درمان سریع سرفه با روشهای طبیعی

روشهای طبیعی درمان سرفه

سرفه های معمولی در اکثر موارد بی ضرر هستند، ولی بیماریهای خطرناک و جدی وجود دارند که بخشی از علائم آنها سرفه های مزمن و مداوم می باشد. با این وجود، می توان  اکثر سرفه ها  را با روشهای  طبیعی و ساده و بدون نیاز به دارو، مداوا کرد. روشهای طبیعی  به مداوا و کاهش عوارض ناشی از سرفه های مزمن کمک می کنند. هرچند، قبل از اینکه استفاده از این  درمانها را آغاز کنیم، ضروری ست  که نوع سرفه ای که از آن رنج می بریم را معین کنیم. تعیین و تشخیص نوع سرفه به ما کمک می کند که درمان صحیحی برای آن انتخاب کرده و نتیجه مطلوب تری عایدمان گردد.

سرفه ها بطور کلی به 2 گروه عمده طبقه بندی می شوند: سرفه های مرطوب که  همراه با ترشح و خلط هستند و سرفه های خشک که بدون ترشح و خلط می باشند. سرفه های مرطوب به مواردی گفته می شود که همراه با ترشح  موکوس یا خلط بوده و این موکوس ها از ریه ها منشا می گیرند. در سرفه های خشک  همانطور که گفته شد، هیچ نوع تشکیل و ترشح موکوسی وجود ندارد.

تعدادی از موثرترین درمانهای طبیعی سرفه برای سرفه های مرطوب و خشک شامل موارد زیر می شود:

1.پیاز

درمان سرفه-پیازپیاز دارای بخاری قدرتمند است که در بند آوردن سرفه بسیار موثر می باشد. می توان از پیاز برای درست کردن شربت سرفه استفاده کرد، برای این کار می توان عسل و آب پیاز پخته را با هم مخلوط کرده و برای تاثیر بیشتر بصورت روزانه مصرف کرد. برای درست کردن شربت سرفه با پیاز می توان به این صورت عمل کرد: آب لیمو ترش تازه را با عسل و پیاز رنده شده در داخل یک قوری آب جوش بریزید، در قوری یا ظرف را گذاشته و حرارت شعله را کم کنید و بگذارید تا به آرامی بجوشد. سپس این شربت را صاف کنید و هر یک ساعت درمیان یک قاشق غذاخوری از آن را بخورید.

 

2.زنجبیل

درمان سرفه- زنجبیلزنجبیل به داشتن خواص ضد ویروسی معروف است. می توانید مقداری زنجبیل تازه را له کرده یا به قطعات ریز خرد کنید و به آن مقدار کمی میخک و پودر دارچین اضافه کنید و این مخلوط را درون یک فنجان آب داغ بریزید، با این کار در نهایت شما  یک محلول گیاهی ساخته اید. این محلول گیاهی  گرفتگی و جمع شدگی اخلاط، درد گلو و سرفه های مداوم و بدون توقف را کاهش می دهد. بهتر است روزانه حدود 4 بار از این محلول گیاهی استفاده کنید.

 

 

 

3.سیر

درمان سرفه- سیرسیر به علت خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی که دارد ، شناخته شده بوده و برای درمان سرفه بسیار موثر و کارآمد می باشد. برای آماده کردن شربت سرفه با سیر، حداقل 2 حبه سیر را در مقداری آب جوشانده و به آن یک قاشق پونه کوهی بیافزایید.وقتی دمای شربت به دمای اتاق رسید، مقدارکمی عسل به آن اضافه کنید و سپس میل کنید. این شربت به بهبود علائم سرفه و تنفس بهتر کمک می کند. دیگر روش استفاده از سیر این است که یک حبه سیر را له کنید و آن را با یک یا دو قطره عسل و روغن میخک مخلوط کنید. شما می توانید این شربت را برای تسکین تمام انواع ناراحتی های گلو مصرف کنید. کسانی که به سیر علاقه دارند می توانند آن را در طبخ غذاهای خود به کار ببرند.

