افسردگی؛علل ایجاد، علائم و درمانهای طبیعی

درمان افسردگی

افسردگی یکی از معمول ترین انواع بی نظمی های ذهنی است که حدود 340 میلیون نفر را در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار داده است. به طور جالبی، حدود نیمی از موارد افسردگی بدون تشخیص و بدون درمان مانده اند. افسردگی در همه گروه های سنی، رده های اجتماعی و فرهنگی اتفاق می افتد. بیشتر در زنان رخ می دهد بطوریکه 25 درصد در زنان و 10 درصد در مردان گزارش شده است. بعلاوه ، افسردگی یک نفر از هر 20 نفر را در دوران نوجوانی گریبان گیر می کند.

بسیار مهم است  که   بین افسردگی وابسته به موقعیت که یک عکس العمل نرمال به وقایع اطراف ماست، و افسردگی کلینیکی ( همچنین درون زا هم خوانده می شود) که از درون ایجاد می شود و به عوامل خارجی مربوط نمی شود، تمایز قائل شویم. افسردگی وابسته به موقعیت تقریبا معمول است و بطور نرمال در شرایط و موقعیت های پر از استرس و تنش و یا در از دست دادن  عزیزان و وابستگان نزدیک ایجاد می شود. به جای سرکوب این احساسات، بهتر این است که از کمک مشاورین و روان شناسان در طی کردن  این سیکل استفاده کنیم. افسردگی کلینیکی یک تشخیص طبی و پزشکی است و معمولا نیاز مند دیگر فرم های درمان است.

علائم و علتها:

علائم عمده افسردگی شامل:

 • حالت عبوس داشتن
 • احساس نا امیدی، گناه و اضطراب
 • از دست دادن علاقه به چیزهایی که قبلا  لذت بخش بودند
 • تغییر در اشتها
 • تغییر در الگوی خواب
 • ناتوانی در تمرکز
 • کمبود انرژی یا احساس خستگی مفرط

افسردگی کلینیکی می تواند  توسط یک واقعه غم انگیز یا از دست دادن شروع شود اما سپس از کنترل  خارج می شود و بیش از حد ادامه می یابد و سلامت احساسی فرد را  تحت تاثیر قرار می دهد. در حالیکه تئوری های زیادی در مورد به هم ریختگی حال و روحیه انسان  وجود دارد، ولی هنوز دلیل واقعی افسردگی نامشخص باقی مانده است.  شاخه جدیدی  از پزشکی که به بررسی  افسردگی می پردازد و روانپزشکی نام دارد، عمیقا دید مادی گرایانه  داشته و معتقد است که همه مشکلات ذهنی از نامتعادل بودن عوامل شیمیایی در مغز ناشی شده است. بنابراین، از داروها استفاده می کنند. در حالیکه محتمل به نظر می رسد که برخی از موارد افسردگی ممکن است ناشی از کمبود یا اضافی بودن نوروترانسمیترها ، از قبیل سروتونین باشد ،که در این مورد  به هم ریختگی حال و روحیه فرد  در واقع به علت به هم ریختگی بیوشیمیایی مغز است.

افراد با سابقه افسردگی خانوادگی احتمال تجربه کردن این حالتها را در مواجه با برخی مشکلات در زندگی دارند.

بعلاوه چندین فاکتور وجود دارد که می تواند افسردگی را تسریع کند:

 • یک حادثه غم انگیز یا از دست دادن  و فقدان چیزی در زندگی مثل از دست دادن شغل، عزادار بودن، یا  انزوای اجتماعی
 • عوارض جانبی داروهای کراتینی
 • عفونت هایی از قبیل ایدز،مونونوکلئوس، هپاتیت های ویروسی
 • سندروم پیش از قاعدگی
 • آرتریت روماتوئید
 • انواع سرطانها
 • بی نظمی های نورولوژی از قبیل پارکینسون
 • کمبود ویتامین B12 یا B6

درمان های طبیعی افسردگی

افسرده بودن می تواند باعث شود شما احساس درماندگی کنید. برای جنگیدن با شرایط بد به وجود آمده  و به همراه درمان پزشکی شما اقدامات  زیادی می توانید انجام دهید. تغییر رفتارتان، فعالیت بدنی، سبک زندگی، طریق فکر کردن، همه درمان های طبیعی افسردگی هستند.

این روشها  کمک می کنند که شما احساس بهتری داشته باشید، پس همین الان شروع کنید.

1.برنامه روزمره داشته باشید.اگر شما افسرده اید به یک برنامه روزمره نیاز دارید. افسردگی می تواند ساختار زندگی شما را به هم بریزد.گذر روزها حس نمی شود.  تنظیم یک برنامه زمان بندی شده می تواند کمک کند شما به مسیر عادی برگردید.

2.هدف هایی را تعیین کنید. وقتی شما افسرده اید، شما حس می کنید که نمی توانید در انجام کاری موفق باشید. باعث می شود حس بدی نسبت به خودتان داشته باشید. برای به تاخیر انداختن این مسئله هدف های روزانه برای خودتان تعیین کنید. " از چیزهای کوچک شروع کنید"  هدف خود را چیزی قرار دهید که بتوانید به خوبی انجام دهید مثل شستن ظرفها یک روز در میان.

همینکه احساس بهتری پیدا کنید می توانید هدف های چالش انگیز بیشتری در روز داشته باشید.

