ناخن ها و سلامت عمومی بدن

10 نکته درباره ناخن ها و سلامت عمومی بدن

ناخن ها صرفنظر از شکل و زیبایی شان  و اینکه چقدر متناسب و جذاب هستند، نقش مهمی را در بدن ما بازی می کنند: از بافت ها محافظت می کنند، برای خراش دادن اجسام و خاراندن پوست از آنها استفاده می کنیم و مانند پنجره ای رو به سلامتی عمومی ما عمل می کنند. ناخن ها همچنین علائم و نشانه های هشدار دهنده  سوء تغذیه،عفونت و بیماری های جدی را نشان می دهند.

ناخن ها لایه هایی از کراتین هستند، پروتئینی که در پوست و موی ما نیز وجود دارد، و از 6 بخش تشکیل شده اند. ورقه  ناخن تکه سخت و محافظتی ناخن بوده و بخش قابل رویت آن می باشد. پوست اطراف صفحه ناخن ، چین ناخن نامیده می شود و بستر ناخن، به  پوست زیر ورقه ناخن گفته می شود. بخش هلالی شکل سفید رنگی که در ریشه  ناخن و ابتدای ورقه ناخن قرار دارد لانولا نامیده می شود و بافتی که در پایه یا ریشه  ناخن روی ناخن افتاده است کوتیکول نامیده می شود.

ناخن از قسمت ماتریکس رشد می کند، ماتریکس  قسمتی است  در زیر کوتیکول حفاظتی در قسمت  ریشه یا پایه بستر ناخن. ناخن انگشتان  دست هرماه حدود 2 تا 3 میلی متر رشد کرده  و ناخن انگشتان  پا حدود 1 میلی متر رشد می کند، اما رشد ناخن ها در فصل تابستان سریع تر شده و در دست غالب این رشد بیشتر خواهد بود.

کوتاه یا بلند، لاک زده یا ساده فرقی ندارد، تنها یک چیز مهم است، ناخن های سالم به معنی بدن سالم است.

1.بیماری های تیروئیدی

هر بیماری علائم و نشانه های مخصوص به خودش را دارد. به عنوان مثال، بیماری های تیروئیدی(مثل پرکاری غده تیروئید و کم کاری غده تیروئید) در اکثر موارد به ترتیب  با کاهش وزن و افزایش وزن همراه هستند.  با این وجود، پزشکان به طور مکرر تغییرات ناخن ها را هم با بیماری های تیروئیدی مرتبط می دانند.

مشکلی به نام اونیکولیز غالبا همراه با پرکاری غده تیروئید برای ناخنها اتفاق می افتد. اونیکولیز به وضعیتی گفته می شود که در آن ناخنها، در اکثر موارد ناخن انگشت حلقه یا انگشت کوچک یا انگشت شست پا ، از بستر ناخن جدا می شود. این بلند شدن ناخن می تواند در نوک یا در طول کناره های ناخن اتفاق بیفتد.

به دلیل اینکه کثیفی و رطوبت می توانند به راحتی زیر ناخن بلند شده جمع شوند، اونیکولیز می تواند به آسانی به یک عفونت باکتریایی یا قارچی تبدیل شود. بنابراین، اگر شما متوجه جدا و بلند شدن  هریک از ناخن هایتان شدید، تا جایی که امکان دارد سریع به پزشک مراجعه کنید. این مشکل نه تنها به درمانهایی برای جلوگیری از عفونت نیاز دارد بلکه به بررسی های بیشتر برای پیدا کردن علت دقیق پیش آمدن این وضعیت نیز محتاج است.

ناخن های قاشقی: ناخن هایی هستند که مقعر و گود بوده و می توانند نشانه ای از کم کاری غده تیروئید باشند.

2.مشکلات قلبی عروقی

چطور می توان فهمید که ما در معرض ابتلا به مشکلات قلبی عروقی هستیم ؟ فشار خون بالا؟ کلسترول بالا؟ بله، اینها نشانه های رایج هستند. اما وضعیت ناخن ها چطور؟  تغییرات زیادی در ناخن ها وجود دارد که می توانند نشانگر بیماریهای قلبی عروقی باشند.

وضعیتی وجود دارد که در آن خط های باریک قرمز رنگ یا قرمز قهوه ای عمودی  در زیر ناخن ها دیده می شوند که می توانند نشانه ای از عفونت دریچه  قلب یا واسکولیت( التهاب رگهای خونی) باشند. در حالی که این خط ها مانند باریکه های چوب به نظر می رسند، ولی آنها به طور واقعی خط های خون هستند.