4.زردچوبه

درمان سرفه- زردچوبهزردچوبه یکی از گیاهانی است که توسط اکثریت افراد مورد استفاده قرار می گیرد. زردچوبه به علت تاثیر درمانی که دارد برای خلاص شدن از شر سرفه های خشک،  ضروری می باشد. یکی از روشهای ساده و راحت برای استفاده از زردچوبه بر ای درمان سرفه مخلوط کردن زردچوبه با زنیان می باشد. از هر کدام از این ادویه ها یک قاشق چایخوری در یک فنجان آب بریزید و این مخلوط را بجوشانید تا حجم آب به نصف برسد. چند قاشق چایخوری عسل به این محلول  افزوده و حداقل 2 بار در روز از آن بخورید.  همچنین می توانید ریشه زردچوبه را کباب و برشته کرده و سپس آن را پودر کنید. با این کار پودری نرم حاصل می شود که می توان به آن آب و مقداری عسل اضافه کرد و 2 بار در روز از آن استفاده کرد.

5. میخک

درمان سرفه- میخکمیخک و عسل را با هم مخلوط کرده و از شب تا صبح در یخچال بگذارید تا بماند. هنگام صبح میخک ها را جدا کرده واز عسل باقیمانده  به اندازه یک قاشق غذاخوری میل کنید. این معجون درد گلو را تسکین داده و التهاب را کاهش می دهد.

 

 

6.خمیر خردل

درمان سرفه- خردلپودر خردل( یک فنجان)، آرد سفید(2 فنجان) و آب یا یک عدد تخم مرغ را با هم مخلوط کنید تا خمیری به دست آید، سپس این خمیر را  روی یک حوله پخش کنید و حوله را تا کنید و آن را روی قفسه سینه بفشارید تا عصاره آن روی پوست آن نواحی بریزد. این عصاره را به آرامی روی قفسه سینه مالیده و ماساژ دهید. این کار باعث سست و نرم شدن  و در نتیجه باز شدن گرفتگی های اخلاط سینه می شود.

 

 

7.قرقره کردن آب نمک ولرم

درمان سرفه- قرقره آب نمکبرای توقف سرفه آب نمک قرقره کنید. به  مقداری آب ولرم مقدار کمی نمک اضافه کنید و گلوی خود را با آن شستشو دهید، روزانه این کار را چندین بار تکرار کنید. مطمئن باشید که بهترین نتیجه را خواهید گرفت. آب نمک ناراحتی های گلو نظیر سوزش و التهاب آن را تسکین داده و به سست و شل شدن خلط ها کمک می کند.

 

 

8.دستگاه بخور

درمان سرفه- دستگاه بخوردر طول فصل زمستان از یک دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوای اتاق استفاده کنید تا از سرفه های شبانه جلوگیری کنید.

 

 

9.آویشن

درمان سرفه- آویشننعناع و آویشن در باز کردن مجاری هوایی بسیار موثر هستند. آنها همچنین دارای خواص ضد انقباض و ضد میکروبی می باشند. شیرین بیان نیز به تسکین غشاهای آسیب دیده و کاهش هرگونه التهابی کمک می کند شما می توانید با استفاده از نعناع، شیرین بیان وآویشن یک شربت گیاهی مخصوص سرفه بسازید. فقط کافیست از هرکدام 2 قاشق چایخوری برداشته و درون یک فنجان آب جوش بریزید. در فنجان را پوشانده بگذارید به مدت نیم ساعت خیس بخورند. بعد از آن محلول را از صافی گذرانده و حدود نصف فنجان عسل به آن اضافه کنید.در این مورد عسل حل نشده و لازم است که شربت را  گرم کرده و به آرامی هم بزنید تا عسل در آن حل شود.  می توانید این شربت را به مدت 3 ماه در یخچال نگهداری کنید. هر زمان که نیاز بود یک قاشق چایخوری از آن را  استفاده کنید.

10.فلفل قرمز

درمان سرفه- فلفل قرمزسرفه های مزمن می توانند باعث دردهایی در ناحیه قفسه سینه گردند؛ فلفل قرمز برای کاهش این دردها بسیار موثر می باشد.فلفل قرمز باعث افزایش گردش خون در نواحی از بدن می شود که فرایند ترمیم و بازسازی در آنها سرعت دارد. همچنین به علت داشتن طبع گرم  درمان خوبی برای سرفه و سرماخوردگی محسوب می شود. برای درست کردن یک شربت سرفه  سالم از فلفل قرمز : یک چهارم قاشق چایخوری فلفل قرمز را با یک قاشق غذاخوری عسل ، 2 قاشق غذاخوری آب، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک چهارم قاشق چایخوری زنجبیل پودر شده مخلوط کنید و می توانید این شربت را حداقل 2 بار در روز مصرف کنید.

