و رتینول  یا کرم های دور چشم حاوی چای سبز و روغن هسته انگور باشد.

گودی و حلقه های تیره زیر چشم ممکن است در نتیجه  کمبود ویتامین K بوجود آید. صرفنظر از دلیل ایجاد، کرم های پوستی حاوی این دو ترکیب پف  و تیرگی زیر چشم را  بطور ویژه ای در اکثر افراد کاهش می دهند. استفاده طولانی مدت و روزانه این کرم ها به نظر می رسد که دارای تاثیر بسیار فوق العاده ای باشد. کرم هایی که حاوی رتینول هستند ساخته شدن کلاژن در پوست  را افزایش می دهند.کرم هایی که حاوی چای سبز و روغن هسته انگور هستند باعث استحکام دیواره مویرگ ها می شوند.

2.استفاده از محو کننده ها یا کانسیلرها

استفاده از یک کانسیلر حلقه های تیره زیر چشم را محو خواهد کرد. در استفاده از کانسیلر، نکته مهم این است که رنگ آن با رنگ پوست شما همخوانی داشته باشد. بعد از بکار بردن کانسیلر، از پودرهای فشرده آرایشی(پنکک)  برای یکنواخت کردن  پوست این نقطه استفاده کنید.

3.استفاده از سرم ویتامین C

ویتامین C هم مانند رتینول باعث افزایش تولید کلاژن در پوست شده و می تواند به روشن شدن پوست کمک کند.

4.استفاده از کرم ضد آفتاب

استفاده روزانه کرم ضد آفتاب بسیار ضروری و حتمی می باشد. زیرا عدم استفاده از ضد آفتاب تمام مزایای روش های قبل را از بین خواهد برد.

 

  

Google

مقالات مرتبط

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،236
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،280
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،064
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،485
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،883
داشتن رژیم غذایی سالم  مخصوصا در دوران بارداری، از بدیهیات است. همچنین، استفاده از ویتامین...
2 مرداد, 1397 - 09:02 1،183

دیدگاه‌ها

عکس‌های مینا
دیدگاه: 

خوب بود مرسی

عکس‌های رضا هستم
دیدگاه: 

چه مارك كرم ضد افتاب رو پيشنهاد ميديد؟؟سپاس گل ارم راهنماييم كنيد

عکس‌های علی بوعذار
دیدگاه: 

سلام،خسته نباشید.لطفا جواب بدین.آن دسته ازآقایان خوزستانی که دارای پوست خشک وحساس هستندبایدspf ضدآفتابشان چقد باشد؟باتشکر

عکس‌های محدثه
دیدگاه: 

سلام من 12 سالمه می خوام از همین الان از پیری پوست جلوگیری کنم و دوست دارم سیاهی زیر چشمم کم هستش ولی نمی خوام صورت بدی داشته باشم کمکم کنید لطفا

عکس‌های دلارام♥
دیدگاه: 

میسی

عکس‌های انتظار
دیدگاه: 

سلام من ۱۷ سالمه مجرد هستم لطفا برای تیرگی دور چشم وفرو رفتگی زیر چشم یک داروی طبیعی به من معرفی کنبد ممنون میشم اگه جواب بدین

عکس‌های انتظار
دیدگاه: 

سلام من ۱۷ سالمه مجرد هستم لطفا برای تیرگی دور چشم وفرو رفتگی زیر چشم یک داروی طبیعی به من معرفی کنبد ممنون میشم اگه جواب بدین

عکس‌های مروارید
دیدگاه: 

سلام خسته نباشید من دختری هستم ۳۷ ساله چند سال هست که دور چشام خیلی گود وکبود شده کرم دور چشم هم میزنم خوب نشده خواهش میکنم راهنماییم کنید توشهر ما دکتر پوست نداریم ازمایش هم دادم هیچ مشکلی نداشتم خیلی از این گودی زیر چشم رنج می برم چکار کنم؟