 ناهنجاری های قلبی مادر زادی می توانند منجر به چماقی شدن ناخن ها گردند. در این وضعیت ناخن ها نرم شده و به نظر می رسد که در بالای بستر ناخن ایستاده اند که معمولا پهن تر و گرد تر از حالت نرمال می شوند. از نشانه های دیگر در ناخن ها که می توانند نشانگر بیماریهای قلبی عروقی باشند، می توان به  ناخن های قاشقی و ناخن های بی رنگ و آبی کم رنگ اشاره کرد.

3.اضطراب و استرس

اگر شما هم ناخن هایتان را می جوید، این را بدانید که تنها نیستید. حدود 50 درصد کودکان و نوجوانان 10 تا 18 سال  در ایالات متحده آمریکا عادت به جویدن ناخن هایشان دارند و حدود 23 درصد  بزرگسالان در سنین 18 تا 22 سال نیز این کار را انجام می دهند. جویدن ناخن عادت سختی برای ترک کردن است، اما در سن 30 سالگی، اکثر افراد این عادت را کنار می گذارند.

جویدن ناخن، یک عادت عصبی می باشد، مثل بیقراری و مکیدن انگشت شست، و افراد این کار را هنگامی که استرس دارند  یا کسل هستند انجام می دهند. ناخن جویدن ملایم باعث آسیب دائمی و جدی نخواهد شد، اما باعث می شود که دستها  ظاهری خشن و خون آلود پیدا کرده و همچنین می توانند زمینه ایجاد عفونت در انگشتان و دهان را فراهم کنند. برای ترک کردن این عادت، سعی کنید که از روش های کنترل استرس و موانع فیزیکی نظیر لاک ناخن تلخ مزه استفاده کنید. یا سعی کنید همیشه ناخن هایتان را سوهان کشیده و مانیکور شده نگه دارید، ناخن های مرتب و پاکیزه ممکن است شما را از جویدن بازدارند.

برخی اوقات، جویدن و کندن ناخن ها آنقدر شدید است که توسط متخصصان سلامت روانی به عنوان اختلال کنترل تکانه یا انگیزه تشخیص داده  می شود.این مشکل می تواند نشانگر اضطراب یا اختلال وسواسی باشد وبه رفتار درمانی نیاز داشته باشد. اگر جویدن ناخن با کندن موها یا رفتارهای آسیب زننده به خود فرد همراه باشد، بایستی حتما به پزشک مراجعه شود.

4.دیابت

اگر شما بطور مرتب ناخن هایتان را لاک می زنید، حتما متوجه زرد شدن ناخن ها بعد از پاک کردن لاک از روی آنها شده اید. با این وجود، اگر ناخن هایتان بعد از چند روز یا حتی بعد از استفاده از روشهای روشن کننده ناخن( مثل فرو بردن ناخن ها در آب لیمو ترش) همچنان زرد رنگ باقی ماند، این رنگ زرد می تواند دلیل جدی داشته باشد: دیابت.

دیابت می تواند منجر به زرد شدن پوست و ناخن ها شود، اما معمولا بیشتر در ناخن ها مشهود است.  این تغییر رنگ احتمالا به دلیل اتصال گلوکز با پروتئین کلاژن موجود در ناخن به وجود می آید. اگر رنگ زرد ناخن ها  از بین نرفته و ناخن ها به رنگ نرمال خود برنگشتند، و اگر شما علائم و نشانه های دیگری از دیابت نظیر تشنگی مفرط و تکرر ادرار را تجربه کردید، بایستی فورا به پزشک مراجعه کنید.

5.مشکلات ریوی

هماهنگ کردن رنگ ناخن ها با رنگ رژلب می تواند یک استراتژی زیبایی بسیار خوب باشد. اما زمانی که رنگ لبها و ناخن های شما بدون استفاده از لوازم آرایشی به رنگ آبی کم رنگ یا کبود در می آید ، به این معنی است که یک خطر جدی شما را تهدید می کند.

