چگونه جوش های سرسیاه روی بینی را درمان کنیم؟ (درمان های سریع و طبیعی)

چگونه جوش های سر سیاه روی بینی را درمان کنیم؟

دو طرف بینی ، گونه ها و روی بینی بخش هایی هستند که بیش از همه سرسیاه ها در آن شکل می گیرد.  همه این ها روی صورت که مهم ترین بخش بدن است قرار دارد. در این مقاله ما به درمان های ساده و ارزان قیمتی اشاره می کنیم که می توانید در خانه برای رهایی از سرسیاه های روی بینی و صورت انجام دهید.

 جوش های سرسیاه چه هستند؟

جوش های سر سیاه چه هستند؟

جوش های سرسیاه فولیکول های مو هستند که منفذشان در سطح پوست بسته شده است. سرسیاه ها هنگامی تشکیل می شوند که مجموعه ای از پوست مرده ، آلودگی ، چربی پوست و چرک و میکروب با ورود به داخل منافذ باز تشکیل پلاک می دهد.  سرسیاه ها در ابتدا رنگ زرد یا قهوه ای دارند. چون در منافذ باز تشکیل می شوند چربی اضافی موجود در این منافذ اکسیده شده و ظاهری زرد و قهوه ای پیدا می کند که به مرور زمان سیاهرنگ می شود.

10 درمان موثر خانگی برای رهایی از سرسیاه های روی بینی

در این جا به چند نمونه از درمان های خانگی برای رهایی از سرسیاه های روی بینی و صورت اشاره می کنیم. شما می توانید از این درمان های ساده استفاده کنید تا به راحتی سرسیاه ها را خارج کرده و از تشکیل آنها به طور طبیعی جلوگیری کنید.21 روش طبیعی برای درمان جوش های سر سیاه صورت و بینی

1.بخور صورت برای درمان جوش های  سرسیاه

بخور دادن

بخور دادن به پوست صورت مزایای بسیاری دارد.

این کار در درازمدت موجب خلاص شدن از سرسیاه های روی بینی و صورت می شود. بخور صورت پوست را نرم تر می کند و به طور طبیعی مواد تشکیل دهنده ی  جوش های سرسیاه را از صورت خارج می نماید.

لوازم مورد نیاز:

 • آب جوش در یک ظرف
 • یک حوله بزرگ برای بخور دادن صورت
 • پوست لیمو

روش کار:

سه تا چهار لیوان آب خالص را روی شعله قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند. بعد از جوشیدن ظرف را از روی اجاق بردارید. پوست یک  لیمو را داخل آب جوش قرار دهید و حوله بزرگ را بردارید. در حالی که حوله را روی سر خود انداخته اید بنشینید و صورت خود را روی ظرف آب جوش بگیرید. نباید آنقدر نزدیک باشید که حس سوختن کنید. تا وقتی که میتوانید زیر این چادر بخار بمانید. ( شاید اولین بار برایتان کار ساده ای نباشد  اما بعد از این که عادت کردید می توانید مدت طولانی تری آنجا باشید) بعد از 3 تا 5 دقیقه حوله را بردارید و صورت خود را بشویید. لزومی به استفاده از شوینده نیست.  با یک حوله نرم و پرزدار صورت تان را خشک کنید.

موارد احتیاطی

هرگز وقتی ظرف بر روی اجاق است صورت خود را بخور ندهید.  ظرف را به دقت از روی اجاق بردارید و روی سطح دیگری قرار دهید. اگر مراقب نباشید ممکن است خودتان را بسوزانید.

