تاریخچه روز ولنتاین

تاریخچه روز ولنتاین

هر سال 14 فوریه( 25 بهمن ماه) در کشورهای مختلف جهان عشاق به هم شکلات ، گل و هدیه می دهند و این کار به نام سنت ولنتاین انجام می شود. اما این قدیس مرموز کیست و این سنت ها از کجا آمده اند؟  بیایید درباره این روز خاص که قرن هاست ادامه پیدا کرده ، بیشتر بدانیم. تقریبا هر ساله 150 میلیون کارت روز ولنتاین رد و بدل می شود و بعد از کریسمس در این روز بیشترین میزان ارسال کارت مشاهده می گردد.

 

افسانه ولنتاین قدیس

تاریخچه روز ولنتاین و داستان قدیس نگهبان آن سرشار از رمز و راز است. در مسیحیت  ماه فوریه از مدت ها قبل به عنوان ماه عاشقی مطرح  بوده و روز ولنتاین قدیس شامل بخش هایی از سنت های مسیحی و روم باستان می شود.  اما ولنتاین قدیس که بوده است و چطور با این مراسم باستانی همراه گشته است؟

کلیسای کاتولیک دست کم سه قدیس مختلف را با نام های ولنتاین و ولنتاینوس شناسایی می کند که همه آنها  شهید شده اند.  بر اساس یکی از این افسانه ها ولنتاین کشیشی بوده که در طول قرن سوم در روم خدمت می کرده است. هنگامی که امپراطور کلادیوس دوم تصمیم می گیرد که مردان مجرد در مقایسه با مردان دارای زن و خانواده ، سربازان بهتری هستند ، ازدواج را برای مردان جوان ممنوع اعلام می کند. ولنتاین وقتی این بی عدالتی را درک می کند با کلادیوس مخالفت کرده و همچنان به طور پنهانی مراسم ازدواج عشاق جوان را انجام می دهد. وقتی این کار او آشکار می شود کلادیوس دستور قتل وی را صادر می کند.

افسانه دیگر حاکی از آن است که ولنتاین به این دلیل کشته شده که می خواسته به مسیحیان کمک کند  تا از زندان های وحشتناک روم بگریزند. در آن زندان ها زندانیان به کرات مورد شکنجه و ضرب و شتم قرار می گرفتند. بر اساس یکی از این افسانه ها  ولنتاین زندانی اولین کارت ولنتاین را بعد از این که عاشق یک دختر جوان می شود ( که احتمالا دختر زندانبان بوده)  برای او می فرستد. او این دختر را در دوران حبس خود دیده بود. گفته می شود که او قبل از مرگش نامه ای برای آن دختر می نویسد که آن را با این امضا تمام می کند : " از طرف ولنتاین تو " و این اصطلاح امروزه همچنان رواج دارد. با این که حقیقت افسانه های ولنتاین در هاله ای از ابهام است ، همه این افسانه ها بر شخصیت مهربان ، قهرمان و از همه مهمتر رومانتیک وی تاکید دارد. تا قرون وسطی ولنتاین یکی از شناخته شده ترین قدیس ها در انگلستان و فرانسه بود.

ریشه های روز ولنتاین : فستیوالی غیرمسیحی در ماه فوریه

در حالی که برخی معتقدند روز ولنتاین در اواسط فوریه جشن گرفته می شود تا سالگرد مرگ یا تدفین ولنتاین که احتمالا در سال 270 میلادی اتفاق افتاده ، بزرگداشت شود،  برخی دیگر نیز معتقدند که کلیسای مسیحی تصمیم گرفته که روز جشن ولنتاین را در نیمه فوریه قرار دهد تا جشن غیرمسیحی لوپرکالیا را تحت الشعاع مسیحیت قرار دهد. لوپرکالیا که در 15 فوریه برگزار می شد جشن زایش بود که به فائونوس خدای کشاورزی در روم باستان و همچنین به پایه گزاران روم یعنی رومولوس و رموس اختصاص داشت.

برای شروع فستیوال اعضای لوپرکی که گروهی از موبدان رومی بودند در یک غار مقدس دور هم جمع می شدند. اعتقاد بر این بود که نوزادان رومولوس و رموس ، بنیانگزاران روم ، در این غار توسط یک گرگ ماده یا لوپا نگهداری و مراقبت شده اند. کشیش ها یک بز را برای زایش و یک سگ را برای خلوص قربانی می کردند. بعد آنها پوست بز را به صورت نواری برش می دادند و آن ها را در خون قربانی زده و به خیابان ها می بردند و زنان و زمین های کشاورزی را با این پوست های خونی بز تقدس می کردند. زنان رومی به جای ترس ، از لمس این پوست ها استقبال می کردند زیرا معتقد بودند که با این کار در سال آینده صاحب فرزند خواهند شد. طبق این افسانه در ادامه روز همه زنان جوان شهر اسامی شان را در داخل یک گلدان بزرگ قرار می دادند. مسئولان شهر هر کدام یک نام را انتخاب می کردند و این منجر به ازدواج آنها با زن انتخاب شده شان می شد.  

