پوستهای چرب و مراقبت و درمان آنها

پوستهای چرب و مراقبت از آنها

اکثر افراد ماشین های براق، موها و جواهرات براق را دوست دارند، اما پوست براق بندرت طرفدار دارد. اگر پوست شما بطور همیشگی براق است، احتمالا شما پوستی چرب دارید. چربی که پوست تولید می کند به حفظ رطوبت پوست کمک می کند، ولی اگر بدن چربی خیلی زیادی در پوست تولید کند ، این چربی اضافه می تواند باعث ایجاد جوش یا آکنه در پوست گردد. با وجود این  جنبه منفی، ولی چربی، پوست را نرم و مرطوب نگه داشته و احتمال ایجاد چین و چروک را در آن به حداقل می رساند. داشتن پوست چرب، بطور زیادی ارثی می باشد، اگرپوست شما چرب است، به احتمال زیاد والدین تان نیز پوستی چرب دارند. اما چربی اضافی پوست می تواند نتیجه افزایش  میزان هورمونها نیز باشد، به همین دلیل است که اکثر نوجوانان پوستی چرب و جوشی دارند. و به همین دلیل است که زنان در برخی از بخشهای سیکل قاعدگی یا در دوران بارداری  و زمانی که می خواهند یائسه شوند ، پوست چربتری دارند. چربی پوست یا سبوم بوسیله غدد چربی پوست تولید واز طریق  منافذ پوست ترشح می شود. اگر این غدد چربی اضافی ترشح کنند، نمی توان آنها را متوقف کرد اما می توان آن را کنترل کرد.ترکیبات  پاک کننده، قابض و درمانهای دیگری وجود دارند که می توانند به زدودن چربی از پوست کمک کنند. هرچند بایستی این روشها به درستی مورد استفاده قرار بگیرند تا پوست خیلی هم خشک نشود. اگر روشهای پاک کننده چربی پوست به غلط استفاده شوند باعث تحریک غدد چربی ساز پوست می شوند. نگهداری و سالم نگه داشتن پوست، طوریکه میزان چربی آن متعادل باشد، کار دشواری ست اما ممکن می باشد.

دلایل چرب بودن پوست

افراد با پوست چرب غالبا در مورد غذاها و خوراکی هایی که مصرف می کنند، نگرانی دارند. این افراد ممکن است از خوردن یک پیتزای چرب احساس پشیمانی کنند و همواره نگران چرب شدن بیشتر پوست و ایجاد جوش روی آن باشند، اما حقیقت این است که مقصرین اصلی  ژنهای این افراد هستند. همانطور که گفتیم، پوست چرب یک ویژگی ارثی می باشد، شما می توانید رژیم غذایی یا سبک زندگی خود را تغییر دهید، اما اگر پدر یا مادرتان پوست چرب داشته باشند، احتمال چرب شدن پوست شما هم خیلی زیاد است. اما اگر پوست گاهی چرب باشد و گاهی چرب نباشد، احتمال اینکه چربی ایجاد شده در پوست به دلیل تغییرات هورمونی باشد،بسیار بیشتر از عوامل ژنتیکی است.

آندروژن ها، هورمونهایی هستند که بطور عمده مسوول تولید چربی می باشند، و برخی اوقات آنها می توانند باعث ایجاد فرورفتگی هایی در پوست، خصوصا در دوران بلوغ، شوند. در شروع دوران بلوغ، به دلیل ترشح هورمونهای جنسی، صفاتی به نام صفات ثانویه جنسی در نوجوان  بروز پیدا می کند نظیر تغییر صدا، رویش مو درقسمت های مختلف بدن ... و بدن شروع به تولید و ترشح چربی اضافی می کند که می تواند باعث انسداد منافذ پوست گردد. بطور مشابهی، آندروژن ها در زنان، قبل از دوره قاعدگی، در دوران بارداری و در دوران یائسگی افزایش می یابند.

در موارد اندکی، چربی پوست می تواند نتیجه سبک زندگی باشد. مصرف قرصهای ضد بارداری بعنوان مثال می تواند سطح هورمونها را تغییر داده و تولید چربی را افزایش دهد و چرب شدن پوست یکی از عوارض جانبی بیشماری ست که این قرصهای استروئیدی دارا می باشند. استرس هم می تواند باعث چرب شدن پوست شود، وقتی شما ناراحت، عصبی و هیجان زده هستید، بدن هورمونی به نام کورتیزول را آزاد می کند که می تواند تولید چربی را در بدن افزایش دهد.