11.لیمو

درمان سرفه-لیمولیمو سرشار  از ویتامین C می باشد که به مقابله با عفونتها کمک می کند. همچنین به درمان سرفه از طریق کاهش التهابات گلو کمک می کند. شما می توانید برای درمان سرفه لیمو را با عسل جوشانده و یک شربت ساده درست کنید. بسته به شدت سرفه ها، این شربت می تواند بصورت روزانه مصرف شود.دیگر راه موثر استفاده از لیمو ترش مخلوط کردن آب لیمو ترش با فلفل قرمز و عسل می باشد. عسل، آب لیمو ترش و فلفل قرمز را مخلوط کرده و بصورت خوراکی مصرف کنید. عسل دارای خواص ضدعفونی کننده بوده و همچنین مانند یک ژل گلو را می پوشاند و بافتهای آسیب دیده را تسکین می دهد.

12.بادام

درمان سرفه-بادامبادام دارای خواص تغذیه ای می باشد که به درمان سرفه ها کمک می کند.شما می توانید حداقل 5 بادام را به مدت 8 ساعت خیسانده و خمیری نرم از  بادام تهیه کنید.  سپس به آن یک قاشق چایخوری کره اضافه کنید. می توانید این خمیر را 3 بار در روز برای بهبود علائم سرفه بخورید.

13.آب هویج

درمان سرفه-آب هویجهویج غنی از مواد مغذی و ویتامین هایی است که برای بهبود علائم سرفه موثر هستند. شما می توانید با استفاده از 4 عدد هویج تازه آب هویج تهیه کرده و آن را با مقداری آب رقیق کنید. برای بهبود سریع سرفه سعی کنید 4 بار در روز از این آب هویج بنوشید. می توانید یک قاشق چایخوری عسل را نیز در آب هویج خود حل کنید.

 

 

14.گلابی آب پز شده با دارچین

درمان سرفه-گلابیگلابی ها را شسته و آنها را از درازا به دو قسمت برش دهید، روی آنها پودر دارچین بپاشید، ترجیحا در یک ظرف پیرکس متوسط تا نیمه آب بریزید و گلابی ها را درون آن قرار دهید تا وقتی  بپزند و نرم شوند، بطوریکه پوست آنها به راحتی جدا شود. می توانید آن را به مدت 4 روز در یخچال نگهداری کرده و مصرف کنید. این مورد برای سرفه های خشک و مزمن بسیار موثر است.

 

 

15.شیرین بیان

درمان سرفه-شیرین بیانشیرین بیان به دلیل اینکه باعث سست و شل شدن خلطها و کاهش اسپاسم و گرفتگی برونش ها می شود، برای درمان سرفه بسیار خوب می باشد. حدود 50 قطره عصاره شیرین بیان را در یک فنجان آب داغ بریزید و سربکشید.

 

 

 

16.زعفران و برگ فوفل

درمان سرفه- زعفرانبا استفاده از زعفران و برگهای فوفل می توان خمیری درست کرد، بایستی این خمیر را به کف پاها و روی پیشانی مالید. این روش بهترین درمان خانگی برای توقف سرفه در کودکان است.

 

 

17.چای گیاهی

درمان سرفه- چای گیاهیگیاهانی مثل ریشه شیرین بیان، پوست درخت گیلاس وحشی، برگهای مریم گلی و نارون لغزنده را در آب ریخته و بگذارید تا 20 دقیقه بجوشد  تا دمنوش های موثری برای سرفه تهیه کرده باشید. به هر کدام از آنها هنگام نوشیدن 1 قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید.

 

 

18.دمکرده گندنای کوهی

درمان سرفه- گندنای کوهیبرگها یا گلهای این گیاه را در یک فنجان آب به مدت 15 دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کرده و 3 بار در روز بنوشید.

 

 

19.دمکرده گل ختمی

درمان سرفه-ختمیفرم خشک این گل را در یک فنجان آب داغ بخیسانید و 3 بار در روز مصرف کنید. وقتی که این گل را در آب می ریزید، لعابی تولید می شود که گلو را پوشانده و باعث می شود خلط ها و موکوس های ریه به آسانی خارج شوند.

 

 

20.شیر و عسل

درمان سرفه-شیر و عسلاضافه کردن عسل به شیر داغ به کاهش سرفه های خشک کمک می کند. مخلوط شیر و عسل دردهای قفسه سینه را که در طی سرفه های مزمن بوجود می آید، کاهش می دهد. بهتر است این نوشیدنی گرم هرشب قبل از خواب مصرف شود. عسل دارای خواص کاهش دهنده درد می باشد که به التیام گلو و پاکسازی موکوس موجود در گلو کمک می کند.

