پیشگیری از آلزایمر با ورزش های مغز

پیشگیری از آلزایمر

مهم نیست که چقدر جوان هستید، اصلا زود نیست که بخواهید راهی را برای ورزش دادن مغز خود پیدا کنید. امروزه در سراسر دنیا، به سختی می توان هفته ای را گذراند و خبری از افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند را نشنید یا از نزدیک آنها را ندید. خود شما هم حتما در نزدیکی خود با این افراد مواجه شده اید. ورزش دادن مغز بطور منظم یکی از روشهای کلیدی برای پایین آوردن خطر ابتلا به آلزایمر می باشد.چه چیزی بهتر از این می تواند باشد که شما کارهایی را برای ورزش دادن مغزتان انجام دهید که آنها را دوست دارید و از آنها لذت می برید.

1.یادگیری یک زبان جدید

ورزش های کمی برای مغزوجود دارند که به اندازه یادگیری یک زبان جدید موثر ومفید باشند. اینکه قادر به صحبت کردن به زبان های بیشتری باشید علاوه براینکه مغز شما را تقویت می کند، شانس شما را در بازار کار بین المللی بالا می برد.غیر از زبان انگلیسی، تعداد کمی از زبان ها هستند که در چندین کشور در دنیا مشترک هستند، مانند اسپانیایی،فرانسه و هلندی. برخی زبانها مانند چینی و ژاپنی در دنیای تجارت ضروری هستند. اگر شما در مکانی زندگی می کنید که دارای لهجه یا گویش خاصی می باشد سعی کنید آن لهجه را یاد بگیرید.

2.انجام بازی های فکری

امروزه بازی های فکری در همه جا موجود هستند.این بازی ها علاوه بر نقش شان در یادگیری، فواید بسیاری برای مغز دارند و سرگرم کننده و در اکثر موارد مفرح هستند.شما می توانید این بازی های فکری را با گوشی یا با کامپیوتر نیز انجام دهید یا بصورت آنلاین در اینترنت بازی کنید.

3. شرکت در دوره های آموزشی

دوره های آموزشی متنوعی در مراکز آموزشی، دانشگاهها، همایشهای علمی، فرهنگسراها با موضوعات مختلفی از قبیل تاریخ، ادبیات، هنر، مذهب، فیزیک، شیمی و... برگزار می شود. بسیاری از این دوره ها بصورت رایگان بوده ودر انتهای دوره، گواهینامه آموزشی نیز برای شما صادر می کنند که برای رزومه شما بسیار عالی می باشد.

4. حل جدول

حل کردن جدول شاید به نظر شما کاری قدیمی و مخصوص افراد مسن باشد، ولی واقعیت این است که حل کردن جدول فقط برای افراد مسن و سالخورده نیست بلکه برای سنین جوانی نیز بسیار مفید است. حل جدول شما را وادار به فکر کردن بصورت آرام و پنهان می کند. اگر جدول کلمات را دوست ندارید سودوکو را امتحان کنید. تقریبا همه انواع پازل ها که مغز شما را به کار کردن وادار کنند مفید می باشند.

5. عادت های روزمره تان را تغییر دهید

اکثر ما بر روی مراکز حافظه در مغزمان تمرکز کرده و کارهایمان را بصورت روتین و طبق عادتانجام می دهیم، بدون اینکه به آنها توجه کنیم. در حقیقت تواناییمان در توجه و دقت کردن را نادیده می گیریم. اگر شما هم همینطور هستید، اکنون زمان مناسبی است که عادت های روزمره خود را تغییر دهید. نیاز نیست که این تغییرات بسیار اساسی باشند، فقط طریقه انجام کارهایتان را تغییر دهید(کارهایتان را با روش جدیدی انجام دهید). با انجام این کار، شما مغزتان را مجبور می کنید که مجددا بر روی کارها تمرکزکند ، که این باعث تقویت ظرفیت توجه تان می شود.

6.کتابهای جدید بخوانید

اگر شما طرفدار نویسنده خاصی هستید و یا همیشه در یک حیطه خاص مطالعه می کنید، آن را تغییر دهید. آثار نویسنده های دیگر را بخوانید، در حوزه های مختلف مثل هنر، ادبیات، علوم پایه و.... مطالعه داشته باشید، سعی کنید کتابهای خارجی زبان را مطالعه کنید، این به شما کمک می کند که لغات و کلمات بیشتری را بیاموزید.

7. تفریح کنید و خوش بگذرانید

ورزش دادن مغز برای جوان نگهداشتن آن فقط با انجام فعالیت های یادگیری و ذهنی سخت، امکانپذیر نخواهد بود. علاوه بر همه اینها، شما به تفریح هم نیاز دارید! واژه تفریح می تواند به معنی تفریحات اجتماعی، بازی های ویدئویی یا تماشای فیلم مورد علاقه تان باشد. هماهنگی و تعادل بین انجام کارها و تفریح کردن می تواند به اندازه دیگر مواردی که در بالاپیشنهاد شد، برای مغز سودمند باشد.

 

بسیاری از ما مشغله زیادی داریم. به همین دلیل، این خیلی واقع بینانه نیست که از خودمان توقع داشته باشیم که همه مواردی که ذکر شد را در برنامه روزانه خود بگنجانیم. می توانیم این ورزشها را در برنامه هفتگی خود قرار دهیم.

اگر شما مایل به انجام این ورزشها بودید، یا اگرتعدادی از آنها را امتحان کردید، نظر خودتان را با در میان بگذارید.

 

مقالات مرتبط

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 352
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 419
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 346
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 816
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،191
داشتن رژیم غذایی سالم  مخصوصا در دوران بارداری، از بدیهیات است. همچنین، استفاده از ویتامین...
2 مرداد, 1397 - 09:02 702

دیدگاه تان را بیان نمایید