پوست چرب و منافذ

منافذ پوست 2 کار اصلی انجام می دهند: آنها به پوست اجازه عرق کردن داده و چربی ترشح می کنند. شاید این ها در ابتدا خیلی خوشایند بنظر نرسند، اما هر دوی این کارها بسیار مهم می باشند. عرق کردن به شما  اجازه می دهد  که بدنتان بتواند دمای خود را در حد نرمال و سالم نگه دارد، و چربی از پوست شما محافظت می کند.

چربی پوست یا سبوم، بوسیله غدد چربی ساز تولید شده و از طریق منافذ پوست ترشح می شود. زمانیکه این فرایند بطور ملایمی انجام می شود، سبوم نه تنها پوست را روغن کاری و روان می کند، بلکه سلولهای مرده پوست و دیگر مواد آزاردهنده را نیز از منافذ پوست پاک می کند. با این وجود، زمانیکه بدن سبوم یا چربی اضافی تولید می کند، این چربی منافذ پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش های سرسیاه و لکه در پوست می شود.

اگر شما منافذ بزرگی در پوستتان دارید، به احتمال زیاد پوستتان چرب است، مطالعات نشان داده اند که منافذ بزرگتر غالبا مقادیر بیشتری سبوم را به سطح پوست ترشح می کنند. نمی توان سایز منافذ پوست را تغییر داد، ولی می توان کاری کرد که آنها خیلی برجسته و مشخص نباشند، و راههای متعددی برای کنترل چربی پوست وجود دارد.

مراقبت از پوست چرب

شما نمی توانید جلوی تولید چربی توسط غدد چربی ساز را بگیرید، اما این بدین معنی نیست که پوستتان همیشه چرب و براق باقی بماند. چربی پوست قابل کنترل می باشد، تنها کافی است که یاد بگیرید چگونه آن را انجام دهید. با ایجاد تغییرات کوچکی در روشهای مراقبت از پوستتان که بطور روزانه و معمول انجام می دادید و اجتناب از تعدادی اشتباهات رایج، می توانید چربی پوست خود را کنترل کنید.

اکثر افراد به کسانی که پوست چرب دارند توصیه می کنند که بیش از قبل پوستشان را بشویند، اما این کار مشکل را بدتر می سازد. زمانی که پوست تحریک شده و دچار سوزش می شود،  اولین واکنش طبیعی بدن تولید چربی بیشتر به سطح پوست می باشد، بنابراین اگر شما شروع به شستن پوستتان به مقدار زیاد کنید، پوست  خیلی خشک خواهد شد و غدد چربی ساز پوست نیز خیلی تحریک می شوند. اتفاق مشابهی نیز می تواند رخ دهد، زمانی که شما از صابونها و پاک کننده های خشن و محرک استفاده کنید، در این صورت پوستتان از چربی طبیعی نیز خالی می شود، بنابراین، حتما از صابون یا پاک کننده ملایم بدون چربی استفاده کنید و پوستتان را به آرامی بشویید و این کار را بیش از 2 بار در روز انجام ندهید. بعد از شستن پوست، از یک ترکیب جمع کننده یا یک تونر که حاوی الکل باشد برای کمک به پاک کردن چربی اضافی استفاده کنید.

اگر پاک کننده ها و تونر های موجود در بازار نتیجه مطلوب و دلخواهتان را ندارند یا با پزشک خود مشورت کنید یا روشهای خانگی و طبیعی را برای کنترل چربی پوست به کار ببرید.

