چگونه از ایجاد خطوط و چین و چروک در پوست جلوگیری کنیم؟

چگونه از ایجاد چین و چروک در پوست جلوگیری کنیم؟

اگر دنبال راههای طبیعی برای جلوگیری از چروک شدن پوست خود هستید این مقاله را بخوانید. باور داشته باشید یا نه، کرم ها، ژلها و سرم های زیبایی گرانقیمت بهترین گزینه نیستند و اگر بخواهیم صادق باشیم، آنها بسیار پرهزینه بوده و هیچوقت اثرات سمی و نامطلوب آنها بر روی پوست و بدن بیان نمی شود. به جای هدر دادن پول و زمان خود برای مصرف این محصولات، از راههای طبیعی برای پیشگیری و به تعویق افتادن چروک پوست استفاده کنید.

1.خوردن چربیهای سالم

آیا می دانستید که یکی از بهترین راهها برای جلوگیری از چین و چروکها خوردن چربیهای سالم است؟ بله درست است! چربیهای سالم یکی از کاملترین و بهترین چیزهایی هستند که شما می توانید هر روز بخورید تا ااز پیدایش چروکها در پوستتان پیشگیری کنید.کلاژن ترکیبی است که سلولهای پوست را تقویت کرده و به آنها کمک می کند که صاف و بدون چروک بمانند. چربیهای سالم برای تولید و حفظ مناسب کلاژن  مورد نیاز هستند. تعدادی از بهترین و سالم ترین روغنها که باعث زیبایی ما می شوند عبارتند از آووکادو، بادام ، گردو، روغن نارگیل و روغن زیتون . مصرف منظم این روغنها همراه با دانه های روغنی از قبیل شاهدانه، کتان و حتی ماهیهایی از قبیل سالمون بهترین راه برای دریافت روغنهای سالم و مورد نیاز بدن هستند. بعد از مدت کوتاهی شما تاثیر مثبت این روغنها را بر روی پوستتان خواهید دید.

2.انتخاب عاقلانه  مواد آرایشی

بسیاری از ما مایل به کنار گذاشتن مواد آرایشی نیستیم، اما باید در هنگام خرید محصولات آرایشی دقت داشته و آنها را درست انتخاب کنیم. بعنوان مثال، برای پاک کردن آرایش از روغن طبیعی نارگیل استفاده کنید، این روغن همچنین مرطوب کننده و نرم کننده بسیار خوبی بوده و می توان ازآن  بعنوان لوسیون بدن نیز استفاده کرد. بعد از استفاده از این روغن، شما تغییرات مثبت زیادی را در پوست خود احساس خواهید کرد، علاوه بر اینکه پوستتان از مواد شیمیایی رهایی می یابد.علیرغم تمام تبلیغاتی که در مورد تاثیرمثبت  کرمها و موادآرایشی می شود، مواد شیمیایی موجود در آنها بیشتر از اینکه برای پوست مفید باشند آسیب زننده هستند. وقتی صحبت از مراقبت پوست به میان می آید، روشها و ترکیبات  طبیعی همیشه بهترین انتخاب هستند، و خواص  متعدد ضد پیری روغن نارگیل  نیز اثبات شده است.اگر خواستید مواد آرایشی خریداری کنید حتما انواع ارگانیک و طبیعی آنها را انتخاب کنید  که عاری از ترکیبات شیمیایی سمی نظیر پارابن ها باشند.

پاک کننده آرایش طبیعی

ماسک مخصوص از بین بردن چین و چروک زیر چشم

3.به اندازه بخوابید

کلاژن عملا در طول شب تولید می شود، بنابراین خواب کافی برای تولید سلولهای پوستی مناسب امری ضروریاست. کمبود خواب همچنین مسوول افسردگی و بسیاری از بیماریهاست، که این امر خواب کافی را یکی از ضروریات زندگی سالم می سازد. از کافی بودن خواب خود اطمینان حاصل کنید، در اینصورت با راحتترین راه ممکن با چروکها مقابله کرده و همزمان با آن کمتر دچار استرس شوید. خوابیدن تنها راه چاره نیست ، اما در طولانی مدت تاثیر آن را احساس خواهید کرد.