2.ماسک سفیده تخم مرغ برای از بین بردن جوش های  سرسیاه روی بینی

ماسک سفیده تخم مرغ و عسل

این یک ماسک پرطرفدار برای جلوگیری و خارج کردن سرسیاه هاست. وقتی ماسک سفیده تخم مرغ را روی صورت قرار می دهید  منافذ پوست را می بندد. این کار موجب می شود سرسیاه ها آسانتر از پوست خارج شوند. ضمنا این ماسک صورت حاوی محتویات خارج کننده ی سرسیاه ها نیز هست برای مثال لیمو و عسل . لیمو و عسل هر دو خواص ضد عفونی کننده دارند که باکتری ها و میکروارگانیسم ها را از بین می برد. این ترکیب ضمنا میزان چربی پوست را نیز کنترل می کند تا چربی اضافی درون منافذ باز پوست را برداشته و به صورت عمقی پاکسازی کند و همچنین سلول های مرده را نیز از بین می برد. همچنین این ماسک شفاف کننده و سفت کننده پوست نیز می باشد.

مواد مورد نیاز:

 • یک سفیده تخم مرغ
 • نصف قاشق چایخوری آب لیمو
 • یک قاشق چایخوری عسل

روش کار:

در ابتدا باید صورت را با آب ولرم بشویید تا منافذ آن باز شود. بعد با یک حوله آن را خشک کنید. اکنون یک ظرف کوچک بردارید و تمام مواد بالا را در آن بریزید. قبل از این که ماسک را روی صورت خود قرار دهید انگشتانتان را تمیز کنید. با استفاده از حرکات دایره ای ماسک را روی تمام صورت به جز بخش های اطراف چشم  ها و دهان قرار دهید. بگذارید 15 دقیقه بماند و در این مدت حرف نزنید و نخندید. ( زیرا ممکن است موجب کشش یا ظاهرشدن چین و چروک در پوست شود)  بعد از 15 دقیقه ابتدا صورت را با آب گرم بشویید تا ماسک آن برداشته شود و بعد برای بسته شدن منافذ از آب سرد استفاده کنید. با استفاده از یک حوله صورت را کاملا خشک کنید. برای مرطوب کردن پوست از یک قطره روغن زیتون استفاده کنید.

موارد احتیاطی:

توجه داشته باشید که مقدار آب لیموی مصرفی کم باشد.  اگر میزان آن بیشتر باشد می تواند صورت را بسوزاند و آن را سرخ و بر افروخته نماید.  مدت زیادی طول می کشد تا سرخی پوست از بین برود.

3.ماسک لایه بردار جوش شیرین برای از بین بردن جوش های  سرسیاه روی بینی

ماسک جوش شیرین و لیمو

جوش شیرین یک درمان موثر جایگزین برای رها شدن از سرسیاه های روی بینی است. این ماده عمق منافذ پوست را پاکسازی کرده و آلودگی ها و مواد زاید را برطرف می کند( چربی زیاد را کاهش داده ، سلول های مرده را برطرف کرده ، آلودگی ها و میکروارگانیسم ها و چرک را حذف می کند) و ترکیب خشن آن برای لایه برداری پوست مناسب است. با بکارگیری این اصول ساده  یک ماسک صورت جالب درست کنید که در از بین بردن سرسیاه ها معجزه می کند.

مواد موردنیاز :

 • یک قاشق غذاخوری جوش شیرین
 • نصف قاشق چایخوری آب لیمو
 • سه قاشق چایخوری آب

روش کار:

محتویات بالا را به دقت در یک ظرف کوچک مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید. ابتدا انگشتان خود را تمیز کنید و بعد مخلوط را روی صورت پهن کرده و به آرامی با حرکات دایره ای شکل ماساژ بدهید.  بعد از 2 تا 3 دقیقه  با آب ولرم بشویید.  سپس منافذ پوست را با استفاده از آب سرد ببندید. صورت را با یک حوله کاملا خشک کنید. بعد از بکار بردن این لایه بردار از یک قطره روغن نارگیل یا زیتون برای مرطوب کردن پوست استفاده کنید.

موارد احتیاطی:

وقتی آب لیمو را به جوش شیرین اضافه می کنید شروع به جوشیدن می کند. این واکنش مهم نیست اما باید منتظر بمانید تا از جوشیدن بیفتد بعد آن را روی پوست بمالید. شما می توانید از این لایه بردار دو بار در هفته استفاده کنید.