ناخن های آبی رنگ یا کبود( مخصوصا وقتی همراه با کبودی لبها باشد) می تواند به این معنی باشد که شما به یک مشکل یا بیماری  مرتبط با اکسیژن نظیر موارد زیر مبتلا هستید:

علاوه بر مشکلات ریوی، ناخن های کبود همچنین  می توانند نشانگر برخی مشکلات قلبی مشخص باشند. اگر ناخن هایتان آبی یا کبود رنگ شد، صرفنظر از نوع بیماری، معمولا نشانه این است که بیماری شما در حال وخیم شدن است و به مراقبت و توجه فوری پزشکی نیاز است.

6.بیماری های مرتبط با ورم مفاصل

به طور کلی، ورم مفاصل  را نوعی بیماری مفصل دردناک تصور می کنند که بیشتر افراد مسن را درگیر می کند. این وضعیت نوعی از بیماریهای ورم مفاصل است و آرتروز نامیده می شود و بسیار شایع می باشد. با این وجود، در واقع بیش از 100 نوع بیماری وجود دارند که در گروه   بیماریهای ورم مفاصل  در نظر گرفته می شوند. بیماری هایی که در ادامه به عنوان  بیماری های خانواده ورم مفاصل ذکر شده اند می توانند برخی اوقات منجر به تغییراتی در ناخن ها گردند:

  • آرتروز: ناخن های ضعیف که در نتیجه فقدان و کمبود سلنیوم ایجاد می شوند، غالبا در افرادی که مبتلا  به آرتروز هستند، مشاهده می شود.
  • پسوریازیس: ناخن های زرد، ناخن های دارای سطح ناهموار و وجود خطوط قرمز رنگ در زیر ناخنها همگی می توانند نشانه هایی از آرتریت پسوریازیس باشند.
  • لوپوس یا سل جلدی: پف کردن چین های ناخن، نشانه ای ست که زمانی که پوست اطراف ریشه ناخن ورم می کند، ایجاد می شود و غالبا در اختلالات بافت پیوندی نظیر لوپوس دیده می شود.
  • آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی : لانولای قرمز رنگ( لانولا بخش هلالی شکل و زایای بستر ناخن است که در ابتدای ورقه ناخن قرار دارد) در روماتیسم مفصلی در اکثر موارد در نتیجه درمان بیماری با پردنیزون ها ایجاد می شود.
  • سندرم کاوازاکی: این بیماری می تواند منجر به ریختن همه ناخن ها بدون درد گردد.

7.آسیب ها و صدمات

اتفاقات همیشه رخ می دهند، چه کسی است که بطور غیر عمدی و ناگهانی انگشتش لای در گیر نکرده باشد یا جسم سنگینی روی انگشتان پایش نیفتاده باشد؟ ضربه ها و آسیب های ملایم به بستر ناخن می توانند باعث ایجاد نقاط سفید رنگ کوچک در ورقه ناخن شوند که غالبا بی ضرر هستند، این نقاط همراه با رشد ناخن رشد کرده و نهایتا شما این قسمت های آسیب دیده را از ناخنتان جدا می کنید. آسیب های خیلی شدید وارده به  بستر ناخن   می تواند منجر به ایجاد لکه ها یا رگه های  تیره  در زیر یا روی ناخن، بلند شدن ناخن ها یا اونیکولیز و ایجاد خطوط و لکه های قرمز رنگ در زیر ناخن گردند.

آسیب های ناخن همچنین می توانند در طی مانیکور و پدیکور کردن ناخن ها اتفاق بیافتند. لاک های ناخن و  لاک پاک کن ها باعث خشک شدن و شکننده شدن ناخن ها می شوند.  و اگر شما عادت به جویدن ناخن بطور شدید را دارید، سعی کنید این عادت را ترک کنید، چون این کار باعث بد شکل شدن ناخن ها می شود.

8.کمبودهای تغذیه ای

شما آنچه هستید که می خورید:  تنها زیبایی درون قادر به انعکاس زیبایی ظاهر می باشد. انتخاب مواد مغذی سالم نظیر اسیدهای چرب امگا 3، گوشت کم چرب و آهن به  ما در داشتن مو، پوست و ناخن هایی سالم کمک خواهند کرد.

ناخن ها می توانند برخی کمبودهای تغذیه ای را انعکاس دهند، نظیر کمبود آهن، بیوتین و پروتئین. اکثر مشکلات ناخن با تغذیه ما مرتبط نیستند، اما اگر شما فقر آهن داشته باشید، ناخنهایتان ممکن است این مشکل را آشکار کنند.  کم رنگ و تا اندازه ای سفید بودن بستر ناخن ها نشانه و علامت رایج  کم خونی می باشد. با کمبودهای تغذیه ای شدیدتر، شکل  ناخنها نیز ممکن است تغییر کند، وضعیتی به نام ناخن های قاشقی وجود دارد که در آن ناخنها نازک شده و با لبه های عمودی بالا آمده به فرم مقعر در می آیند.

