درمان نفخ شکم با ادویه های سنتی

درمان نفخ شکم با ادویه های سنتی

یکی از بهترین راهها برای از بین بردن نفخ، مصرف برخی گیاهان خشک شده و ادویه ها می باشد.در واقع، قرصها و مکملهایی که اثر سریع دارند می توانند بیشتر از اینکه مفید باشند به بدنمان ضرر بزنند. به جای مصرف این قرصها، یک فنجان آب را به جوش آورده و بگذارید تا یک دقیقه خنک شود. سپس مقداری از این ادویه ها و سبزیهای خشک را در آب ریخته و هم بزنید و یک لیموی تازه هم در آن بچکانید و میل کنید. زمانی نمی گذرد که نفخ شما از بین رفته و احساس سبکی خواهید کرد. بعضی غذاها نیز برطرف کننده نفخ هستند، اما اگر معده شما با آنها سازگار نیست می توانید به جای آنها از سبزیجات و ادویه های از بین برنده نفخ استفاده کنید. پیدا کردن این ادویه ها و گیاهان  ساده بوده و بسیار خوشمزه می باشند.

1.میخک

میخک

میخک یکی از بهترین گیاهان و ادویه ها برای خلاص شدن از شر نفخ شکم است، و به همان اندازه برای درمان حالت تهوع موثر است.میخک می تواند ترشح مایع گوارشی را تحریک کند که این امر به حرکت غذا در طول لوله گوارش و تجزیه مواد غذایی دیر هضم مانند پروتئینها، چربیها و نشاسته کمک می کند. مقدار کمی میخک خشک را به یک فنجان آب جوش اضافه کرده و بگذارید تا دم بکشد.میخک ها حاوی ترکیبات ضد ویروسی بوده و همراه با طبع قوی که دارند ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می دهند.

2.تخم گشنیز

تخم گشنیز

این بذر شیرین فرمی از گیاه گشنیز بوده و برای معده فوق العاده می باشد. این ادویه فرایند هضم را سرعت بخشیده و باعث شکسته شدن مواد غذایی به اجزای کوچکتر شده و از این طریق نفخ را کاهش می دهد. همچنین ترشح شیره معدی را تحریک کرده و حتی کبد را سم زدایی می کند. این ادویه طعمی تقریبا ترش و شیرین دارد که می توان آن را در غذاهای شیرین و خوش طعم استفاده کرد. مقداری از آن را در لیوان چای خود بریزید و از خاصیت گرم و نشاط بخش آن لذت ببرید.

3.دارچین

دارچین

دارچین بعنوان ادویه ای برای کاهش قند خون بالا شناخته شده است( درمان های گیاهی و  طبیعی دیابت)، اما این ادویه همچنین برای سرعت دادن به هضم، تجزیه مواد عذایی و برطرف کردن نفخ نیز فوق العاده موثر است. دارچین به هضم هرغذایی که شما می خورید کمک می کند، بنابراین اضافه کردن آن به غذاها راهی مطمئن برای جلوگیری از نفخ از همان ابتداست. هرچند، طعم دارچین با هر غذایی متناسب نیست، ولی در عوض  می توانید آن را بعد از غذا یا هر زمانی از روز با چای گرم میل کنید.

دمنوش دارچین و زعفران

4.علف لیمو

علف لیمو

مقداری از این سبزی را خرد کرده وآن را در چای خود بریزید. این سبزی نفخ را کاهش داده و به عبور سریعتر مواد غذایی در طول لوله گوارش کمک کرده و آنزیم هایی را که به تجزیه مواد غذایی کمک می کنند را آزاد می کند.

5.زنجبیل

زنجبیل

اگر به دنبال راهی برای درمان نفخ هستید، نباید این عامل کمکی گوارش را نادیده بگیرید. نفخ غالبا نتیجه سوء هاضمه می باشد، بنابراین به منظور کمک به هضم هرچه بهتر مواد غذایی در معده ، زنجبیل بهترین گزینه می باشد. زنجبیل به دلیل دارا بودن مواد مغذی ویژه می تواند به شکسته شدن و تجزیه مواد غذایی دیر هضم مثل چربیهای متراکم یا پروتئینها، یا زمانی که مقادیر زیادی از انواع غذاها خورده ایم، کمک کند. زنجبیل همچنین التهاب را کاهش می دهد که این امر برای افرادی که از مشکل معده اسیدی رنج می برند بسیار سودمند می باشد.. در نهایت، زنجبیل به کاهش حالت تهوع کمک کرده و درمانی موثر برای این مشکل است. اگر شکم شما بطور منظم کار نمی کند، حتما مصرف زنجبیل خود را افزایش دهید(درمان یبوست). می توانید از زنجبیل خشک یا تازه استفاده کرده  و حتی آن را به آبمیوه ها، سوپها، غذای اصلی و اگر دوست داشتید به دسرهای خود اضافه کنید.