 

 

21.مکیدن آب نبات

درمان سرفه-آبنباتسعی کنید آب نبات های با طعم نعناع یا مواردی که طعم گیاهی شیرین و تلخ دارند را بمکید. این کار مانند اکسپکتورانت عمل کرده و باعث خروج راحت خلط ها می گردد. این مورد برای سرفه های مرطوب موثر می باشد.

 

 

22.ماساژ قفسه سینه و گلو با روغنهای گیاهی

درمان سرفه- ماساژ قفسه سینهبه جای استفاده از کرمها و پمادهای شیمیایی برای ماساژ قفسه سینه؛ می توانید مخلوطی از روغنهای گیاهی مثل روغن مریم گلی، روغن اکالیپتوس، روغن نعناع و روغن زیتون را روی قفسه سینه و گلو مالیده و به آرامی ماساژ دهید، این کار باعث باز شدن گرفتگی ها و اخلاط موجود در بینی و قفسه سینه می شود.

 

23.حمام بخار با روغنهای گیاهی

درمان سرفه-حمام بخاریک حمام با آب گرم و پر از بخار با ماساژ  چند قطره روغن اکالیپتوس یا روغن مریم گلی  بر روی قفسه سینه می تواند سرفه های شبانه را متوقف کرده و گرفتگی های سینه را باز کند.

 

 

نتیجه گیری

تمام درمانهای طبیعی که در بالا ذکر شد در التیام و بهبود سرفه موثر می باشند، بدون اینکه نیازی به خرید شربتها و قرصهای سرفه داشته باشید. با وجود اینکه درمانهای طبیعی و گیاهی برای سرفه موثر هستند و فواید زیادی برای سلامت بدن دارند، اما باید توجه داشته باشید که اگر سرفه با وجود این درمانها 2 هفته یا بیشتر طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

مقالات مرتبط

آخرین اخبارو آمار لحظه ای کورونا ویروس 2020، تعداد تلفات و مبتلایان  آخرین اخبار و...
14 بهمن, 1398 - 16:27 294
ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،357
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،442
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،182
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،609
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 2،046

دیدگاه‌ها

عکس‌های مهران
دیدگاه: 

ممنون از راهنمائی

عکس‌های مهتاب
دیدگاه: 

ممنون مطالب عالی بود

عکس‌های محمد خردمند
دیدگاه: 

سلام ممنون بهره بردیم

عکس‌های زیوری
دیدگاه: 

سلام
بسیار جالب و کامل بود
فقط لطف کنید کدام موارد برای دوران بارداری ضرر ندارد را معرفی نمایید

عکس‌های فاخره
دیدگاه: 

ممنون از راهنمایی خوبتون

عکس‌های سامره
دیدگاه: 

ممنونم از شمامن فکرمیکردم دارچین و فلفل برای سرماخوردگیوسرفه ضررداره

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

عالي بود. خسته نباشيد.

عکس‌های دانشی
دیدگاه: 

ممنون عالی بود

عکس‌های ترانه
دیدگاه: 

سلام عالي بود
مرسي

عکس‌های مهسا
دیدگاه: 

خیلی عالی بود فقط لطف کنین بگین که کدوم راهکار برای سرفه های صبح گاهی کودکان بیشتر موثرن ممنون

عکس‌های مهسا
دیدگاه: 

عالی بود ممنون

عکس‌های Fatima
دیدگاه: 

خیلی عالی بود فقط لطف کنین بگین که کدوم راهکار برای سرفه های صبح گاهی کودکان بیشتر موثرن ممنون

 

 

با سلام خدمت شما دوست عزیز 

باعث خرسندی ماست که این مقاله مورد پسند شما واقع شده، در مورد سرفه های خشک در کودکان موارد زیر موثرتر هستن