3.ورزش کنید. ورزش کردن به طور آنی مواد شیمیایی که احساس خوب را ایجاد می کنند و اندورفین نامیده می شوند را افزایش می دهد. همچنین ممکن است فایده های بلند مدت برای افراد مبتلا به افسردگی داشته باشد. به نظر می رسد  داشتن برنامه ورزشی منظم  می تواند  مغز را تشویق کند تا خودش را در مدار مثبتی قرار بدهد.

چقدر ورزش نیاز دارید؟ برای بهره مند شدن  از مزایای ورزش، شما نیازی به دو ماراتون ندارید! پیاده روی منظم و چند روز در هفته می تواند  بسیار کمک کننده باشد.

4.غذاهای سالم بخورید. هیچ رژیم جادویی وجود ندارد که افسردگی را درمان کند. ایده ی خوب این  است که ببینید چه می خورید. اگر افسردگی باعث می شود زیاد بخورید، کنترل داشتن بر خوردن به احساس بهترتان کمک خواهد کرد. اگرچه شواهد قطعی در این مورد وجود ندارد ولی  مدارکی وجود دارند که نشان داده اند  مصرف  غذاهای با اسید چرب امگا 3 ( از قبیل ماهی آزاد و تن) و فولیک اسید ( از قبیل اسفناج و آوکادو) می تواندبه درمان افسردگی کمک کند.

5.خواب کافی داشته باشید. افسردگی می تواند باعث کم خوابی شده  و همچنین کم خوابی می تواند افسردگی را بدتر کند.

چه کاری می توان کرد؟ با تغییراتی در سبک زندگی تان شروع کنید. هر روز در یک زمان معین به رختخواب بروید و بیدار شوید. سعی کنید چرت نزنید. همه چیز هایی که حواس را پرت می کنند  را از اتاق خواب بیرون کنید نه تلویزیون و نه کامپیوتر. در این زمان، شما متوجه بهبود خوابتان خواهید شد.

 

6.مسئولیت پذیر باشید. موقعیکه افسرده اید شما احتمالا می خواهید از زندگی عقب نشینی کنید و مسئولیتهایتان را در خانه و در محل کار  رها کنید. این کار را نکنید. درگیر بودن و داشتن مسئولیت های روزانه می تواند به عنوان یک درمان طبیعی کار کند. آنها باعث می شوند احساس کنید در انجام کار موفق بوده اید.

اگر شما مدرسه یا کار تمام وقت ندارید، مشکلی نیست به پاره وقت فکر کنید. اگر به نظرتان زیاد می رسد کار داوطلبانه در نظر بگیرید.

   7.افکار منفی را به چالش بکشید. در جنگ مقابل افسردگی، بیشترین کار تغییر ذهن است که شما چطور فکر کنید. وقتی افسرده اید به بدترین نتیجه گیری ممکن هدایت می شوید.

زمان بعدی که در نزد خودتان احساس وحشتناکی دارید، از منطق به عنوان درمان طبیعی استفاده کنید. ممکن است حس کنید هیچ کس شما را دوست ندارد  اما آیا شاهد واقعی برای آن دارید؟ ممکن است حسی مشابه بی ارزش ترین شخص را در جهان داشته باشید اما آیا واقعا محتمل است؟ این تمرین نیاز دارد اما اکنون در حال حاضر می توانید این افکار منفی را از خود دور کنید پیش از آنکه از کنترل خارج شوند.

8. قبل از استفاده از مکمل ها با پزشک مشورت کنید. مکمل های معینی برای افسردگی وجود دارند. مثل روغن ماهی، اسید فولیک و SAMe (اس  آدنوزیل متیونین) . اما تحقیقات بیشتری برای مطمئن شدن نیاز است. همیشه قبل از شروع به مصرف هر مکملی با دکترتان مشورت کنید. به ویژه اگر دارو مصرف می کنید.

9.کار جدیدی انجام دهید. وقتی افسرده اید در یک وضعیت کسل کننده قرار دارید. خودتان را مجبور کنید تا کار متفاوتی انجام دهید. به موزه بروید. یک کتاب قدیمی بردارید و در یک پارک مطالعه کنید. یک کلاس زبان بروید.

وقتی در انجام کار متفاوتی خودمان را به چالش می اندازیم، تغییرات شیمیایی در مغز اتفاق می افتد. سعی در انجام کار جدید سطح دوپامین مغز را تغییر میدهد که این ماده شیمیایی با لذت، رضایت مندی و یادگیری همراه است.

10.سعی کنید تفریح داشته باشید. اگر افسرده اید، زمانی  را برای مسائلی که از آن ها لذت می برید مهیا کنید. اگر چیزی سرگرم کننده به نظر نرسید ؟ "این نشانه ای ست از افسردگی" . شما باید بیشتر سعی کنید.

هر چند غیر معمول به نظر بیاید شما باید برای داشتن تفریح کار کنید. چیزهایی را برنامه ریزی کنید که قبلا لذت می بردید حتی اگر احساس کار اجباری و خسته کننده را داشته باشد. به فیلم دیدن بپردازید. با دوستانتان برای خوردن شام بیرون بروید.

وقتی افسرده اید استعداد لذت بردن از زندگی را از دست می دهید. باید مجددا آن را بیاموزید. در این زمان است که احساس لذت و تفریح دوباره بر می گردد.

 

 

 

 

Google

مقالات مرتبط

آخرین اخبارو آمار لحظه ای کورونا ویروس 2020، تعداد تلفات و مبتلایان  کورونا ویروس...
14 بهمن, 1398 - 16:27 65
ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،279
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،340
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،107
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،529
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،957

دیدگاه تان را بیان نمایید