روز ولنتاین : روز عشق

لوپرکالیا بعد از ظهور مسیحیت باقی ماند اما در اواخر قرن پنجم و هنگامی که پاپ گلاسیوس 14 فوریه را روز ولنتاین اعلام کرد،  ممنوع گردید زیرا مراسمی غیر مسیحی بود. به هر حال خیلی طول نکشید که این روز ارتباط عمیقی با عشق پیدا کرد . در قرون وسطی  در فرانسه و انگلستان اعتقاد بر این بود که روز 14 فوریه شروع فصل جفت گیری پرندگان است و این نیز ایده ی روز عشق بودن ولنتاین را تقویت کرد.

کارت های ولنتاین از قرون وسطی محبوبیت زیادی پیدا کرد هر چند که ولنتاین کتبی تا بعد از 1400 میلادی شروع نشده بود. قدیمی ترین ولنتاین که امروزه موجود است یک شعر کتبی مربوط به سال 1415 است که توسط چارلز ، دوک اورلئان در زمانی که بعد از جنگ آژین کورت  در برج لندن زندانی شد،  برای همسرش نوشته شده است.  ( این کارت امروزه در بخش مجموعه خط نوشته های کتابخانه بریتانیا در لندن نگهداری می شود) . این باور وجود دارد که چند سال بعد از آن پادشاه هنری پنجم یک نویسنده به نام جان لیدگیت را به خدمت گرفت تا یک یادداشت ولنتاین برای همسرش کاترین والوییس بنویسد. 

کارت های ولنتاین نمونه

ولنتاین در آمریکا، کانادا ، مکزیک ، بریتانیا ، فرانسه و استرالیا جشن گرفته می شود. در بریتانیا روز ولنتاین  از حدود قرن هفدهم محبوبیت بیشتری پیدا کرد. تا اواسط قرن هجدهم این جشن بین دوستان و عشاق تمام طبقات اجتماعی و با رد و بدل کردن دست نوشته های محبت آمیز یا هدیه های بسیار کوچک انجام می شد. و در سال 1900 با پیشرفت تکنولوژی چاپ،  نامه های دست نویس جای خود را به کارت های چاپ شده دادند. کارت های آماده در زمانی که بیان مستقیم احساسات کاری نادرست دانسته می شد،  روشی آسان برای ابراز احساسات بود.  نرخ های ارزان نیز در افزایش محبوبیت ارسال کارت های ولنتاین نقش زیادی داشت.

آمریکایی ها از اوایل قرن 18 شروع به تبادل ولنتاین های دست ساز کردند. در سال 1840 استر هاولند اولین فروش انبوه محصولات ولنتاین را در امریکا آغاز کرد. هاولند که به نام مادر ولنتاین معروف شد  با استفاده از بند کفش، روبان و عکس های رنگی کارتهای زیبای ولنتاین درست می کرد.  طبق اطلاعات انجمن کارت های تبریک ، امروزه به طور میانگین یک میلیارد کارت ولنتاین هر ساله ارسال می شود و این آمار روز ولنتاین را به دومین رخداد بزرگ ارسال کارت تبریک در سال تبدیل کرده است( برای کریسمس سالانه 2.6 میلیارد کارت ارسال می شود) .

 

هدیه های ولنتاین مناسب آقایان

مقالات مرتبط

روز پدر مطمئنا یکی از حساس ترین روزها برای هدیه گرفتن فرزندان است! شما شاید مانند عادت رایج...
31 فروردين, 1395 - 10:00 5،690
در اینجا چندین نکته مختلف برای تمیز کردن غذاهای چسبیده روی گاز مثل شیر سر رفته که به سختی پاک...
15 اسفند, 1394 - 10:51 3،824
این شوینده های دست ساز  از ترکیبات غیر مضر برای محیط زیست، نظیر جوش شیرین و سرکه، ساخته می...
8 اسفند, 1394 - 09:22 6،130
این روزها، که زنان در کنار مردان و حتی در بعضی موارد، پیش‌گام پیشرفت و بهبود جریانات اقتصادی و...
4 دى, 1394 - 11:02 3،532
بدون شک در این روزهای آخر پاییز که تنها چند روز به بلندترین شب سال باقی مونده، اکثر خانوم های...
27 آذر, 1394 - 05:01 3،482
ذهنیت زنان در مورد اندازه سینه خودشان با نظر مردان در مورد اندازه سینه آنها بسیار متفاوت است....
9 مرداد, 1394 - 09:40 30،747

دیدگاه تان را بیان نمایید