چگونه روغن نارگیل خالص و خانگی بسازیم؟

طرز تهیه روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای مزایای زیادی برای سلامتی می باشد که می تواند هم در آشپزی و به همان اندازه برای مراقبت پوست  و مو  مورد استفاده قرار گیرد. اعتقاد بر این است که  روغن نارگیل خالص و بکر بایستی بالاترین کیفیت را داشته باشد، کاملا طبیعی تهیه شده باشد و عاری از مواد شیمیایی مضر باشد. در اینجا می توانید طرز تهیه روغن نارگیل خالص را با سه روش آسیاب کردن مرطوب، روش فرایند سرد و روش جوشاندن تهیه و آماده سازید.

روش اول: به کار بردن روش آسیاب کردن مرطوب

 • با استفاده از یک ساطور تیز نارگیل را خرد و تکه تکه سازید. سعی کنید یک نارگیل رسیده و قهوه ای را انتخاب کنید.
 • گوشت نارگیل را از پوسته آن جدا کنید. برای این کار از یک چاقوی تیز یا یک قاشق فلزی محکم استفاده کنید.
 • گوشت نارگیل جدا شده را به قطعات ریز برش دهید .
 • تکه های ریز شده نارگیل را درون مخلوط کن یا غذاساز ریخته و مخلوط کن را روی  سرعت متوسط تنظیم کرده و بگذارید تا نارگیل ها هم بخورند تا وقتی که به خوبی له شده و یکدست شوند. در صورت لزوم می توانید مقدار کمی آب نیز برای هم خوردن بهتر به آن اضافه کنید.
 • صاف کردن نارگیل های له شده. یک پارچه تنظیف یا فیلتر قهوه را روی درب یک شیشه با دهان باز بکشید  و با قاشق  مقدار کمی نارگیل له شده را روی پارچه یا فیلتر ریخته و از آن بگذارنید. پارچه را جمع کرده و با دست،  محکم پارچه صافی را  بفشارید تا مطمئن شوید هیچ شیره ای درون نارگیل باقی نمانده است. این روند را تکرار کنید تا وقتی همه نارگیل له شده روغن گیری شود.
 • شیشه حاوی شیر نارگیل را به مدت حداقل  24 ساعت کنار بگذارید. در این زمان ، شیر نارگیل و روغن آن از هم جدا شده و دو فاز تشکیل می شود، لایه بالایی جامد و شبیه سرشیر می باشد و لایه زیرین روغن نارگیل است. می توانید شیشه را درون یخچال قرار دهید، در این صورت قسمت جامد سر شیر مانند آن خیلی سریع سفت می شود. اگر مایل به نگهداری شیشه در یخچال نبودید می توانید آن را در یک مکان خنک نگهداری کنید.
 • در مرحله آخر می توانید بعد از سفت شدن لایه بالایی آن را با قاشق برداشته و روغن نارگیل  که در ته شیشه است را جدا کنید.

روش دوم: روش جداسازی با فرایند سرد

 • این روش را می توانید با استفاده  از پودر نارگیل خشک انجام  دهید. شما می توانید پودر نارگیل بدون شکر  را از  اکثر سوپر مارکت ها خریداری کنید. مطمئن شوید که پودر نارگیل خریداری شده تنها حاوی نارگیل بوده و مواد افزودنی دیگری نداشته باشد. اگر می خواهید که از گوشت تازه نارگیل برای این کار استفاده کنید، گوشت نارگیل را به قطعات ریز برش داده و آنها را طی 24 ساعت خشک کنید . می توانید خشک کردن نارگیل های تازه را در فر  یا ماکروفر با درجه حرارت  خیلی کم انجام دهید. برای این کار نارگیل ها را ریز خرد کرده و روی سینی ماکروفر پخش کنید و به مدت 8 ساعت در یک درجه حرارت پایین قرار دهید تا وقتی که خشک شوند.
 • اگر از نارگیل خشک موجود در بازار استفاده می کنید، ورقه های نارگیل بهتر از پودر نارگیل می باشد.
 • پودر یا ورقه های نارگیل را تا حدی خیس کنید که به هم بچسبد. سپس آن را داخل آبمیوه گیری بریزید. آبمیوه گیری روغن و خامه نارگیل را از رشته های نارگیل جدا می کند. این فرایند را ادامه دهید تا وقتی که همه پودر نارگیل خیس شده را از آبمیوه گیری بگذرانید.
 • سعی کنید نارگیل چرخ شده را دوباره از آبمیوه گیری بگذرانید، با اینکه آبمیوه گیری در دفعه اول بیشتر روغن نارگیل را استخراج می کند ولی بهتر است یک بار دیگر این کار را انجام دهید تا کل روغن نارگیل خارج شود.
 • روغن نارگیل را در یک شیشه ریخته و آن را در محلی گرم نگهداری کنید. 24 ساعت طول می کشد تا خامه نارگیل در ته شیشه ته نشین شود. روغن نارگیل در این مورد در بالای شیشه قرار می گیرد.
 • روغنی که از خامه جدا شده و در بالای ظرف جمع شده است را اجازه دهید تا کمی خود را بگیرد و سپس با قاشق جمع کرده و داخل ظرف شیشه ای دیگری بریزید.