عکس‌های مروارید
دیدگاه: 

سلام خسته نباشید من دختری هستم ۳۷ ساله چند سال هست که دور چشام خیلی گود وکبود شده کرم دور چشم هم میزنم خوب نشده خواهش میکنم راهنماییم کنید توشهر ما دکتر پوست نداریم ازمایش هم دادم هیچ مشکلی نداشتم خیلی از این گودی زیر چشم رنج می برم چکار کنم؟

عکس‌های محمد
دیدگاه: 

سلام خواهشا جواب بدین برای از بین بردن گودی زیر چشم چه کرمی استفاده کنیم

عکس‌های Samir
دیدگاه: 

برتی برطرف کردن گودی زیر چشم در مدت کوتاه چه راهی پیشنهاد میکنین؟

عکس‌های نیاز
دیدگاه: 

سلام خواهش می کنم یه درمان خانگی برای صاف کردن مو

عکس‌های نسیم
دیدگاه: 

سلام دوستان
اطراف بینی من دارای جوشهای التهابی و قرمز رنگی هست و همچنین جای جوشهایی که برطرف شده اند به صورت لکه باقی مانده برای برطرف کردن این جوشها و جای آنها چکار کنم؟؟؟؟؟

عکس‌های نوید
دیدگاه: 

اقا بگید چند روز چند ماه یا همون یه بار کافیه

عکس‌های نوید
دیدگاه: 

اقا بگید چند روز چند ماه یا همون یه بار کافیه

عکس‌های نیلوفر
دیدگاه: 

سلام خسته نباشید من ۱۷ساله هستم ومشکل کبودی وگودی چشم دارم ممنون میشم یه راه حل خوب بهم نشون بدین

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

سلام من دختری 19ساله هستم گودی و سیاهی دورچشم دارم چ راهی رو پیشنهاد میکنید

عکس‌های امیرحسین
دیدگاه: 

ب دید گاه بالا توجه کنید نتیجه میگیرید

عکس‌های سهیلا
دیدگاه: 

سلام من 24سال دارم مشکل کبودی گودی چشم دارم ممنون ميشم يه راحل خوب بهم نشون بدین

عکس‌های پری
دیدگاه: 

سلام من ۲۱ سالمه ومشکل گودی چشم دارم از کرم ویتامین آ چشمی استفاده کردم اما موثر نبود از کرم ابرسان دور چشمم استفاده کردم یکم موثر بود ولی قیمتش بالا بود لطفا راهنمایم کنید که واقعا جواب بده ممنون

عکس‌های ندا
دیدگاه: 

سلام 17 سالمه و از گودی زیر چشم رنج میبرم راه حلی هست که واقعا جواب بده؟

عکس‌های علی افروز
دیدگاه: 

خوب بود

عکس‌های محسن
دیدگاه: 

راه و روششو توضیح دادن بالا

عکس‌های ليلا
دیدگاه: 

خود ارضايي باعث كبودي ميشه اينكارو نكنيد و از ماسك شير هم استفاده كنيد

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

مرسی

عکس‌های سجادکول آبادی
دیدگاه: 

س مرسی راهنمایی های خیلی خوب وجامعی کردید و روش های موثرونوینی گذاشتین

عکس‌های رها
دیدگاه: 

سلام من از گودی چشم رنج میبرم واقعا این روش ها تاثیر دارن

عکس‌های دکتر اسی
دیدگاه: 

سلام.عرض خسته نباشید.درخصوص گودی وتیرگی زیرچشم خانوم باید یه چیزی عرض کنم .خانم های کم سن و سال که باعث گودی وتیرگی زیر چشم هستن.اینجور دسته از افراد. کمتر خودارضایی کنند. و دستورها بالاک نوشتن.گودی و تیرگی زیرچشمشون برطرف خاهدشد

عکس‌های دکتراسی
دیدگاه: 

