درمانهای طبیعی و گیاهی برای دیابت تیپ 2

درمانهای طبیعی دیابت تیپ 2

بسیاری از ادویه ها و گیاهان رایج وجود دارند که ادعا می شود دارای خواص پایین آورنده قند خون می باشند که این امر آنها را برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 سودمند می سازد. تعداد زیادی از مطالعات پزشکی در سالهای اخیر به منظور نشان دادن ارتباط بالقوه بین درمانهای گیاهی و کنترل قند خون، انجام شده است که  منجربه افزایش تعداد افرادی شده است که برای کنترل دیابت خود از این ترکیبات طبیعی استفاده کرده اند.

درمانهای گیاهی موثر و قابل دسترس چه مواردی هستند؟

روشهای درمانی بر پایه گیاهان که در برخی مطالعات  نشان داده شده است که دارای  خواص ضد دیابتی هستند شامل:

  • آلوئه ورا:

دیابت،آلوئه ورا

گیاهی  تیغ دار ولی آبدار می باشد که به علت خواص التیام بخشی، تسکین دهندگی و جوان کنندگی برای سالیان طولانی بعنوان داروی گیاهی استفاده می شده است. این گیاه بومی جزایر دریای کاراییب، آفریقای جنوبی و آمریکای لاتین بوده و برگهای آن حاوی ژل شفافی است که  موارد استفاده زیادی دارد، مثلا در ساخت انواع محصولات  زیبایی نظیر کرم ها، لوسیون ها، شامپوها و پمادها استفاده می شود. مایع تلخی که به نام لاتکس آلوئه ورا شناخته شده است، می تواند از پوست برگ این گیاه مشتق شده و در ساخت انواع آبمیوه ها، قرصها، کپسول ها و محصولات مراقبت دهان و دندان نظیر خمیر دندان و دهانشویه استفاده گردد.

تاثیر بر دیابت

تحقیق مقدماتی که در این باره انجام شده است نشان می دهد که مصرف آبمیوه آلوئه ورا می تواند به اصلاح سطح گلوکز خون کمک کرده و بنابراین برای درمان افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

آلوئه ورا همچنین با موارد زیر مرتبط می باشد:

  • کاهش چربی خون در بیمارانی که بطور غیر عادی میزان چربی خونشان بالا ست، مثل بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماران کبدی
  • کاهش تورم و بهبود سریعتر زخمها و جراحات. جراحات پا و زخمهای دیگر بدن از مشکلات رایج در افراد دیابتی می باشند و معمولا در این افراد نسبت به افرادی که دیابت ندارند،  زمان بیشتری طول می کشد که زخمها بهبود یابند.

اینطور تصور می شود که این تاثیرات مثبت به دلیل وجود ترکیباتی نظیر لکتین ها، مانان ها و آنتراکوئینون ها در آلوئه ورا باشد.

  • عصاره بلوبری اروپایی یا بیل بری:

دیابت،بیل بری

بیل بری با نام علمی واکسینیوم میرتیلوس، گیاهی به رنگ آبی پر رنگ است که بسیار شبیه به بلوبری می باشد با این تفاوت که کوچکتر، نرمتر و تیره تر از بلوبری می باشد.تحقیقات نشان می دهند که ترکیب ویژه موجود در بیل بری که آنتوسیانین نام دارد، باعث تقویت و استحکام رگهای خونی شده و از این طریق دارای خواص محافظتی در برابر آسیب های شبکیه چشم در افراد دیابتی می باشد. آنتوسیانین ها جزو گروهی از مواد مغذی به نام فلاوونوئیدها هستند که در تعدادی از میوه ها و گیاهان وجود دارند. آنتوسیانین ها بطور فراوانی در میوه ها و سبزیجات بنفش، آبی و قرمز رنگ و مخصوصا در انواع توت ها یافت می شوند.