روش سوم: جوشاندن نارگیل

 • 4 پیمانه آب را داخل یک تابه ریخته و روی حرارت قرار دهید. شعله را در حد متوسط رو به زیاد قرار دهید و آب را حرارت دهید تا وقتی که بخار از آن خارج شود.
 • گوشت 2 عدد نارگیل قهوه ای رسیده را رنده کنید.
 • نارگیل رنده شده را درون مخلوط کن ریخته و آب داغ را درون آن بریزید و درب مخلوط کن را بسته و بگذارید تا مخلوط شود. سعی کنید نصف مخلوط کن را از آب و نارگیل پر کنید و بیشتر از این مقدار را در یک سری دیگر انجام دهید.
 • یک پارچه تنظیف را روی یک کاسه دهان باز بکشید و مخلوط بالا را از این صافی رد کرده و با یک قاشق تفاله نارگیل را فشار دهید تا آب آن کامل خارج شود. یا می توانید پارچه تنظیف را برداشته و بفشارید تا آب باقیمانده در نارگیل خارج شود.
 • مایع صاف شده را درون قابلمه ای ریخته و روی شعله متوسط قرار دهید. اجازه دهید تا به جوش آمده و بپزد و مدام آن را هم بزنید تا آب آن بخار شده و کرم نارگیل از روغن جدا شود. این فرایند حدود یک ساعت طول می کشد، پس صبور باشید و مدام این مایع را هم بزنید.
 • اگر جوشاندن و هم زدن این مایع برایتان سخت است، می توانید مایع صاف شده را در یک کاسه ریخته و درب آن را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید و آن را به مدت 24 ساعت در دمای اتاق قرار دهید، سپس آن را در یخچال بگذارید تا روغن جدا شده از آن که روی سطح آمده جامد شود، سپس روغن را از روی سطح مایع جمع کنید.
 •  

 

 

 

 

 

مقالات مرتبط

بیماری آلزایمر یکی از شایعترین علل تحلیل رفتن مغز در انسان می باشد. این بیماری دلیل اصلی 60 تا...
6 شهريور, 1396 - 12:44 4،488
ارزشمندترین گوهرها در بسته بندی های کوچک به ما هدیه شده اند! و این جمله در مورد بلوبری 100 درصد...
3 بهمن, 1395 - 16:35 5،027
بر طبق نظر متخصصان، سمیت زدایی فرایندی مشابه با خانه تکانی است که بدن را از حالت افسردگی بیرون...
29 مهر, 1395 - 18:06 6،719
ویتامین ب کمپلکس ترکیبی ست که از 8 ویتامین ب مختلف محلول در آب ساخته شده که با یکدیگر بعنوان یک...
11 مهر, 1395 - 11:59 9،976
نان برنجی کرمانشاهی یکی از شیرینی های محبوب نزد ما ایرانیان بوده و همچنین یکی از شیرینی های...
23 اسفند, 1394 - 08:53 4،828
کمتر از یک هفته تا شروع بهار و جشن نوروز زمان باقی است. همانطور که می دانیم غذاها و خوراکی ها...
23 اسفند, 1394 - 07:18 5،082

دیدگاه‌ها

عکس‌های اریا هخامنش
دیدگاه: 

مطالب بسیار عالی استفاده کردم

عکس‌های ناهیذ امینی مقدم
دیدگاه: 

ممنون برای مادر م درست میکنم خیلی خوبه اگر خودمون درست کنیم بهترو مطمین نره خذا کنه خوب بشه مادرم عالی بود

عکس‌های نیلوفر
دیدگاه: 

سپاس از مطالب مفیدتون فقط یک سوال درباره روش دوم برام پیش اومد و اون اینه که اگر قراره نارگیل خشک شده رو دوباره در آب خیس کنیم امکانش هست که از گوشت تازه و خشک نشده استفاده کنیم؟

عکس‌های faezeh
دیدگاه: 

من وقتی از روش اول استفاده کردم نتونستم روغن رو از خانه جدا کنم !!
و چرا در حالت اول روغن مایع و آبکی رنگه ولی در روش جوشاندن روغن کاملا سفید و جامده ؟

عکس‌های فاطمه
دیدگاه: 

ممنون

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

من نارگیل تازه رو رنده کردم گذاشتم که خشک بشه رنگ اون صورتی شد دلیلش چیه یعنی خراب شده

دیدگاه تان را بیان نمایید