دمنوش زنجبیل

6.هل

هل

یکی از ادویه های مورد علاقه من هل می باشد. این ادویه نشاط آور، آرامبخش وشیرین برای شکم بسیار فوق العاده می باشد. هل به عبور هرچه سریعتر مواد غذایی از معده کمک کرده و آنزیم های گوارشی را آزاد می کند که می توانند غذاها را تجزیه کرده و از نفخ جلوگیری کنند. همچنین هل، از طریق تحریک ترشح شیره معدی بعه عبور سریع مواد غذایی از معده کمک می کند. از طرف دیگر، هل علاوه بر طعم فوق العاده ای که دارد می تواند ذهن شما را بسیار آرام سازد و شما را به سرزمین رویاها ببرد! اضافه کردن مقداری ازآن به چای، طعم فوق العاده ای به چای شما میدهد، همچنین می توانید از آن درتهیه کیک ها، پنکیک ها، دسرها استفاده کنید و آن را روی میوه ها، ماست و حتی در برنج نیز اضافه کنید.

طرز تهیه باقلوا با طعم هل و دارچین

7.رازیانه

رازیانه

در برخی فرهنگها، افراد عادت دارند که تقریبا  بعد از هر وعده غذایی دانه رازیانه را بجوند. دانه رازیانه  به شکسته شدن و تجزیه غذاها در معده کمک کرده و سرعت هضم را افزایش می دهد به همین دلیل سریعا نفخ را مهار می کند.  رازیانه بنا بر بسیاری دلایل،  دمنوشی فوق العاده برای دوران  پریود محسوب می شود. طعم رازیانه مشابه طعم شیرین بیان بوده با این تفاوت که از آن خوش طعم تر است. این گیاه بخاطر طعم و  مزیتهایی که برای گوارش دارد معمولا در آشپزی ایتالیایی استفاده می شود. می توانید از آن در تهیه انواع سوپ  وهمچنین  سس گوجه فرنگی استفاده کنید.

دمنوش های گیاهی برای درمان بیماری ها

درمان های قاعدگی دردناک

8.زیره

زیره

زیره از دیگر ادویه هایی است که برای جلوگیری از نفخ بایستی در رژیم غذایی وجود داشته باشد. زیره ،برای  آزادسازی باد شکم فوق العاده بوده و به عبور سریع مواد غذایی از معده کمک می کند.همانطور که می دانید  زیره  را در  تهیه  انواع نانها و شیرینی ها و در پخت انواع پلوها در کشورمان استفاده می کنند و همچنین می تواتن از زیره در طبخ غذاهای گوشتی نیز استفاده کرد. با این وجود، دمنوش آن نیز بسیار خوشمزه می باشد. سعی کنید بعد از وعده های غذایی یک لیوان دمنوش زیره میل کنید یا آن را در وعده های غذایی خود بگنجانید.

9.انیسون یا بادیان رومی

انیسون

این گیاه بسیار شبیه به رازیانه می باشد اما کاربرد آن با رازیانه کاملا مجزاست. آنیسون گیاهی با دانه‌های بسیار معطر است. دانه های این گیاه برای هضم هرچه بهتر غذاها و رفع نفخ بسیار موثر می باشند. آنیسون روغنهای فرار ویژه ای را آزاد می کند که به شکسته شدن غذاها در معده و مهار سریع  نفخ کمک می کنند. همچنین  نفس شما را خنک و تازه می کند. می توانید دانه های این گیاه را بعد از وعده های غذایی بجوید یا از دمکرده آن استفاده کنید و یا آن را به غذاهای با طعم شیرین اضافه کنید. دانه های آنیسون نیز طعمی مشابه شیرین بیان داشته ولی شیرینتر از رازیانه و زیره هستند.

10.نعناع

نعناع

نعناع همواره  گیاهی شناخته شده و یکی از بهترین گیاهان  برای جلوگیری از نفخ محسوب می شده است. نعناع هم به شکسته شدن غذاها در معده شما کمک کرده، حالت تهوع را از بین برده و نفخ را کاهش می دهد. این گیاه همچنین مزاج شما را تقویت کرده که این امر می تواند ترشح آنزیم های هضمی را تحریک کند. نعناع همچنین به ترشح شیره معدی کمک کرده و باعث عبور هرچه سریعتر غذاها  در طول روده ها می شود. می توانید نعناع را بصورت دمنوش میل کرده ویا آن را در دسرها، غذای اصلی یا سالاد خود بریزید.

11.بابونه 

بابونه

بابونه گلی است که به شما کمک می کند که خواب آرامی داشته باشید و همچنین معده را نیز آرام می کند.  نوشیدن دمکرده آن شبها قبل از خواب، بعد از شام یا هر زمان دیگری در طول روز و مخصوصا هنگامی که استرس دارید بسیار سودمند است. استرس هضم غذاها را متوقف می کند، نفخ را افزایش می دهد و می تواند باعث حالت تهوع شود. نوشیدن  یک فنجان دمکرده بابونه به استراحت شما کمک کرده و شما را در مقابله با استرس یاری می کند.

آیا شما روش بهتری برای مقابله با نفخ سراغ دارید؟ طب سنتی اعتقاد دارد که گیاهان و ادویه ها تعدادی از بهترین درمانها برای مهار نفخ و سلامتی ما محسوب می شوند. کدامیک از موارد بالا را به کار بردید و میزان تاثیر آن چه اندازه بوده است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

مقالات مرتبط

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 841
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 861
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 733
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،157
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،511
داشتن رژیم غذایی سالم  مخصوصا در دوران بارداری، از بدیهیات است. همچنین، استفاده از ویتامین...
2 مرداد, 1397 - 09:02 927

دیدگاه‌ها

عکس‌های پرنیا
دیدگاه: 

عالی

دیدگاه تان را بیان نمایید