سلامی دوباره و درود برشما در خصوص گودی زیر چشم آقایان باید عرض کنم .که جوان ها این روز از سیگار و مواد الکی ومخدر بیشتر استفاده میکنند. ک این مواد ها بالای خون شما نمیوفتد و باعث گودی وتیرگی زیر چشم میشود.توصیه میشود که از مایع هات وسبزیجات. و میوه ها بیشتر استفاده کنید.و یکی از درمان گودی زیر چشم حمام رفتن هس اگر در روز یکبار حمام کنید درمان کاملا خوبی هست.ودوستانم دستورات کامل و کاملا تأثیر گذار را در صفحه ی بالا عرض کردن. ایشالا همیشه سلامت باشین یا حق

عکس‌های راحيل
دیدگاه: 

ميشه در مورد فرورفتگي زير چشم نظريات را أرايه نمايد

عکس‌های بنیامین
دیدگاه: 

یخ معجزه میکنه روزی یک الی دو عذ یخ بردارید و یخ خالص را بدون اینکه دور چیزی بپیچید بر روی سیاهی زیر چشم خود قرار دهید و تا زمان اب شدن کامل یخ به کارتان ادامه دهید یخ را به ارامی بر روی سیاهی زیر چشمتان ماساژ دهید این کار باید هر روز انجام دهید سعی کنید سردی ان را تحمل کنید ویخ را به ندرت از روی پوستتان جدا کنید بعز از یخ یه قاشق مربا خوری بردارید و در فریزر قردهید و بعز از 15دقیقه یخ زدن ان را به ارامیبر روی چشم خود قرار دهید حلقه های خیار هم میتواندبه این درمان کمک کند حتما این سه کار را انجام دهید و نتیجه بگیر من خودم 80% از سیاهی دور چشمام ناپدید شده و خیلی خوشحالم  

عکس‌های مرثا
دیدگاه: 

عالی بود

عکس‌های shaghi
دیدگاه: 

محدثه جان شما که دوازده سالتون هست از الان خیلی زود برای جلوگیری از پیری پوستتون. شما در حال رشد هستید و پوستتون تا سن بیست سالگی تغییرات زیادی میکنه.
درمورد کرم ضد افتاب هم من بهتون کرم دکتر جیلا رو معرفی میکنم.

عکس‌های محمد
دیدگاه: 

نظر شما کلی گویی است ولی راه ‌ روشو نگفتین

عکس‌های نازنین
دیدگاه: 

امیدوارم‌تاثیرداشته باشن واقعا،

عکس‌های سحر
دیدگاه: 

ممنون

عکس‌های بهروز
دیدگاه: 

خوب بود

عکس‌های مريم
دیدگاه: 

من هم از تيرگي زير چشمم رنج مي برم چي كار كنم؟

عکس‌های نازنین
دیدگاه: 

من ۱۵سالمه خیلی سختی کشیدم و حرص خوردم و گریه کردم سؤال من اینه که آیا این عوامل موجب پیری پوستم شده ؟؟و چیکار کنم که پوستم دوباره جوان بشه؟

عکس‌های مهسا
دیدگاه: 

من هم از گودی چشم رنج میبرم چی کار کنم؟

عکس‌های مژده
دیدگاه: 

من مدت دوسال شیشه به طورتفریحی استفاده کردم الان مصرف نمیکنم اماگودی زیرچشمم ولاغری صورتم آزارم میده چه کنم

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

سلام دختری 30 ساله هستم ی مدت احساس میکنم زیر چشام گود رفته ازاین بابت خیلی ناراحتم لطفا راهنمایی کنید

عکس‌های ارزو
دیدگاه: 

به نظرمن شیر خیلی خوبه من امتحانش کرم جواب داده

عکس‌های ارزو
دیدگاه: 

یه راه حل دیگه هم هست سیب زمینی خام روبرگه کنید بزاریدعالیه

عکس‌های فاطمه
دیدگاه: 

عالی

دیدگاه تان را بیان نمایید