تاثیر  بر دیابت

رتینو پاتی یا آسیب شبکیه چشم به وضعیتی گفته می شود که شبکیه چشم دچار آسیب جدی گردد، که این وضعیت در بیماران مبتلا به دیابت شایع می باشد. مطالعه ای که بر روی افراد مبتلا به رتینوپاتی انجام شده است، نشان می دهد که آن عده از این افراد که در حین آزمایش عصاره بیل بری را مصرف کرده اند نشانه هایی از استحکام رگهای خونی در شبکیه و کاهش خونریزی شبکیه در آنها مشاهده گردید.

 

  • خربزه تلخ:

دیابت،خربزه تلخخربزه تلخ همچنین با نام کدوی تلخ یا کارلا نیز شناخته شده است، و میوه-سبزی منحصر بفردی به شمار می رود که می تواند هم بعنوان غذا و هم دارو مورد استفاده قرار گیرد. این میوه، بخش خوراکی گیاه Momordica Charantia بوده و جزو خانواده کدوییان بوده و در میان تمام میوه ها و سبزیجات تلخ ترین آنها محسوب می شود. این گیاه در نواحی استوایی و زیر استوایی نظیر آمریکای جنوبی، آسیا، بخشی از آفریقا و جزایر دریای کاراییب رشد می کند. خربزه تلخ میوه ای دوکی شکل و سبز رنگ بوده که پوسته ای  زگیل دار داشته و غنی از ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی می باشد.

تاثیر بر دیابت

این میوه علاوه بر اینکه در طبخ غذا استفاده می شود، از دیرباز بعنوان دارویی گیاهی برای درمان طیف وسیعی از بیماریهای مزمن نظیر دیابت استفاده می شده است.این میوه حاوی حداقل 3 ترکیب سازنده فعال با خاصیت ضد دیابتی به نام های چارانتین، که تاثیر پایین آورندگی قند خون آن به اثبات رسیده است، ویسین و یک ترکیب مشابه انسولین به نام پلی پپتید P می باشد. این ترکیبات هم به تنهایی و هم با همکاری یکدیگر به کاهش قند خون کمک می کنند.

همچنین گفته می شود که خربزه تلخ حاوی لکتینی می باشد که با عمل بر روی بافتهای محیطی و سرکوب کردن اشتها، مشابه کاری که انسولین در مغز انجام می دهد، غلظت گلوکز خون را پایین می آورد.

  • دارچین:

دیابت،دارچیندارچین ادویه ای شیرین ولی تند می باشد که از پوسته داخلی شاخه های درخت دارچین وحشی به دست می آید، درخت دارچین در مناطق گرمسیری مثل جنوب شرقی آسیا، آمریکای جنوبی و جزایر دریای کاراییب رشد می کند. استفاده از دارچین به هزاران سال قبل بازمی گردد و این ادویه خوش طعم دارای ارزش فراوانی نزد تمدن های کهن بوده است. دارچین اغلب در آشپزی، نانوایی و شیرینی پزی استفاده شده و بطور فزاینده ای با بهبود و درمان بیماریهایی نظیر دیابت ارتباط مستقیم دارد. تحقیقات نشان داده اند که دارچین می تواند به اصلاح سطح گلوکز خون و افزایش میزان حساسیت انسولین کمک کند.

تاثیر بر دیابت

نتایج حاصل از یک مطالعه کلینیکی که در مجله مراقبت های دیابت در سال 2003 چاپ شده است، نشان می دهد که پوسته دارچین میزان گلوکز خون و کلسترول خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اصلاح کرده وممکن است ریسک فاکتورهای مرتبط با دیابت و بیماریهای قلبی عروقی را کاهش دهد.

نشان داده شده است که مصرف روزانه 3 تا 6 گرم دارچین، غلظت گلوکز، تری گلیسیرید، LDL یا کلسترول بد و کلسترول کل سرم  را بعد از 40 روز در میان افراد دیابتی با میانگین سنی 60 سال کاهش می دهد.