9.ملانوما یا سرطان پوست

ممکن است فکر کنید که سرطان های پوست تنها در مناطقی از بدن که بطور مستقیم در معرض تابش خورشید بوده اند پدیدار می شوند، مثل بینی یاگوشها. با اینکه بیشتر سرطان های پوست معمولا در این مناطق ایجاد می شوند، ولی مرگبارترین نوع سرطان پوست، ملانوما، می تواند در زیر ناخن ها نیز ایجاد گردد. این نوع سرطان پوست معمولا به شکل خطوط تیره در زیر ناخن ظاهر می شود، بنابراین اگر شما این  علامت را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید. این نوع از سرطان پوست خیلی سریع پیشرفت کرده و بدن را درگیر می کند.

10.عفونت

دردناک شدن، قرمز شدن و خارش پوست اطراف ناخنها نشانه بزرگی از یک وضعیت غیر عادی می باشد. مانند سایر قسمت های بدن، ناخنهای دست و پا نیز مستعد ابتلا به عفونت هستند، که معمولا در بین بزرگسالان شایع بوده  و توسط قارچها( نظیر مخمر)، باکتری ها( نظیر استافیلوکوکوس) و زگیل های ویروسی ایجاد می شوند. عفونت های ناخن لزوما نشانگر مشکلات سیستمیک و بزرگتر نیستند، اما نیاز است که آنها توسط پزشک درمان شوند، مخصوصا اگر فرد به بیماری مبتلاست که سیستم ایمنی اش را تضعیف می کند.

قارچها  معمولا شایع ترین علل عفونت  ناخنها در بین افراد هستند. اینها می توانند باعث ضخیم شدن، خرد شدن و تغییر رنگ ناخنها به  رنگ سبز-آبی  شوند. درمان قارچها مشکل می باشد، بنابراین بایستی برای درمان عفونتهای قارچی حتما به پزشک مراجعه و داروهای تجویز شده را درست استفاده کنید و انتظار بهبود سریع را نداشته باشید. بهبود زمانی اتفاق می افتد که ناخنها سیکل کامل رشد خود را طی کنند.

باکتری ها و ویروس ها نیز باعث ایجاد تغییرات ناخوشایند در ناخنها می شوند. عفونتهای باکتریایی، پوست زیر و اطراف ناخن را هدف قرار داده و اگر درمان نشوند می توانند منجر به افتادن ناخن گردند. ویروس های پوستی موجب ایجاد زگیل هایی در اطراف و برخی اوقات در زیر ناخن می شوند که پزشک می تواند با فریز کردن یا درمان شیمیایی آنها را درمان یا خارج سازد.

ناخن های مصنوعی خشن، وسایل غیر بهداشتی مانیکور و مانیکور کردن شدید همگی می توانند احتمال ایجاد  عفونت در ناخنها را افزایش دهند. همیشه بطور مناسب و ملایم ناخنهای دست و پا و ناخنهای مصنوعی را تمیز کرده و  برای کاهش انتقال باکتری ها  و سایر آلودگی ها از فردی به فرد دیگر ،سعی کنید یک جعبه مانیکور شخصی برای خودتان خریداری کنید.  

مقالات مرتبط

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 292
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 358
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 309
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 766
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،120
داشتن رژیم غذایی سالم  مخصوصا در دوران بارداری، از بدیهیات است. همچنین، استفاده از ویتامین...
2 مرداد, 1397 - 09:02 667

دیدگاه‌ها

عکس‌های ااااااااااااااا
دیدگاه: 

یکی از ناخن های شصت پای من عفونت کرده بود و من ان را عمل کردم ولی حالا ان قسمتی که عمل شده زرد رنگ است و هر لحظه ممکن است بیفتد ایا این علایم بیماری است؟
من خودم فکر می کنم دلیل زرد شدن ناخن شصت پایم برای این است که همیشه یک یا دولایه لاک رو ان را پوشانده است
لطفا جوابم را دهید ممنون میشوم

عکس‌های علی
دیدگاه: 

کمکم کنید در مورد خطوطه تیره زیز ناخنها

دیدگاه تان را بیان نمایید