پوستهای خشک و مراقبت از آنها

مروری کلی بر پوستهای خشک

شاید روزهایی بوده است که شما از سر کار به منزل آمده و بلافاصله به حمام رفته اید و بعد از آن احساس کرده اید  که پوستتان جمع و منقبض شده است. یا اینکه شاید شبهایی را پشت سر گذاشته اید که بعلت خارش و سوزش و دردناکی نواحی از پوست نتوانسته اید تا صبح بخوابید. متهم اصلی هر دو مشکل بالا خشکی پوست می باشد، خشکی پوست مشکلی رایج بوده و اطلاع از علل ایجاد خشکی در پوست می تواند تا حد زیادی جلوی اذیت شدن شما را بگیرد.

پوست ما بزرگترین اندام بدن بوده و نخستین خط دفاعی بدن در برابر باکتری ها، آلودگی و دیگر مواد خارجی ست، بنابراین سالم نگه داشتن آن امری مهم و ضروریست. همیشه اینطور فرض می شود که پوست باید نرم و انعطاف پذیر باشد، اما خشک شدن، زبر و خشن شدن، ترک خوردن و خارش پوست نیز به راحتی اتفاق می افتد. خشکی پوست توسط فاکتورهای متنوعی ایجاد می شود: اینکه چطور حمام می کنید، صابونی که استفاده می کنید، روش گرم کردن و خنک کردن خانه، لباس هایی که می پوشید و آب و هوایی که در آن زندگی می کنید. دلایل بسیار زیادی برای خشکی پوست وجود دارند که اجتناب از آنها بنطر غیر ممکن می رسد ولی در عمل اینطور نیست.

بطور عملی می توان از خشکی پوست جلوگیری کرد، اما همچنین اگر پوستتان  از قبل خشک و ترک دار باشد نیز  براحتی می توان آن را درمان کرد. شما می توانید این مشکل را براحتی با استفاده از مرطوب کننده ها رفع کنید، اما اگر استفاده از یک  مرطوب کننده خاص  تاثیری نداشت، سعی کنید انواع دیگری از مرطوب کننده ها را امتحان کنید.

بیماریهای مختلفی وجود دارند که می توانند باعث خشکی پوست گردند و درمان آنها بسیار مشکل می باشد، با این وجود این موارد بسیار نادر هستند، اکثر موارد خشکی پوست بوسیله فاکتورهای قابل کنترل ایجاد می شوند.

دلایل خشکی پوست

قسمت اعظم لایه خارجی پوست، یا لایه شاخی، از سلولهای مرده پوست و چربی هایی که به حفظ رطوبت پوست کمک می کنند، تشکیل شده است. این لایه به نگهداری  آب پوست کمک می کند که این امر باعث حفظ سلامت و رطوبت پوست زیرین می گردد. اگر لایه شاخی پوست شکسته شده و قادر به نگهداری این آب نباشد، نتیجه خشکی پوست خواهد بود.

ممکن است شما از یک حمام طولانی و داغ که بوی صابون و شامپو در آن پراکنده است لذت ببرید، اما این عادت می تواند منجر به خشکی پوستتان گردد. آب داغ و برخی صابون های خاص نظیر صابون های معطر، خوشبو کننده و آنتی باکتریال می توانند چربیهای طبیعی را از پوست شما برداشته و باعث از دست رفتن رطوبت پوست گردند.  درصد رطوبت پایین که غالبا به علت سردی هوا بوجود می آید، آب و هوای خشک  و مناطق بی آب و علف یا محیط خانه شما با بخاری یا دستگاه تهویه هوا که هوای خشک را در خانه به گردش در می آورد ، می توانند از عوامل خشکی پوست باشند.

اکثر ما فکر می کنیم که استفاده از کرم های مرطوب کننده مشکلات خشکی پوست را حل خواهد کرد، اما اگر از یک لوسیون یا کرم اشتباه استفاده کنیم یا آنها را به طرز اشتباهی به کار ببریم ، بیشتر از اینکه به نفع پوستمان عمل کرده باشیم، به آن ضرر زده ایم. پس سعی کنید از مصرف لوسیونها و کرم های معطر اجتناب کنید و مرطوب کننده هایی را انتخاب کنید که ملایم بوده و حاوی ترکیبات جاذب رطوبت و نرم کننده هستند. ترکیبات جاذب رطوبت آب موجود در هوا را جذب کرده و آن را در پوست شما نگه می دارد و نرم کننده ها پوست را روغن کاری و نرم می کنند.

برخی اوقات برخی درمانهای دارویی می توانند باعث خشکی پوست گردند، اگر شما داروهای آلرژی، جوش صورت یا فشار خون را مصرف می کنید، باید بدانید که این داروها می توانند دلیل خارش پوست  و پوسته پوسته شدن آن باشند. بیماریهای پوستی نظیر پسوریازیس یا پوست مرغی و اگزما نیز می توانند پوست را از رطوبت خالی کرده و می توانند باعث ایجاد تکه ها و مناطق  خشک در پوست بدن گردند.