 • حمام با آب نیم گرم و ماساژ حلق و سینه با روغنهای گیاهی (مورد شماره 22 و 23) 
 • غذاهایی مثل خمیر بادام (مورد شماره12) یا حریره بادام در وعده صبحانه 
 • شیر گرم و عسل یا شیر و شکر شب قبل از خواب (موردشماره 20) 
 • دمنوش شیرین بیان (مورد شماره 15 و 17) 
 • اگه کودک غذا میخوره سعی کنید غذاهای سرخ کرده و تنقلات خشک کننده و پر نمک مصرف نکنه و اگه شیرخواره باید غذای مادر نیز به همین منوال اصلاح بشه. 
 • زرده تخم مرغ عسلی در وعده صبحانه 
 • در مورد سرفه های خلط دار  که همراه با سرماخوردگی هستش و در کودکان شایع تره این موارد موثرن: 
 • مصرف خمیر یا حریره بادام در وعده صبحانه (مورد شماره 12) 
 • پرهیز از خوردن آب سرد ، پرهیز از مواجهه و تنفس در هوای سرد
 • نوشیدن آب و عسل به جای آب 
 • هر صبح ناشتا یک قاشق آب پیاز پخته به کودک بدهید( مورد شماره 1)
 • نوشیدن دم کرده آویشن که با عسل شیرین شده باشه، 2 بار در روز ( مورد شماره 9) 
 • نکته مهم: توجه داشته باشید که اگر سرفه های کودک با این روشهای خانگی درمان نشد و مدتش طولانی شد یا عارضه دار شد حتما بایستی به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید. با تشکر از سوالتون . موفق باشید. 
عکس‌های بیژن ازکرمانشاه
دیدگاه: 

کدام روش برای زنان باردار سالم تر است سپاسگذارم

عکس‌های هاشم از سنندج
دیدگاه: 

عالي بود

عکس‌های زری
دیدگاه: 

ممنووووون

عکس‌های حیدری از کرمانشاه
دیدگاه: 

سلام
بسیار اطلاعات خوبی بود %
باتشکر فراوان

عکس‌های محبوبه
دیدگاه: 

بسیار عالی

عکس‌های چهرازی از شیراز
دیدگاه: 

بسار عالی بود ممنون

عکس‌های سمیه
دیدگاه: 

خیلی ممنون

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

سلام من وقتی ازاین دمکردها استفاده می کنم تاچند ساعت آرام می شم ودوبارسرفه وقتی سرم رارو بالش می زارم سرفه بیشتر می شه

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

مطمءنی نمیخواستی راه بدتر کردن رو یادبدی!! نمیدونم چرابعضیا ایتقدرتشکرکردن. تاجایی که معروفه کلاهرچیز باطبع گرم باعث تشدید سرماخوردگیه ازجمله سیر وادویه ها مثل فلفل و دارچین

عکس‌های Fatima
دیدگاه: 

دوست عزیز مهمان با سلام 

مطمءنی نمیخواستی راه بدتر کردن رو یادبدی!! نمیدونم چرابعضیا ایتقدرتشکرکردن. تاجایی که معروفه کلاهرچیز باطبع گرم باعث تشدید سرماخوردگیه ازجمله سیر وادویه ها مثل فلفل و دارچین

دستور تهیه شربت سرفه با فلفل قرمز برگرفته  از Herbally Yours  by Penny C. Royal, 3rd Edition, June 1982  می باشد و خواص تک تک مواد تشکیل دهنده این شربت با مقالات رفرنس مربوط به آنها به شرح زیر است:

1.زنجبیل: از دیر باز برای درمان التهاب و ورم مفاصل توصیه و استفاده می شده است، زیرا این ادویه بطور طبیعی خاصیت ضد التهابی دارد. بر طبق کتاب Home Herbal, by Penelope Ody, D.K. June 1995   زنجبیل یک آنتی هیستامین طبیعی می باشد. این ادویه همچنین برای التیام گرفتگی اخلاط در سینه نیز شناخته شده می باشد. بر طبق کتاب Herbal Medicine Chest  by Dr. Andrew.

2.فلفل قرمز: فلفل قرمز حاوی ترکیبی به نام کاپسی سین  ماده ای شیمیایی از گروه کپسیکوم می باشد. علت اصلی تند بودن فلفل ها همین ماده است. با اینکه فلفل طبیعت گرمی دارد، اما خوردن آن باعث خنکی و کاهش دما در بدن می شود. به همین دلیل مردم مناطق حاره و گرم، بیشتر فلفل مصرف می کنند. در فلفل تند مقادیر فراوان ویتامین C وجود دارد که باعث می شود این سبزی برای درمان سرماخوردگی مفید باشد. مصرف مرتب این سبزی در برنامه غذایی هم شدت و هم طول دوران سرماخوردگی را کاهش می دهد. کاپسی سین موجود در فلفل موجب تحریک سیستم ایمنی شده و به این سیستم در حمله به عوامل عفونی کمک می کند.