4.شستشو با عسل برای از بین بردن جوش های  سرسیاه روی بینی

عسل

در طب سنتی قدیم از عسل ماسک هایی می ساختند که سرسیاه های روی بینی را از بین می برد. عسل یکی از بهترین درمان های طبیعی است که برای بهبود بیماری های پوستی مختلف کاربرد دارد. عسل عاری از هر گونه میکروارگانیسم بوده و ضد عفونی کننده است و می تواند میکروب ها را که یکی از آلودگی های موجود در سرسیاه ها هستند را از بین ببرد.  عسل ماده ای فوق العاده برای از بردن سرسیاه هاست زیرا به منافذ می چسبد و سرسیاه ها را بیرون می کشد. در این جا رهنمودهای استفاده بی خطر از آن به منظور خارج کننده ی جوش های سرسیاه ذکر شده است. خواص و فواید عسل از دیدگاه طب سنتی

مواد مورد نیاز:

 • یک قاشق غذاخوری عسل خالص
 • ظرف مخصوص ریختن عسل

روش کار:

با استفاده از ظرف مخصوص عسل آن را روی نوک انگشتان خود بریزید و به سرعت ماساژ روی جوش های  سرسیاه را شروع کنید. این کار را دو تا سه دقیقه ادامه بدهید و بعد از آن با آب ولرم بشویید. سپس از آب سرد استفاده کنید و صورت تان را کاملا با یک حوله خشک نمایید.

موارد احتیاطی:

به خاطر داشته باشید که فقط از عسل خالص طبیعی استفاده کنید تا مانع از تشدید مشکلات پوست شوید.  عسل باید غلیظ و چسبناک باشدتا بهترین نتیجه را در پی داشته باشد.  چون چسبناک بودن عسل می تواند مشکلاتی را ایجاد کند بهتر است تمام مدت استفاده از این  ماسک در دستشویی و کنار سینک بمانید.

5.ماسک چای سبز برای از بین بردن جوش های  سرسیاه روی بینی

ماسک چای سبز

چای سبز سرشار از مواد مغذی گیاهی  و آنتی اکسیدان هایی است که به خلاص شدن از سرسیاه های روی بینی ، پاکسازی عمق پوست و احیای منافذ پوستی کمک می کند.

علاوه بر شستشوی منظم صورت ، هفته ای یک بار از یک ماسک چای سبز استفاده کنید تا سرسیاه ها را نرم کرده ، پوست را سرشار از آنتی اکسیدان کرده و پوست سخت را نرم کند. ماسک چای سبز با آووکادو برای آبرسانی پوست

مواد مورد نیاز:

 • یک قاشق غذاخوری شکر قهوه ای( شکر سفید هم می توانید استفاده کنید)
 • دو تا سه قاشق چایخوری چای سبز
 • نصف قاشق چایخوری آب لیمو

روش کار:

در ابتدا  برگ های چای سبز باز غیر کیسه ای را با آب دم کنید. صبر کنید تا چای خنک شده و به دمای اتاق برسد. وقتی سرد شد ، شکر قهوه ای و آب لیمو را روی آن بریزید  و خوب هم بزنید. البته که با استفاده از انگشتان تمیز این ماسک را روی صورت قرار دهید و بیشتر روی بخش های مبتلا تمرکز کنید.  15 دقیقه صبر کنید و سپس با آب گرم صورت را آب بکشید. بعد با آب سرد منافذ باز شده را ببندید.  صورت خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.

یک نکته : برای گرفتن  بهترین نتیجه از برگ های چای سبز غیر کیسه ای استفاده کنید. اگر از چای سبز کیسه ای استفاده می کنید حداقل 2 کیسه چای در آب بگذارید و سه قاشق چایخوری از چای سبز  غلیظ را برای ماسک بکار ببرید.