روشهای کنترل چربی پوست

 • برای مقابله با کثیفی و چربی پوست، صورت خود را 2 بار در روز بشویید و برای اجتناب از خشکی پوست، از یک صابون گلیسیرینه استفاده کنید.
 • برای جذب چربی و پاکسازی منافذ، روزی 2 تا 3 بار مقدار کمی ژل آلوئه ورا را به پوست خود بمالاید.
 • می توانید مقداری آب خنک را به صورتتان بپاشید و با یک دستمال نرم، به آرامی روغن اضافی را از پوستتان پاک کنید.
 • مرطوب کننده ها برای پوست ضروری هستند، ولی نه زمانی که پوست ما چرب می باشد. سعی کنید کرم های مخصوص پوستهای چرب را انتخاب  کنید و همیشه قبل از بیرون رفتن، از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • لایه برداری پوست، بهترین روش برای کنترل و مدیریت چربی اضافه می باشد. مقدارکمی بادام پودر شده را با عسل مخلوط کنید و به آرامی روی پوستتان ماساژ دهید، سپس صورتتان را با آب بشویید. همچنین می توانید از اسکرابهای لایه بردار خانگی برای  لایه برداری استفاده کنید.
 • ماسک هایی که حاوی شن هستند نیز می توانند به کاهش چربی پوست کمک کنند. پوستتان را با لایه ای از این ماسک ها پوشش دهید و بگذارید تا 20 دقیقه بماند، سپس شستشو دهید. می توانید از شن ها  استفاده کرده و خودتان ماسک های خانگی درست کنید.
 • اگرچه آرایش کردن می تواند مشکلات پوست را بپوشاند، ولی از طرفی دیگر می تواند مشکل پوست را بدتر سازد. برای اینکه آرایش و ظاهر خوبی داشته باشید، از محصولات آرایشی که پایه آنها آب است استفاده کنید و از بکار بردن کرم پودر اجتناب کنید.
 • پوست چرب و مو با هم جور در نمی آیند، بنابراین موهای صورتتان را اصلاح کنید تا از دیگر مشکلات احتمالی پوست پیشگیری کنید.
 • برای تمیز نگهداشتن پوست، تا آنجاییکه امکان دارد صورتتان را لمس نکنید. چربی و کثیفی روی دستها می تواند روی پوست صورت انتشار یافته و مشکلات پوستی را بدتر سازد.
 • جوش شیرین  هم می تواند به کنترل چربی پوست کمک کند. حدود نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را به صابون مایع یا محلول شستشوی خود اضافه کنید و به آرامی روی مناطق چرب پوست ماساژ دهید.
 • 1 تا 3 قاشق غذاخوری آرد ذرت را با آب گرم مخلوط کنید(15 تا 44 سی سی) تا خمیری یکنواخت حاصل شود. این خمیر را به پوست بمالید و بگذارید تا خشک شود و چربی اضافی پوست را به خود بکشد.
 • 1 قاشق چایخوری نمک را با مقداری آب گرم مخلوط کنید و روی پوست اسپری کنید و بگذارید تا خشک شود.
 • سرکه یکی از بهترین لایه بردارهای طبیعی می باشد. مقدار کمی سرکه را روی یک تکه پنبه ریخته و پوستتان را با آن تمیز و عاری از چربی سازید. بگذارید سرکه 5 تا 10 دقیقه روی پوستتان بماند و بعدا با آب خنک بشویید.
 • با مخلوط کردن نصف فنجان سیب رنده شده، نصف فنجان جو دوسر پخته، 1 عدد سفیده تخم مرغ هم زده شده و 1 قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه می توانید یک ماسک خانگی برای کنترل چربی پوست بسازید.
 • یک درمان سریع برای پوستهای چرب، زرده تخم مرغ است. با استفاده از پنبه مقداری زرده تخم مرغ را به پوست مالیده و بگذارید تا 15 دقیقه بماند و سپس با آب خنک شستشو دهید.
 • برای یک درمان روشن کننده، آب لیمو ترش را با آب مخلوط کنید و به آرامی آن را به پوست بمالید و سپس شستشو دهید. برای تجدید نیروی پوست بهتر است ابتدا با آب گرم و سپس با آب خنک پوست را بشویید.
 • مرکبات نیز یکی دیگر از جذب کننده های چربی طبیعی هستند. آب لیمو ترش را با آب خیار مخلوط کرده و ماسکی فوق العاده برای کنترل چربی پوست بسازید.
 • برای کشش پوست صورت در فصل تابستان، برگ آلوئه ورا را در یخچال قرار داده و هر روز ژل آن را به قسمتهای چرب پوست بمالید.

 

مقالات مرتبط

آکنه یا جوش صورت تنها مشکل نوجوانان نیست. این جوشها و دانه های مزاحم می توانند در هر سنی بر روی...
27 فروردين, 1397 - 21:07 1،583
درمیان ستاره های پاپ هالیوود، شکیرا یکی از سرزنده ترین و با روح ترین خواننده هایی ست که ظاهر و...
24 بهمن, 1396 - 10:14 3،671
 • آرایش و زیبایی
خیلی از ما دوست داشتیم که تعیین نوع و جنس پوست نیز همانند تشخیص گروه خونی کار آسانی می بود. اما...
4 بهمن, 1396 - 08:46 9،572
فرقی نمی کند 35 ساله باشید و تازه شروع به دیدن اولین نشانه های پیری پوست کرده باشید یا 55 ساله...
15 مهر, 1396 - 12:46 5،923
سلولیت وضعیتی ست که در لایه پایه ای پوست چربی رسوب کرده و به پوست ظاهری فرورفته و ناهموار می...
1 آذر, 1395 - 14:41 6،530
​ آیا همیشه جوش های صورتتان در یک جای ثابت ایجاد می شوند؟ برطبق طب سنتی چینی، محل ایجاد دانه...
6 آبان, 1395 - 11:21 41،327

دیدگاه‌ها

عکس‌های نقیب
دیدگاه: 

خیلی عالی بود ممنون از توصیه های درمانی تون.

دیدگاه تان را بیان نمایید