طرز تهیه باسلوق برای شب یلدا

طرز تهیه باسلوق لقمه ای برای شب یلدا

غروب زود هنگام خورشید، روزهای کوتاه و شبهای بلند پاییزی در یکشنبه (30 آذر 93)  به پایان می رسد. زود هنگام ترین غروب خورشید سال در این روز  اتفاق می افتد و منجربه انقلاب زمستانی می شود و در کوتاهترین روز سال در تهران، خورشید در ساعت 16:54:31 غروب کرده و در ساعت 7:10:40 صبح روز بعد طلوع می کند.  با شروع اولین روز زمستان، روزها بلندتر می شوند که البته این تغییر به آرامی رخ داده و مدتی طول می کشد تا ما متوجه این بلند شدن روز شویم.

بلندترین شب سال در فرهنگ ایرانی شب یلدا یا شب چله نامیده می شود. واژه یلدا به معنی تولد بوده و به  هزاران سال قبل و به تولد میترا( خدای نور و عدالت) بر می گردد. ایرانیان  از دیر باز شب یلدا را با دور هم جمع شدن دوستان و فامیل در منزل بزرگترها جشن می گرفتند و معمولا دور کرسی نشسته و با خوردن خوراکی های مخصوص این شب از قبیل انار دان شده، دیسی بزرگ پر از هندوانه قاچ شده و شیرین و خرمالوی تازه و رسیده این شب را جشن می گرفتند.

همچنین روی کرسی مادر بزرگ ها در این شب کاسه ای پر از آجیل مخصوص شب یلدا( انواع مغزها، کشمش، تخمه و میوه های خشک شده)، شیرینی ها و دیوان حافظ نیز وجود داشت. این جشن شبانه معمولا بعد از شام شروع شده و تا نیمه شب با حافظ و شاهنامه خوانی، داستان گویی و گوش دادن به آهنگ های سنتی ادامه می یابد و ایرانیان این شب را به خاطر پیروزی نور بر تاریکی، شروع فصل جدید و سپری کردن سریع  بلندترین شب سال جشن می گیرند.

وعده غذایی مشخص و خاصی برای  شام شب یلدا وجود ندارد. در بیشتر نقاط ایران انتخاب شام شب یلدا بطور سلیقه ای می باشد. ولی در برخی از نقاط ایران  شاهد پخت غذاهای ویژه در این شب هستیم. آداب و رسوم شب یلدا در نقاط مختلف ایران.

با این وجود، در بین شیرینی هایی که بعد از شام برای شب یلدا سرو می شود، باسلوق  لقمه ای یکی از شناخته شده ترین و پرطرفدارترین شیرینی ها می باشد. همانطور که می دانید، باسلوق شیرینی تهیه شده از نشاسته و گلاب است که با پودر نارگیل و مغز گردو تزیین می شود. انواع مختلف باسلوق با طعم های مختلف زعفرانی و با طعم هل نیز وجود دارد. برای تهیه این شیرینی خوشمزه در منزل شما بایستی کمی صبور باشید، چون تهیه این شیرینی نیاز به هم زدن مداوم دارد.

طرز تهیه باسلوق برای شب یلدا

دستور تهیه باسلوق

مواد لازم:

نشاسته ذرت یا نشاسته گندم:  نصف فنجان

شکر: 1 فنجان( 226 گرم)

آب: یک و نیم فنجان

گلاب: نصف فنجان

آب لیمو ترش تازه: 1 قاشق چایخوری

مغز گردو: یک چهارم فنجان

کره: 1 قاشق غذاخوری

پودر نارگیل: 1 فنجان

 طرز تهیه:

1.پودر ناگیل را داخل یک کاسه بزرگ ریخته و کنار بگذارید.

2.آب و شکر را داخل یک تابه ریخته و روی شعله متوسط قرار دهید تا بجوشد و شکر کاملا در آب حل شود. شعله را کم کنید تا آهسته بجوشد.

3.نشاسته ذرت و نصف فنجان آب خنک را  در تابه کوچکی با هم مخلوط کنید و هم بزنید تا نشاسته کاملا حل شود و مایع یکدستی حاصل شود.

4. نشاسته حل شده را داخل شربت شکر که از قبل آماده کرده اید و روی شعله است،  بریزید و بگذارید تا بجوشد. مرتبا هم بزنید تا مخلوط یکدست شود و ناصافی نداشته باشد. شعله را کم کرده و بگذارید آهسته جوش بزند و مدام  تا حدود 15 دقیقه هم بزنید تا مایع غلیظ شود. گلاب، کره و آب لیمو ترش را  به آن اضافه کرده و بگذارید تا 5 تا 7 دقیقه با شعله کم بپزد. در این حال هم پیوسته  هم بزنید.

5.یک قاشق غذاخوری از مخلوط نشاسته ای را برداشته و داخل پودر نارگیل بریزید و آن را بچرخانید تا دور آن کاملا به نارگیل آغشته گشته و پوشانده شود. این کار را باید با سرعت انجام دهید. نصف یک مغز گردو را در مرکز هر باسلوق قرار دهید. باسلوق ها را داخل ظرف مناسبی چیده و با چای سرو کنید. 

مقالات مرتبط

بیماری آلزایمر یکی از شایعترین علل تحلیل رفتن مغز در انسان می باشد. این بیماری دلیل اصلی 60 تا...
6 شهريور, 1396 - 12:44 4،480
ارزشمندترین گوهرها در بسته بندی های کوچک به ما هدیه شده اند! و این جمله در مورد بلوبری 100 درصد...
3 بهمن, 1395 - 16:35 5،019
بر طبق نظر متخصصان، سمیت زدایی فرایندی مشابه با خانه تکانی است که بدن را از حالت افسردگی بیرون...
29 مهر, 1395 - 18:06 6،714
ویتامین ب کمپلکس ترکیبی ست که از 8 ویتامین ب مختلف محلول در آب ساخته شده که با یکدیگر بعنوان یک...
11 مهر, 1395 - 11:59 9،962
نان برنجی کرمانشاهی یکی از شیرینی های محبوب نزد ما ایرانیان بوده و همچنین یکی از شیرینی های...
23 اسفند, 1394 - 08:53 4،825
کمتر از یک هفته تا شروع بهار و جشن نوروز زمان باقی است. همانطور که می دانیم غذاها و خوراکی ها...
23 اسفند, 1394 - 07:18 5،077

دیدگاه تان را بیان نمایید