6.لایه بردار توت فرنگی برای از بین بردن جوش های  سرسیاه روی بینی

لایه بردار توت فرنگی

یک لایه بردار فوق العاده برای صورت ! همه آنچه که برای یک لایه بردار خوب می خواهید در آب لیمو ، عسل و توت فرنگی خلاصه می شود. آب لیمو و توت فرنگی سرشار از آلفا هیدروکسیل اسید هستند که ترکیبی بسیار موثر برای خارج کردن سرسیاه هاست. این اسیدها سلول های مرده پوست را از سطح پوست برداشته و تولید چربی را کنترل کرده و مانع از تجمع چربی می شوند. اسیدهای سالسیلیک که در توت فرنگی یافت می شود منافذ باز را تمیز می کند.  ما توصیه می کنیم که از این لایه بردار توت فرنگی برای خلاص شدن از سرسیاه های روی بینی استفاده کنید. ماسک توت فرنگی برای از بین بردن لکه های تیره پوست

مواد مورد نیاز:

 • دو تا سه توت فرنگی تازه
 • یک قاشق چایخوری عسل
 • نصف قاشق چایخوری آب لیمو

روش کار :

توت فرنگی های تازه را با یک چنگال له کنید تا نرم نرم شوند. عسل و آب لیمو را به آن اضافه کرده و خوب هم بزنید. مخلوط را روی صورت قرار دهید و حدود 2 تا 3 دقیقه به ماساژ ملایم با حرکات دایره ای ادامه بدهید.بعد از 2 تا 3 دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید. شما می توانید با گرفتن آب سرد روی صورت منافذ باز شده آن را ببندید.

یک نکته:  نیازی به دور انداختن برگ های توت فرنگی نیست. برگ های توت فرنگی لایه بردارهای فوق العاده ای هستند و به دلیل بافت زبری که دارند در برداشتن سرسیاه ها کمک خوبی خواهند بود.

7.لایه بردار پوست پرتقال برای از بین بردن جوش های  سرسیاه روی بینی

لایه بردار پوست پرتقال

اولین باری که متوجه شدم پودر پوست پرتقال در یک فروشگاه به عنوان محصولات زیبایی فروخته می شود شگفت زده شدم چون این چیزی است که در منزل هم می توانید آن را تهیه کنید. زیبایی باید ساده و آسان باشد درست مثل همین پودر پوست پرتقال که خودتان آماده می کنید.

با استفاده از پودر پوست پرتقال می توانید یک لایه بردار احیا کننده پوست تهیه کنید که بوی فوق العاده ای دارد و به خوبی لایه های پوست را تمیز می کند.  چربی  اضافی که در اعماق منافذ باز پوست تجمع کرده یکی از موارد ناخالصی هایی است که موجب تشکیل سرسیاه ها می شود. پودر پوست پرتقال دارای مواد مغذی فراوانی مانند کلسیم ، ویتامین ث ، اسید سیتریک است و همه این محتویات برای کنترل چربی و همچنین از بین بردن سلول های مرده و برداشتن لایه پوست بسیار مفید هستند.ماسک پوست پرتقال برای شفافیت و درخشندگی پوست ماسک پوست پرتقال برای درمان لکه های پوستی

مواد مورد نیاز:

 • یک قاشق غذاخوری پودر پوست پرتقال
 • دو قاشق چایخوری روغن زیتون

روش کار:

یک ظرف کوچک بردارید و همه مواد را کاملا مخلوط کنید. یک لایه بردار بسازید و از این مخلوط به آرامی و با حرکات دایره ای روی صورت استفاده کنید . این کار را دو تا سه دقیقه ادامه بدهید و بعد صورت را با آب ولرم بشویید. با یک حوله نرم صورت را کاملا خشک کنید.

یک نکته: توجه داشته باشید که خیلی محکم مواد را به صورت ماساژ ندهید. این کار موجب سرخی پوست و همچنین ایجاد خراش های ریز روی صورت می شود.