بهداشت خواب و بیداری 

4.استرس را کنترل کنید

استرس باعث تجزیه کلاژن در پوست می شود، بنابراین کنترل استرس یکی از ساده ترین راهها برای جلوگیری از چروک شدن پوست به شمار می رود. کنترل استرس از طرق زیادی امکانپدیر است، از قبیل یوگا، پیاده روی در طبیعت، جدا شدن کوتاه  از وسایل ارتباطی دنیای مدرن، خواندن کتاب، خوردن غذا بیرون از خانه، صحبت کردن با یک دوست یا لذت بردن از یک فنجان چای یا قهوه. سعی کنید روشهای موثر برای کنترل استرس را در خود پیدا کنید. در اینصورت بدن و صورت شما جایزه منحصر بفردی به شما خواهند داد، مطمئن باشید!

چگونه روحیه خوبی داشته باشیم؟

چگونه شاد و پر انرژی باشیم؟

5.بطور منظم ولی ملایم ورزش کنید

بسیاری از پزشکان و تحقیقات ورزش کردن و تناسب اندام را توصیه می کنند ، اما توجه داشته باشید که این کار باید بطور ملایم انجام شود تاخاصیت ضد پیری برای پوست داشته باشد. انجام ورزشهای سنگین نظیر وزنه برداری و مصرف مقادیر زیاد پروتئین برای رشد ماهیچه های بدن در طولانی مدت ، باعث  سست شدن کلاژن پوست و پیر شدن سریع پوست صورت و بدن می شود. به جای انجام تمرینات سنگین تنها تمرینات ملایم و ساده را بطور منظم و روزانه انجام دهید. روزانه 45 دقیقه پیاده روی و  30 دقیقه یوگا یا پیلاتس  بعد از آن می تواند بسیار موثر باشد. ورزش ملایم و منظم همچنین  می تواند به کنترل وزن  و کنترل استرس در شما کمک شایانی کند. ورزش کردن بیش از حد می تواند باعث پیر شدن سریع پوست بدن و صورت شود و چروکها و خطهای عمیقی را در پوست بوجود آورد.

برنامه ورزشی منظم پیاده روی

ورزشهایی برای سفت شدن عضلات 

روشهایی برای از بین بردن شلی پوست

6.مصرف آنتی اکسیدانها

از دیگر راههای جلوگیری از چروک شدن پوست مصرف مقادیر کافی از آنتی اکسیدانهاست. مطمئن باشید  که تغذیه سالم مزایای زیادی دارد، اما یکی از عمده ترین آنها، مزیت ضد پیری آن است. بجای آنکه بر روی کالری مواد غذایی تمرکز کنید، به این توجه کنید که حتما از مواد غذایی که حاوی آنتی اکسیدانها هستند استفاده کنید. برترین انتخابها برای دریافت آنتی اکسیدانها شامل سبزیجات با برگهای سبز، کاکائوی خام خالص، هویج، سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی، گوجه فرنگی، آووکادو، لیمو ترش، آجیل، دانه های روغنی، انواع توت و نارگیل . خوردن این مواد غذایی بطور طبیعی از چروک شدن پوست جلوگیری کرده و پوست شما را سالم و جوان می سازد.

7.مصرف آبمیوه

روش موثر دیگر برای پیشگیری از چین و چروک پوست، مصرف آبمیوه ها در رژیم غذایی می باشد. آبمیوه ها مزایای زیادی برای بدن انسان دارند و واقعا از چروک شدن پوست جلوگیری می کنند. آبمیوه های سبز رنگ به علت اینکه قند کمتری دارند بهترین انتخاب هستند. تعادل قند خون برای جلوگیری  از چروک پوست و ایجاد جوش صورت امر بسیار مهمی است. زمانی که قند خون افزایش می یابد، ترشح کورتیزول نیز افزایش یافته و بدن به راحتی دچار استرس می شود. همانطور که می دانید، استرس منجر به ایجاد چروک در پوست می شود و کنترل استرس در کاهش چروک پوست، کاهش قند خون بالا و حتی کاهش وزن بسیار مهم می باشد. نوشیدن آبمیوه های سبز رنگ یکی از بهترین راهها برای جوان کردن پوست می باشد. فیبری که در این آبمیوه ها وجود دارد باعث می شود که مواد مغذی موجود در آنها به سرعت جذب بدن شود و شما را زیباتر سازد! آبمیوه ها را قبل از غذا بنوشید و سعی کنید که وعده غذایی که بعد ازآبمیوه می خورید سبک و سالم بوده و حتی الامکان 20 دقیقه بعد از نوشیدن آبمیوه غذا بخورید.

