علائم تخمک گذاری

علائم تخمک گذاری

اگر شما قصد باردار شدن را دارید، این مقاله به شما کمک می کند که بدانید که دقیقا چه زمانی تخمک گذاری اتفاق می افتد  و بنابراین می توانید محتمل ترین زمان باروری تان را شناسایی کنید. بسیاری از زنان تجربیات موفقی در استفاده از کیت های تشخیصی تخمک گذاری داشته اند، این کیت ها به سهولت مورد استفاده قرار گرفته و سودمند می باشند، زیرا آنها قبل از اینکه تخمک آزاد شود، زمان تخمک گذاری را به شما نشان می دهند. برخی دیگر از زنان ترجیح می دهند سیکل تخمک گذاری را بوسیله ثبت روزانه دمای پایه ای بدن(BBT) و توجه به ترشحات موکوسی گردن رحم، ردیابی و مشخص کنند.

دمای پایه ای بدن چیست؟

دمای پایه ای بدن شما (BBT) کمترین دمای بدن در طول 24 ساعت می باشد. برای اندازه گیری دقیق این دما، شما بایستی دمای بدنتان را هنگام صبح، زمانی که از خواب بیدار می شوید، حتی قبل از اینکه روی تخت بنشینید، اندازه گیری کنید. برای این کار، شما به یک دماسنج بازال نیاز دارید که به اندازه کافی حساس باشد تا بتواند تغییرات دقیقه ای دمای بدن را اندازه گیری کند. سعی کنید صبحها بیدار شده و هر روز سر ساعت معینی دمای بدنتان را اندازه گرفته و در جدولی یادداشت کنید. 

دماسنج های بازال در  اکثر داروخانه ها در دسترس بوده و معمولا یک جدول برای ثبت دمای روزانه به همراه دارند. می توانید فرم خام این جدول را از اینجا دریافت کرده و پرینت کنید. نمونه پرشده جدول را نیز می توانید در اینجا مشاهده کنید. شما احتمالا به چندین کپی از این جدول نیاز خواهید داشت، زیرا دو سه ماهی طول میکشد تا الگوی تخمک گذاری خود را شناسایی کنید. راهنمای قدم به قدم پر کردن جدول دمای بدن.

قبل از تخمک گذاری، دمای پایه ای بدن در محدوه ای بین 36.22 تا 36.5 درجه سانتی گراد قرار دارد. اما 2 یا 3 روز بعد از تخمک گذاری، تغییرات هورمونی باعث افزایشی  در حدود 0.2 تا 0.5 درجه در دمای پایه ای  بدن می گردد، که این دما تا شروع پریود بعدی ادامه می یابد، یعنی دمای بدن تا شروع پریود بعدی روی این دمای افزایش یافته ثابت می شود.(شما  شاید برخی اوقات متوجه افزایش ناگهانی دمای بدنتان در برخی از روزها شده باشید، اما این افزایش دما ثابت باقی نمانده باشد، در این حالت احتمالا هنوز تخمک گذاری انجام نشده است). اگر باردار شوید، دمای بدن در طول دوران بارداری روی آن دمای افزایش یافته باقی می ماند.

البته، از آنجایی که جدول دمای پایه ای بدن تنها تاریخ تخمک گذاری قبلی را به ما نشان می دهد، در اولین ماه ثبت دما، این جدول خیلی برای ما سودمند نیست. اما با ادامه پر کردن این جدول به مدت چند ماه، شما قادر به مشاهده الگوی دمایی بدن خود خواهید شد که این امر به شما کمک خواهد کرد که زمان تخمک گذاری بعدی تان را پیش بینی کنید.

توجه داشته باشید که اگر شما بیمار باشید یا اگر نتوانید بلافاصله بعد از بیدار شدن دمای بدنتان را اندازه گیری کنید، هر الگویی که در نتیجه این جدول به دست آورید ممکن است خیلی دقیق نباشد. 

جدول دمای پایه ای بدن، علاوه بر اینکه به شما کمک می کند که روز تخمک گذاری تان را پیش بینی کنید، همچنین می تواند  در موارد ناباروری به پزشک شما کمک کند که  دلیل اصلی مشکل را بهتر تشخیص دهد. مثلا اگر برخی از دوره های سیکل ماهانه شما کوتاه است، ممکن است دچار ناهماهنگی هورمونی شده باشید.