کاپسی سین همچنین باعث کاهش درد می گردد(بر طبق Herbs for Health and Healing, by Kathi Keville, Rodale Press, Emmaus,PA, 1996). کاپسی سین که مسوول تندی فلفل قرمز است با متوقف کردن یک ماده شیمیایی که مسوول انتقال پیام درد به مغز است، درد را کاهش می دهد.

در مورد سیر و دارچین هم باید گفت که منابع و مقالات زیادی در مورد خاصیت ضد میکروبی و ضد ویروسی بودن این دو ادویه وجود دارد. طوری که دارچین در قرون وسطی برای درمان سرفه، ورم مفاصل و گلودرد و مخلوط سیر و عسل هم برای تهیه شربت سرفه استفاده می شده اند. 

 

عکس‌های بهار
دیدگاه: 

سلام...ایکاش اندازه و مقدار مواد رو هم مینوشتید..مثلا درمورد پیاز و عسلو آبلیمو...نمیدونم چقد آب پیاز و عسل و آبلیمو بریزم....ایکاش ذکر کنین...ممنون میشم

عکس‌های بهار
دیدگاه: 

سلام...ایکاش اندازه و مقدار مواد رو هم مینوشتید..مثلا درمورد پیاز و عسلو آبلیمو...نمیدونم چقد آب پیاز و عسل و آبلیمو بریزم....ایکاش ذکر کنین...ممنون میشم

عکس‌های و
دیدگاه: 

خیلی خوب بود

عکس‌های فردین
دیدگاه: 

امیدوارم با راهنمایی خوبتان حال بنده خوب شود

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

ممنون

عکس‌های مهسا
دیدگاه: 

سلام مطالبتون عالی بودفقط کودک من ۹سالشه هیچ علاقه ای به خوردن داروی گیاهی نداره چی پیشنهادمیکنید

عکس‌های سامیار
دیدگاه: 

سلام عالی بود ممنون

عکس‌های مسعود
دیدگاه: 

ممنون

عکس‌های نادیا
دیدگاه: 

ممنون خیلی خوب بود

عکس‌های فاضل
دیدگاه: 

سلام عالی بود من چند روزه که سرفه میزنم روز شب لطفا بگویید سیا سرفه هست یا نه

عکس‌های طیبه
دیدگاه: 

سلام ممنونم ازراهنماییهاتون دخترم 5 سالشه 2 ساله سرفه داره هرکاری میکنم خوب نميشه لطفا راهنمای کنید

عکس‌های علی
دیدگاه: 

میوه گریپ فروت معجزه میکنه قبل ظهروعصرها مصرف شودعالیه من روشفا داد خداراسپاسگذاروشاکرم.

عکس‌های وحید
دیدگاه: 

عالی بود ولی مگه مکیدن آب نبات هم برای سرفه کردن خوبه

عکس‌های مژگان
دیدگاه: 

عالی واقعا

عکس‌های کارمند
دیدگاه: 

سلام.برای زن حامله میگن عسل خوب نیست اکثر این موارد همراه با عسل بود

عکس‌های مهسا
دیدگاه: 

سلام وقت بخیر من ازین راهکارهایی که گفتین مثل سیر پیاز استفاده کردم ولی فقط چند ساعت سرفه هام بهتر میشه بعد دوباره سرفه هام شروع میشه

عکس‌های علی
دیدگاه: 

بعد نبود خوب بود

عکس‌های رقیه
دیدگاه: 

خوب بید

عکس‌های پارسا
دیدگاه: 

با سلام ممنون از مطالب مفىدتون

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

خوب

عکس‌های Paiizchat.cf
دیدگاه: 

خوب بود مرسی

عکس‌های moctafa
دیدگاه: 

عالی بود خوشم اومد ممنونم عزیزان

عکس‌های عبدالرحممن
دیدگاه: 

مطالب خیلی عالیست

عکس‌های حسین
دیدگاه: 

ممنو

عکس‌های الشن
دیدگاه: 

تشکر ساغ اولاسیز

عکس‌های پەرویزی
دیدگاه: 

دەستان خۆش بێت
جوان بوو.
سپاس

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

مطالب مفیدی بود خسته نباشید

عکس‌های محبت علیزاده
دیدگاه: 

عالی بود متشکرم

دیدگاه تان را بیان نمایید