تکه ها یا پچ های خشک پوستی

خشکی پوست در اکثر موارد چیزی جز یک ناراحتی موقت که باعث اذیت و خارش پوست ما می شود، نیست، و اگر به موقع درمان شود، به راحتی از بین می رود. اما اگر خشکی پوست برطرف نشود، ممکن است این خشکی به علت مشکل جدی تری باشد، مخصوصا اگر تکه های خشکی در مناطق مختلف پوست بوجود آمده باشد. این تکه های برجسته و زبر پوسته پوسته می توانند باعث ایجاد نقطه های خارشی و سوزشی  در پوست گردند، و معمولا اینها علائم بیماریهای جدی پوستی مثل اگزما و پسوریازیس می باشند. دلیل اصلی و دقیق اگزما ناشناخته می باشد، اما اینطور در نظر گرفته می شود که بوسیله پاسخ بیش فعال سیستم ایمنی بدن به محرکهای ناشناخته، بوجود می آید. انواع مختلفی از اگزما وجود دارد، اما رایجترین نوع آن درماتیت آتوپیک می باشد. این بیماری می تواند موروثی نیز باشد.  بارزترین علامت درماتیت آتوپیک خارش، خشکی و قرمزی شدید پوست می باشد. در این بیماری مقاومت در برابر خاراندن پوست، کار بسیار مشکلی بوده ، ولی انجام این کار غالبا باعث نازک و خشن شدن پوست خواهد شد. اگر علائم خشکی پوست شما به اینصورت بوده و احتمال اگزما را می دهید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پسوریازیس یا پوست مرغی نوعی اختلال اتو ایمن می باشد، که در آن نارسایی سیستم ایمنی باعث می شود که بدن سلولهای پوستی اضافه تولید کند. این وضعیت  بیماری مزمن به شمار رفته که در آن سلولهای پوستی بر روی سطح پوست به سرعت ساخته می شوند و تکه های براق، لایه لایه، خارش دار و قرمز رنگی را در سطح پوست تشکیل می دهند. مثل اگزما، کسی دلیل دقیق ایجاد این بیماری را نمی داند، اما استرس و برخی داروهای خاص می توانند بروز این مشکل را تحریک کنند، و با اینکه هیچ مراقبتی برای جلوگیری از این بیماری وجود ندارد، ولی درمانهای متعددی وجود دارند که می توانند به کنترل آن کمک کنند.

بنابراین اگر تکه های خشک در پوست ایجاد شد، سعی نکنید که با مرطوب کننده ها آن را رفع کنید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پوست خشک و خارش

پوستهای خشک همیشه دچار خارش می شوند و هیچ اما و اگری در این مورد وجود ندارد، و تا زمانیکه شما خشکی پوست را درمان نکنید باید با این خارش آزار دهنده دست و پنجه نرم کنید. پوستهای خشک به راحتی آسیب می بینند و خارش زمانی بوجود می آید که آسیب پوستی گیرنده های درد را در پوست تحریک می کنند. بطور اساسی، زمانی خارش ایجاد می شود که پوست خشک باشد و به همین دلیل بدن سعی می کند که به ما بگوید که پوست آسیب دیده و نیاز به ترمیم دارد. اما نکته قابل توجه این است که خارش پوست می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، به همین دلیل هر خارشی به معنی خشکی پوست نمی باشد.

زمانیکه پوست شروع به خارش می کند، کار دشواریست که در برابر خاراندن آن مقاومت کنیم، اما بهترین کار اجتناب از خاراندن می باشد. خاراندن پوست می تواند آسیب بیشتری به پوستهای خشک وارد کند و به علاوه  این کار خارش را برطرف نمی کند، تنها باعث درد بیشتر و قرمزی بیشتر پوست می گردد. بهترین کار برای درمان این خارش این است که سعی کنیم پوست خشک خود را بهبود دهیم.

مراقبت از پوست خشک

مراقبت از پوست خشک می تواند به راحتی دنبال کردن تعدادی مرحله ساده باشد، که غالبا به استفاده روزانه از مرطوب کننده ها ختم می شود. اگر پوست را مرطوب نگه دارید، پوست دیگر خشک نخواهد شد، اما بایستی این کار را درست انجام دهید. اولین مرحله برای مرطوب نگهداشتن پوست، اجتناب از حمام کردن طولانی و با آب داغ است که می تواند پوست شما را از چربیهای ضروری خالی کند. در عوض می توانید حمام کوتاهتر و با آب ولرم را جایگزین عادت قبلی خود کنید. همچنین از مصرف صابونهای معطر، خوشبو کننده و آنتی باکتریال که می توانند پوست شما را خشک سازند، خودداری کرده و صابونهای ملایم، بی بو  یا پاک کننده های بدون صابون را به کار ببرید. بعد از حمام، به نرمی و آهسته خودتان را خشک کنید، بگذارید پوستتان کمی مرطوب بماند و کرم مرطوب کننده مناسب را به مدت 3 دقیقه به بدنتان بمالید.

اگر استفاده روزانه از مرطوب کننده ها، خشکی پوستتان را بهبود نداد، روشهای دیگری نیز وجود دارد که می توانند به نرمی پوست کمک کنند. اگر شما در آب و هوایی خشک زندگی می کنید یا پوستتان در زمستان بدتر می شود، استفاده از یک دستگاه بخار ساز در منزل می تواند هوای اتاق را مرطوب نگه داشته و راه حلی برای مشکل شما باشد. اگر این کار هم به شما کمک نکرد، با متخصص پوست مشورت کنید.

همچنین می توانید از روشهای طبیعی برای درمان خشکی پوست استفاده کنید.

مقالات مرتبط

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،234
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،274
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،062
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،479
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،878
داشتن رژیم غذایی سالم  مخصوصا در دوران بارداری، از بدیهیات است. همچنین، استفاده از ویتامین...
2 مرداد, 1397 - 09:02 1،181

دیدگاه تان را بیان نمایید