ترشحات موکوسی گردن رحم چیست؟

انواع متفاوتی از ترشحات رحمی وجود دارد که یکی از آنها موکوس گردن رحم می باشد. در طول دوره  یا سیکل جنسی ، میزان، رنگ و بافت موکوس  گردن رحم، در نتیجه نوسانات میزان هورمون تغییر می کند. چک کردن ترشحات موکوسی گردن رحم و ردیابی این تغییرات می تواند به شما در تشخیص زمان تخمک گذاری کمک کند.

در اینجا چیزی که در مورد این ترشحات در طول دوره جنسی انتظار می رود را بیان می کنیم:

همزمان با شروع پریود، قاعدتا خونریزی قاعدگی را شاهد هستیم. زمانی که دوره پریود پایان می یابد، ترشحات چندانی وجود نداشته و غالب اوقات به مدت چند روز واژن خشک می باشد. بعد از آن، ترشحات موکوسی کدر شده و درجه  غلظت آنها تقریبا مانند برنج چسبناک می گردد.

چند روز قبل از تخمک گذاری، ترشحات موکوسی زلال و شفاف  و لیز شده  و بسیار شبیه به سفیده تخم مرغ خام می شود و میزان آن زیاد خواهد بود. این نوع از موکوس به معنی این است که زمان باروری فرارسیده است! به دلیل زلال  و لیز بودن  این ترشحات، سفر اسپرم برای رسیدن به تخمک آسانتر خواهد بود. آخرین روزی که شما این ترشحات را مشاهده می کنید، محتمل ترین روز برای باروری محسوب می شود، یعنی یک روز قبل از تخمک گذاری یا دقیقا روز تخمک گذاری.

بهترین زمان برای چک کردن ترشحات موکوسی، زمانی است که برای اولین بار بعد از بیدار شدن در هنگام صبح  به حمام یا دستشویی می روید. اگر همزمان با این روش از روش اندازه گیری دمای پایه بدن هم استفاده می کنید، بهتر است ابتدا قبل از بلند شدن از رختخواب دمای بدنتان را اندازه بگیرید.

چطور می توان با استفاده از دمای پایه ای بدن و ترشحات موکوسی رحم زمان تخمک گذاری را پیش بینی کرد؟

جدول بندی و ثبت دمای پایه ای بدن و ترشحات موکوسی گردن رحم می تواند به شما کمک کند تا با مراجعه به جداول  ماه های قبل سیکل جنسی مشاهده کنید که چه  زمانی تخمک گذاری اتفاق می افتد( معمولا تخمک گذاری 2 تا 3 روز قبل از افزایش در دمای بدن و دقیقا در هنگام یا بعد از آخرین روزی که ترشحات موکوسی گردن رحم به شکل سفیده تخم مرغ می باشد، رخ می دهد).

زمانی که این کار را بطور مرتب و به مدت چند ماه انجام دهید، قادر به تشخیص الگویی می شوید که به شما کمک خواهد کرد که زمان تخمک گذاری تان را در ماه بعد پیش بینی کنید. برخی از زنان به راحتی و در زمان کوتاهی این الگو را یافته و برخی دیگر در این مورد موفق نیستند. اگر، بعد از ثبت اطلاعات دمای پایه و ترشحات موکوسی، شما مشاهده کردید که تخمک گذاری بطور منظم در روز معینی از سیکل جنسی( بعنوان مثال، پانزدهمین روز  بعد از شروع پریود) اتفاق می افتد، شما خیلی خوش شانس هستید. این حالت یک الگوی ساده برای تشخیص بوده و شما می توانید تقریبا مطمئن باشید که تخمک گذاری ماه بعدی هم در پانزدهمین روز سیکل جنسی رخ خواهد داد.

