بایدها و نبایدهایی برای بیماران تیروئیدی

بایدها و نبایدهایی برای بیماران تیروئیدی

ایرانی های زیادی مبتلا به بیماری های تیروئیدی هستند که بسیاری از آنها حتی از وضعیت خود آگاهی ندارند. آمار نشان می دهد که کم کاری تیروئید در بین ایرانی ها 4 برابر متوسط جهانی است. تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که متابولیسم بدن را تنظیم می کند و بر روی سلول ها، بافت ها و اندام های بدن اثر می گذارد. غده تیروئید در وسط و نیمه پایینی گردن قرار گرفته است.

زنان بیشتر از مردان به بیماری های تیروئیدی مبتلا هستند. کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، تیروئیدیت و ندول های (گره های) تیروئیدی از شایع ترین اختلالات تیروئیدی اند و بسیاری از آنها ریشه ژنتیکی دارند. مهمترین علائم بیماریهای تیروئیدی

اگر بیماری های تیروئیدی درمان نشوند می توانند بر روی متابولیسم بدن اثر گذاشته و خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی، پوکی استخوان و ناباروری را در فرد  افزایش دهند.

اغلب بیماری های تیروئیدی با مصرف دارو و تغییر شیوه زندگی قابل کنترل هستند. برخی از کارها برای بیماران تیروئیدی بسیار مضر است که ما در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد.

  1. عدم مدیریت استرس

عدم مدیریت استرس

مدیریت استرس برای بیماران تیروئیدی ضروریست و استرس بیش از حد شرایط بیماران تیروئیدی را وخیم تر می کند. هنگام استرس هورمون کورتیزول در بدن آزاد می شود که می تواند تولید هورمون تیروئید را با مشکل روبرو کند.

از طریق یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق، ماساژ و رژیم غذایی سالم با استرس خود مقابله کنید. می توانید با مطالعه مقاله تکنیک های کسب آرامش برای رهایی از استرس و 10 درمان موثر خانگی برای کاهش استرس میزان استرس خود را کاهش داده و آن را مدیریت کنید. 

  1. کشیدن سیگار

کشیدن سیگار

کشیدن سیگار و قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران برای بیماران تیروئیدی بسیار مضر است و همچنین سیگار خطر ابتلا به بیماری های تیروئیدی را در افراد سالم نیز افزایش می دهد.

دود سیگار ترکیبی به نام سیانید دارد که به عنوان یک عامل ضدتیروئیدی عمل می کند و به طور مستقیم از جذب ید و سنتز هورمون جلوگیری می کند. به علاوه سیگار دارای ترکیبات دیگری نیز می باشد که به شکل جدی عملکرد تیروئید را تحت تاثیر قرار می دهند.

افراد مبتلا به بیماری های تیروئیدی برای جلوگیری از پیشرفت علایم تیروئید باید اکیدا از توتون و تنباکو دوری کنند.

  1. نادیده گرفتن داروها و چکاپ منظم

نادیده گرفتن داروها و چکاپ منظم

داروی مناسب و مصرف منظم داروها برای درمان بیماری های تیروئیدی بسیار ضروری است و شما باید داروهای تان را به شکل منظم مصرف نموده و به دستورالعمل های پزشک خود عمل نمایید تا میزان هورمون تیروئیدتان به سطح نرمال برسد.

به هیچ وجه مصرف داروهای تان را قطع نکنید حتی اگر احساس می کنید که حال شما خوب شده است. ضمنا هیچ گاه داروهای تیروئید را به صورت خودسرانه مصرف نکنید چون مصرف دوز اشتباه این داروها سلامت تیروئید شما را به شدت به خطر می اندازد.

شما باید به طور همزمان و به شکل منظم میزان  TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) خون خودرا اندازه بگیرید تا میزان هورمون های تیروئیدتان مشخص شود و نرمال بودن یا نبودن میزان این هورمون ها مشخص شود. این آزمایش باید سالی یک یا دو بار انجام گیرد تا میزان هورمون های تیروئیدتان بررسی شود.

  1. خوردن قرص تیروکسین همراه با قهوه

خوردن قرص همراه با قهوه

اگر شما برای درمان بیماری تیروئیدتان از قرص تیروکسین استفاده می کنید، سعی کنید به منظور جذب بهتر آن را با معده خالی مصرف کنید.

شما می توانید این قرص را 30 تا 60 دقیقه قبل از صبحانه و یا 2 تا 3 ساعت قبل از خواب (به شرط آن که بعد از آن چیزی نخورید) مصرف کنید.

هرگز داروهای تیروئیدتان را همراه با شیر، غذاهای فیبردار، پروبیوتیک ها، آبمیوه های غنی شده با کلسیم، مکمل های آهن و مواد معدنی دیگر و نوشیدنی هایی مثل قهوه مصرف نکنید. بهترین گزینه برای خوردن این داروها همان آب است.

  1. خوردن مقدار زیاد انواع کلم ها به شکل خام

خوردن مقدار زیاد کلم به شکل خام

مصرف بیش از حد کلم های خام برای افراد مبتلا به بیماری های تیروئیدی و به ویژه آنهایی که با کمبود ید و یا جذب پایین ید مواجه هستند، مضر است.

سبزیجات خانواده کلم ها مثل کلم، گل کلم، کلم بروکلی، اسفناج، برگ چغندر، کلم بروکسل و کلم بوک چوی حاوی ترکیباتی به نام گلوکوزینولات می باشند که ساخت هورمون های تیروئیدی را با مشکل روبرو می کند.

بنابراین از خوردن غذاهای گواترزا نظیر انواع کلم ها، مخصوصا به شکل خام پرهیز کنید.

  1. مصرف سویا

مصرف فراورده های سویا

افراد مبتلا به بیماری های تیروئیدی علاوه بر پرهیز از مصرف کلم ها، برای مصرف محصولات سویا نیز باید با پزشک خود مشورت کنند؛ زیرا سویا دارای ترکیبات گواترزا و فیتواستروژن هایی می باشد که عملکرد تیروئید را تحت تاثیر قرار داده و جذب هورمون های تیروئید توسط بدن رابا مشکل روبرو می کنند.

بنابراین افرادی که مشکلات تیروئیدی دارند باید از مصرف غذاهای سویادار، مکمل های سویا، غذاهای فرآوری شده توسط سویا، پنیر سویا، روغن سویا، بستنی سویا و همبرگر سویا پرهیز کنند. 

مقالات مرتبط

ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 74
داشتن رژیم غذایی سالم  مخصوصا در دوران بارداری، از بدیهیات است. همچنین، استفاده از ویتامین...
2 مرداد, 1397 - 09:02 75
هورمونها در زنان، یکی از فاکتورهای اصلی سلامت هستند و نامتعادل بودن این هورمونها می تواند...
21 خرداد, 1397 - 11:26 538
جراحی بای پس معده اندازه معده را کوچک کرده و فرد دیگر نمی تواند به اندازه قبل غذا مصرف کند....
10 خرداد, 1397 - 19:54 232
سندرم دامپینگ عارضه شایعی ست که بعد از جراحی بای پس معده ایجاد می شود. این سندرم شامل گروهی از...
10 خرداد, 1397 - 19:30 159
آیا شما جراحی معده برداری آستینی را بعنوان راهی برای کاهش وزن درنظر گرفته اید؟ آیا بعد از سالها...
8 خرداد, 1397 - 12:43 169

دیدگاه تان را بیان نمایید