8.  لایه بردار جوی دوسر برای از بین بردن جوش های  سرسیاه روی بینی

لایه بردار جوی دوسر

جوی دو سر یکی از مهم ترین لایه بردارهای طبیعی موجود در اطراف ماست.  این ماده چربی اضافی پوست را جذب کرده و پوستی نرم و شفاف به جا می گذارد. به کار بردن جوی دو سر به تنهایی موجب از بین رفتن چربی پوست و حفاظت از پوست می شود. اسکراب جوی دوسر برای نرمی پوست ماسک جودوسر برای شفافیت پوست

مواد مورد نیاز:

 • یک قاشق غذا خوری جوی دو سر آسیاب شده
 • سه تا پنج قاشق چایخوری آب

روش کار:

 با مخلوط کردن کامل مواد بالا یک خمیر غلیظ به دست بیاورید. صورت را پاک کنید و این خمیر را روی صورت قرار دهید. برای جلوگیری از تحریک پوست فضای اطراف چشم ها ودهان را ماسک نگذارید.  15 دقیقه صبر  کنید تا ماسک خشک شود. با آب ولرم آن را بشویید . صورت را با یک حوله تمیز کاملا خشک کنید.

یک نکته: توجه داشته باشید که نباید با خندیدن یا صحبت کردن عضلات صورت را حرکت بدهید. کشش پوست صورت می تواند موجب بروز چروک پوست شود.

9.ماسک عسل و دارچین برای از بین بردن جوش های  سرسیاه روی بینی

ماسک عسل و دارچین

مخلوط عسل و دارچین مزایای بسیاری برای سلامت و بهداشت عمومی پوست دارد. دارچین با از بین بردن چربی اضافی سطح پوست مانع از بروز سرسیاه ها می شود. خواص تسکین دهنده ی عسل موجب نرم تر شدن پوست شده به مواد داخل منافذ می چسبد و سرسیاه ها را بیرون می کشد.

مواد مورد نیاز:

 • یک قاشق غذاخوری عسل خالص
 • یک قاشق چایخوری پودر دارچین

روش کار:

 مواد بالا را خوب هم بزنید. یک لایه ضخیم از مخلوط را با حرکات دایره ای روی صورت قرار دهید. 15 دقیقه صبر کنید و بگذارید ماسک تا اعماق منافذ پوست وارد شود. به آرامی ابتدا با آب گرم و سپس با آب سرد بشویید و در نهایت با یک حوله صورت را خشک کنید.

یک نکته :  مراقب استفاده بیش از حد از دارچین باشید. دارچین زیاد می تواند احساس سوزش در پوست ایجاد کند و به  سرخی پوست منجر شود. فقط یک قاشق چایخوری کوچک دارچین استفاده کنید. در هر صورت اگر احساس سوزش داشتید از آب سرد برای شستن آن استفاده کنید. ضمنا فقط مقدار کمی عسل روی قسمت های سوخته قرار دهید. بهتر است قبل از این کار ابتدا داخل مچ یا ساعد خود اندکی از این مخلوط را تست کنید.

10.ماسک بادام کوبیده برای از بین بردن جوش های  سرسیاه روی بینی

ماسک بادام

شما می توانید از پودر بادام یا از بادام پوست کنده و چرخ شده برای ماسک صورت استفاده کنید. برای بهترین نتیجه آن را با ماست همراه کنید.

اگر طعم بادام را در شیرینی ها دوست دارید حالا باید کمی هم برای صورتتان کنار بگذارید.  بادام برای همه انواع پوست از چرب تا خشک مناسب است. بادام سلول های  مرده پوست را از بین می برد و مانند یک لایه بردار ملایم کار می کند. بادام چربی اضافی پوست را که موجب بسته شدن منافذ می شود کنترل می کند . ماست های پروبیوتیک  مزایای بسیاری برای زیبایی پوست دارند از جمله از بین بردن میکروارگانیسم های عامل سر سیاه و بستن منافذ بزرگ پوست. ماسک بادام و شیر برای روشن شدن پوست

مواد مورد نیاز:

 • 5 عدد بادام
 • یک قاشق غذاخوری ماست پروبیوتیک ( ماست چکیده هم می توانید استفاده کنید)

روش کار:

بادام های کوبیده و ماست را در یک ظرف کوچک مخلوط کنید. ترکیب را با کمک انگشتان تمیز روی پوست صورت پهن کنید. انگشتان خود را حرکت بدهید و به آرامی برای 3 تا 4 دقیقه ماساژ دهید. بعد از آن بگذارید 15 دقیقه روی پوست بماند. مخلوط تا داخل منافذ نفوذ خواهد کرد. بعد از 15 دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشویید و بعد با استفاده از آب سرد منافذ پوست را ببندید.