اگر شما بعد از ثبت اطلاعات در این جدول، بعد از چند ماه مشاهده کردید که تخمک گذاری هر ماه در روزهای متفاوتی از سیکل جنسی ( بعنوان مثال، چهاردهمین روز، سپس هفدهمین روز و سپس دوازدهمین روز) اتفاق می افتد، پیش بینی خیلی آسان نخواهد بود. بهترین کار این است که ببینید آیا جدول شما هیچ الگوی قابل پیش بینی از علامتها و سیگنال های تخمک گذاری را نشان می دهد یا نه.

به عنوان مثال، شما ممکن است متوجه شده باشید که زمانی که در حدود تخمک گذاری هستید، معمولا در دومین یا سومین روزی هستید که ترشحات موکوسی شبیه به سفیده تخم مرغ  داشته اید و دمای پایه ای بدنتان یک کاهش کوچکی را قبل از افزایش در روز بعد نشان داده است. این نوع تطبیق و ترکیب نشانه ها می تواند به شما کمک کند که تخمک گذاری در ماه بعد را پیش بینی کنید. اگر شما دمای بدنتان را هر روز در طول سیکل جنسی  اندازه گیری کنید، می توانید متوجه شوید که آیا زمان تخمک گذاری را درست پیش بینی کرده اید یا نه، دمای پایه ای بدن  قاعدتا باید 2 تا 3 روز بعد از تخمک گذاری افزایش یابد.

بهترین زمان برای انجام رابطه زناشویی به منظور باردار شدن

بارورترین دوره در طول سیکل جنسی سه روزی است که به تخمک گذاری خاتمه می یابد. بنابراین، چند روز قبل از تخمک گذاری بهترین زمان برای انجام رابطه جنسی بین همسران می باشد. دیده شده برخی از زنان 6 روز قبل از تخمک گذاری باردار شده اند.

احتمال باروری در محدوده این چند روز وجود دارد زیرا اسپرم می تواند به مدت 5 تا 6 روز در بدن زن زنده بماند و تخمک توانایی زنده ماندن  به مدت یک روز را دارد. بسیاری از متخصصان معتقدند که انجام رابطه جنسی هر روز یا در طی روزهای محتمل باروری در دوره جنسی بهترین شانس برای باردار شدن زوجین است.

پر کردن جدول تا چه اندازه اهمیت دارد؟

این امر واقعا به خود شما بستگی دارد. ثبت دمای پایه و ترشحات روزانه در  این جدول روشی طبیعی و رایگان برای یاد گرفتن الگوی بدنتان بوده و شما می توانید از این طریق تخمک گذاری را پیش بینی کنید. بسیاری از زنان از دانستن جزئیات دوره جنسی خود لذت برده و خیلی مشتاق تعیین روزهای باروری شان هستند.

اما اگر ایده پر کردن این جدول برایتان استرس زا و مشکل است، می توانید از این کار منصرف شده و در عوض از کیت های تشخیصی تخمک گذاری استفاده کنید که میزان هورمون بدن را اندازه گیری کرده و حدود تقریبی زمان تخمک گذاری را معلوم می کنند.

 

 

 

مقالات مرتبط

ویتامین D یک هورمون استروئیدی ست که در پوست در نتیجه تابش اشعه خورشید تولید می گردد و یا از...
21 اسفند, 1396 - 21:28 101
بیماری آلزایمر یکی از شایعترین علل تحلیل رفتن مغز در انسان می باشد. این بیماری دلیل اصلی 60 تا...
6 شهريور, 1396 - 12:44 2،443
ارزشمندترین گوهرها در بسته بندی های کوچک به ما هدیه شده اند! و این جمله در مورد بلوبری 100 درصد...
3 بهمن, 1395 - 16:35 3،351
پیوراریا میریفیکا برای سالهای بسیاری به منظور اهداف پزشکی و عمدتا بعنوان مکمل هورمون زنانه مورد...
16 دى, 1395 - 13:36 5،296
سلولیت وضعیتی ست که در لایه پایه ای پوست چربی رسوب کرده و به پوست ظاهری فرورفته و ناهموار می...
1 آذر, 1395 - 14:41 4،739
​ آیا همیشه جوش های صورتتان در یک جای ثابت ایجاد می شوند؟ برطبق طب سنتی چینی، محل ایجاد دانه...
6 آبان, 1395 - 11:21 27،632

دیدگاه تان را بیان نمایید