مطالعه دیگری در مجله تحقیقات کشاورزی در سال 2000 نشان داده است که مصرف تنها 1 گرم دارچین در روز می تواند به افزایش حساسیت انسولین و کنترل دیابت نوع 2 کمک کند. به علاوه، آنالیزها یی که در سالهای اخیر در مجله تغذیه کلینیکی در سال 2007 چاپ شده است نشان می دهد که مصرف 6 گرم دارچین باعث آهسته شدن سرعت تخلیه معده شده و بطور مشخصی، افزایش قند خون یا هایپر گلیسمی را بعد از وعده های غذایی کاهش می دهد.

نتیجه مدارک و شواهد علمی قابل دسترس نشان می دهد که دارچین دارای خواصی است که برای تنظیم قند خون و درمان دیابت نوع 2 سودمند می باشند.

با این وجود، در نظر داشته باشید که مانند بسیاری از ترکیبات طبیعی، دارچین نیز هنوز برای جلوگیری یا درمان هیچ بیماری پذیرفته نشده است.

  • شنبلیله:

دیابت،شنبلیلهشنبلیله گیاهی معطر می باشد که استفاده های زیادی هم در آشپزی، جزء اصلی غذاهای هندی، و هم در مصارف دارویی دارد. این گیاه که بطور گسترده ای در آسیای جنوبی، آفریقای شمالی و بخش هایی از مناطق مدیترانه ای رشد می کند، دارای برگهای کروی شکل و میوه غلاف مانندی می باشد که حاوی دانه های تلخ مزه متمایز می باشد. برگهای این گیاه بعنوان سبزی هم بصورت تازه و هم بصورت خشک در طبخ انواع غذاها استفاده می شود، دانه ها یا بذر آن هم بصورت دانه و هم پودر شده بعنوان ادویه مورد مصرف قرار می گیرد.

شنبلیله به همان اندازه که در مصارف مختلف آشپزی، شناخته شده است، دارای خواص زیادی برای سلامت بدن بوده و در هر دو طب سنتی هندی و چینی بعنوان داروی سنتی مصرف می شود.

تاثیر بر دیابت

بذرها یا دانه های شنبلیله دارای مقادیر زیادی فیبر محلول می باشند که به پایین آمدن قند خون از طریق کاهش سرعت هضم و جذب کربوهیدراتها کمک می کنند. مطالعات متعددی بر روی خواص ضد دیابتی شنبلیله انجام شده است. این مطالعات نشان داده اند که بذرهای شنبلیله می توانند بسیاری از علائم و مشکلات متابولیسمی همراه با دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 را در انسان از طریق کاهش گلوکز خون و اصلاح تحمل به گلوکز، کاهش دهند.

در یک تحقیق که محققان هندی انجام داده اند، نشان داده شده که مصرف روزانه 100 گرم بذر شنبلیله بدون چربی و پودر شده در بیماران دیابتی وابسته به انسولین(نوع 1) بطور مشخصی میزان گلوکز خون ناشتای آنها را کاهش داده و تحمل گلوکز را اصلاح می کند و همچنین کلسترول کل، کلسترول بد یا LDL و تری گلیسیرید را کاهش می دهد.

 

  • زنجبیل:

دیابت،زنجبیلزنجبیل ساقه زیرزمینی(ریزوم) ضخیم و گره دار گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش با نام علمی Zingiber officinale می باشد که قرنها به عنوان ماده غذایی و دارو در آسیا استفاده می شده است. بومی آفریقا، هند، چین، استرالیا و جامائیکا بوده و معمولا بعنوان ادویه یا طعم دهنده در آشپزی و بعنوان درمان گیاهی جایگزین برای بیماریهای مزمن نظیر حالت تهوع و سوء هاضمه و بعنوان ماده معطر برای خوشبو کردن انواع غذاها و مواد آرایشی مورد استفاده قرار می گرفته است. ریزوم  زنجبیل می تواند بصورت تازه، خشک و پودر شده یا بعنوان آبمیوه یا روغن مورد استفاده قرار گیرد. زنجبیل به علت داشتن بوی تند و تیز به عنوان طعم دهنده ای قوی در ساختن مواد غذایی و نوشیدنیها به کار می رود.