آبمیوه های سبز و خوشمزه  با اسفناج

انواع اسموتی

8.بر روی بالشی با رویه ساتن بخوابید

خوابیدن بر روی ملحفه های کتانی، بطوریکه صورتتان بر روی آنها قرار گیرد ممکن است باعث ایجاد چروک در پوستتان گردد. سعی کنید تا جایی که می توانید به پشت بخوابید و یا از بالشهایی که ملحفه ساتنی دارند استفاده کنید. این ملحفه ها نرمتر بوده و بر وی پوست شما خط نمی اندازند. توجه داشته باشید که هر فشاری که بطور مداوم و طولانی مدت، مثل خوابیدن، بر روی پوست شما وارد شود می تواند باعث تجزیه کلاژن و همچنین ایجاد چروک و پف صورت شود.

9.نوشیدن آب

اگر می خواهید بطور طبیعی از چین و چروک در امان باشید تا آنجاییکه می توانید از مصرف کافئین خودداری کنید. بهترین گزینه برای یک نوشیدنی گرم روزانه می تواند چای سبز باشد. توصیه می شود که از مصرف روزانه قهوه و چای سیاه، به دلیل دارا بودن کافئین، خودداری کنید. علیرغم خواص مفیدی که چای و قهوه دارند، به علت اینکه هر دوشان اسیدی هستند باعث تجزیه و از بین رفتن کلاژن پوست می شوند. بهترین نوشیدنی یک لیوان آب گرم یا ولرم  با لیمو و چای گیاهی می باشد. نوشیدن آب، ساده ترین و در دسترس ترین راه برای آبرسانی سلولهای پوست و جلوگیری از چروک شدن آنها بطور طبیعی است.

جلوگیری از چروک شدن پوست برای همیشه غیر ممکن است، اما این روشها و نکات ساده که ذکر کردیم می توانند باعث ایجاد تغییرات مثبتی در طول زمان شوند. اگر روش طبیعی دیگری برای جلوگیری از چروک پوست دارید با ما در میان بگذارید.   

پیشگیری و درمان چین و چروک های پوست

مقالات مرتبط

ویتامین D یک هورمون استروئیدی ست که در پوست در نتیجه تابش اشعه خورشید تولید می گردد و یا از...
21 اسفند, 1396 - 21:28 85
بیماری آلزایمر یکی از شایعترین علل تحلیل رفتن مغز در انسان می باشد. این بیماری دلیل اصلی 60 تا...
6 شهريور, 1396 - 12:44 2،435
ارزشمندترین گوهرها در بسته بندی های کوچک به ما هدیه شده اند! و این جمله در مورد بلوبری 100 درصد...
3 بهمن, 1395 - 16:35 3،342
پیوراریا میریفیکا برای سالهای بسیاری به منظور اهداف پزشکی و عمدتا بعنوان مکمل هورمون زنانه مورد...
16 دى, 1395 - 13:36 5،274
سلولیت وضعیتی ست که در لایه پایه ای پوست چربی رسوب کرده و به پوست ظاهری فرورفته و ناهموار می...
1 آذر, 1395 - 14:41 4،730
​ آیا همیشه جوش های صورتتان در یک جای ثابت ایجاد می شوند؟ برطبق طب سنتی چینی، محل ایجاد دانه...
6 آبان, 1395 - 11:21 27،589

دیدگاه‌ها

عکس‌های رویا شمس
دیدگاه: 

عالی بود ممنون

عکس‌های فرحناز
دیدگاه: 

خوب بود

عکس‌های ناهید مولایی
دیدگاه: 

مرسی، مطالبتون واقعا عالیه،

دیدگاه تان را بیان نمایید