یک نکته: بادام هایتان را شب در آب خیس کنید. صبح بادام ها نرم تر و پر آب تر شده اند. بادام ها را چرخ کنید تا به صورت پودر زبری درآیند.

 

دیگر اصول مفید برای از بین بردن جوش های  سرسیاه روی بینی

استفاده از این درمان های طبیعی بدون شک موجب توقف سرسیاه ها می شود. به خاطر داشته باشید که تداوم عامل تاثیرگذاری درمان های خانگی است. شاید با شروع آن ها فورا نتیجه حاصل را مشاهده نکنید اما بعد از دو تا سه هفته  خواهید دید که پوستی عاری از جوش های سرسیاه دارید. در این جا به برخی اصول اشاره می شود که پوستتان را عاری از جوش های سرسیاه نگاه خواهد داشت.

هرگز سرسیاه ها را فشار ندهید: هر قدر هم که وسوسه فشار دادن یک سرسیاه شما را درگیر کند باید در مقابل آن مقاومت کنید. بعد از خالی کردن سرسیاه تنها چیزی که منفد باز آن را پر خواهد کرد آلودگی و کثیفی است.

روی سرسیاه ها نباید لایه بردار ها را محکم ماساژ دهید : وقتی که می بینید  جوش های سر سیاه از بینی یا گونه هایتان به بیرون برجسته شده اند،  نباید لایه بردار را سخت روی پوست بکشید. ماساژ لایه برداری روی سرسیاه ها منافذ را باز می کند و هرگونه آلودگی و میکروارگانیسم را که در اطراف است به داخل آن می کشاند. با این کار صورتتان سرخ و برافروخته و ناخوشایند خواهد شد.

روبالشی هایتان را عوض کنید : در صورتی که تاثیرات ناخوشایند جوش های  سرسیاه را تجربه می کنید بهتر است یک روز درمیان رو بالشی های خود را عوض کنید. پارچه رو بالشی می تواند چربی اضافی و سلول های مرده پوست را به خود بگیرد و با آلوده شدن موجب افزایش  جوش های سرسیاه روی پوستتان شود.

 

 

مقالات مرتبط

آکنه یا جوش صورت تنها مشکل نوجوانان نیست. این جوشها و دانه های مزاحم می توانند در هر سنی بر روی...
27 فروردين, 1397 - 21:07 16
درمیان ستاره های پاپ هالیوود، شکیرا یکی از سرزنده ترین و با روح ترین خواننده هایی ست که ظاهر و...
24 بهمن, 1396 - 10:14 671
 • آرایش و زیبایی
خیلی از ما دوست داشتیم که تعیین نوع و جنس پوست نیز همانند تشخیص گروه خونی کار آسانی می بود. اما...
4 بهمن, 1396 - 08:46 7،433
فرقی نمی کند 35 ساله باشید و تازه شروع به دیدن اولین نشانه های پیری پوست کرده باشید یا 55 ساله...
15 مهر, 1396 - 12:46 3،942
سلولیت وضعیتی ست که در لایه پایه ای پوست چربی رسوب کرده و به پوست ظاهری فرورفته و ناهموار می...
1 آذر, 1395 - 14:41 4،961
​ آیا همیشه جوش های صورتتان در یک جای ثابت ایجاد می شوند؟ برطبق طب سنتی چینی، محل ایجاد دانه...
6 آبان, 1395 - 11:21 28،723

دیدگاه‌ها

عکس‌های هانى
دیدگاه: 

مطالباتون جالب مرسى

دیدگاه تان را بیان نمایید