تاثیر بر دیابت

مطالعه ای که در سال 2012 در مجله محصولات طبیعی چاپ شده است نشان می دهد که زنجبیل در طولانی مدت قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کنترل می کند. محققان دانشگاه سیدنی استرالیا دریافته اند که عصاره حاصل از زنجبیل غنی از ترکیبی به نام جینجرول بوده که می تواند جذب گلوکز را در سلولهای عضلانی بدون استفاده از انسولین بالا  ببرد و از این طریق غلظت های بالای قند خون را مدیریت  کند.

در سال 2009محققان در مجله فارموکولوژی اروپا گزارش کردند که عصاره های مختلف زنجبیل با گیرنده های سروتونین واکنش داده و بر روی ترشح انسولین تاثیر می گذارند. درمان بیماران با این عصاره ها منجر به کاهش سطح گلوکز خون و افزایش انسولین پلاسما گردید.

مطالعه دیگری در سال 2010 نشان می دهد که مصرف روزانه ولی به مقدار کم زنجبیل به تعویق افتادن کاتاراکت یا آب مروارید در موش های دیابتی کمک می کند. آب مروارید یکی از مشکلاتی است که بیماران دیابتی در طولانی مدت به آن دچار می شوند.

زنجبیل همچنین به دلیل داشتن شاخص گلیسمی(GI) پایین بسیار ارزشمند است. مواد غذایی با GI پایین به آرامی شکسته و به گلوکز تجزیه می شوند، از اینرو باعث بالا رفتن ناگهانی قند خون نمی شوند.

  • سیر

دیابت،سیرمطالعات نشان داده اند که سیر دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده و بر روی گردش خون کوچک تاثیر گذار است. اگرچه تحقیقات کمی وجود دارد که بطور مستقیم رابطه بین سیر و انسولین و میزان قند خون را نشان دهد ولی نتایج موجود در این باره مثبت هستند.

سیرباعث کاهش گلوکز خون، افزایش ترشح انسولین و آرام کردن افت انسولین در خون می شود.

از آنجایی که این درمانها غالبا در طب سنتی هندی و داروهای شرقی برای درمان بیماریهای جدی نظیر دیابت مورد استفاده قرار می گیرند، بسیاری از متخصصان غربی در مورد خواص دارویی این گیاهان شکاک و بدبین هستند.

در واقع، به دلیل اینکه گیاهان دارویی، ویتامین ها و مکملها ممکن است با درمانهای دارویی دیابت(مثل انسولین) واکنش دهند و اثرات هیپوگلیسمیک یا پایین آورندگی قند خون آنها را افزایش دهند معمولا بیان می شود که استفاده از درمانهای طبیعی می تواند سطح قند خون را بطور خطرناکی پایین آورده و احتمال مشکلات دیگر دیابت را افزایش دهند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از مصرف این داروهای گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که استفاده از آنها خطری برای شما ایجاد نمی کنند و همچنین دوز دقیق مصرف این داروها را از پزشکتان جویا شوید.

مقالات مرتبط

آخرین اخبارو آمار لحظه ای کورونا ویروس 2020، تعداد تلفات و مبتلایان  کورونا ویروس...
14 بهمن, 1398 - 16:27 65
ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،279
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،340
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،107
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،529
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،957

دیدگاه‌ها

عکس‌های فاطمه
دیدگاه: 

مفید وکاربردی

عکس‌های صالح ولایتی
دیدگاه: 

خوب

عکس‌های رحیم
دیدگاه: 

بسیار اموزنده ومفید

عکس‌های امیر محمد رستگاری
دیدگاه: 

بسیلر عالی و کامل ممنون از تلاش شما

عکس‌های عزتی
دیدگاه: 

خیلی خوب بود استفاده کردم.

عکس‌های ....
دیدگاه: 

عالی

عکس‌های مرتضی
دیدگاه: 

خیلی عالی هستند

عکس‌های یوسف
دیدگاه: 

خیلی خوب

دیدگاه تان را بیان نمایید