از بین بردن بوی بد عرق

نکته هایی برای از بین بردن بوی بد عرق

اگر هوای بیرون یا اتاق خیلی گرم شود یا در حال ورزش باشیم یا اینکه هیجان زده شویم بطور ناخودآگاه و ناخواسته بوی عرق بدنمان از نواحی مثل زیر بغل متصاعد می شود. بوی عرق می تواند باعث خجالت زدگی ما در مکانهای عمومی شده و در روابط اجتماعی و شغلی مشکلاتی را ایجاد کند.

تعدادی از دانشمندان معتقدند که در زمانهای قدیم ، بوی عرق بدن در انسانهای اولیه به جذب جنس مخالف کمک می کرده است. اما با پیدایش فرهنگ و تمدن  امروزه این امر و معیارهای جذابیت بسیار تغییر کرده است. و در جوامع کنونی لیست بلند بالایی از محصولات بهداشتی و روشهای خانگی برای جلوگیری از بوی عرق و برطرف کردن آن وجود دارند. این مقاله نیز به بررسی روشهای موثر برای خنثی کردن بوی بد عرق پرداخته است.

1.پاکیزگی و تمیز نگهداشتن بدن

بطور کلی در افراد سالم، عرق زیر بغل  نیست که باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود بلکه متهمین  اصلی باکتری هایی هستند که از عرق تولید شده بوسیله غدد عرق آپوکرین، واقع در زیر بغل، پوست سر و کشاله ران، تغذیه می کنند. باکتری ها عرق چربی را که در هنگام گرما، تمرینات ورزشی یا در هنگام استرس توسط این غدد  تولید و ترشح می شود را دوست دارند. هرچه نواحی مذکور مخصوصا زیر بغل بیشتر گرم و مرطوب بماند، باکتری های بیشتری از عرق تولیدی تغذیه کرده و بوی نامطبوع بیشتری را متصاعد می کنند.

اصطلاح پزشکی برای افرادی که بطور مزمن عرق بدبو دارند بروم هیدروزیز می باشد. تولید بیش از حد عرق توسط غدد عرق ساز هایپر هیدروزیز نامیده می شود که در این وضعیت مشکل بوی نامطبوع عرق نیز ممکن است بسیار شدیدتر باشد. بطور قطع، اولین خط دفاعی در برابر این مشکل خلاص شدن از شر باکتریها می باشد.

حمام کردن و دوش گرفتن حتی بیش از یک بار در روز، در روزهای خیلی گرم و اگر خیلی فعالیت کرده  باشید،  اولین و ضروری ترین روشهای انهدام این باکتریها به شمار می روند. صابونهای خوشبو کننده که حاوی ترکیبات ضد باکتریایی هستند نیز می توانند موثر باشند. استفاده از یک حوله مرطوب یا لیف در هنگام حمام کردن می تواند به ازبین رفتن باکتریها کمک کند. سعی کنید بعد از حمام حتما لباسهای تمیز بپوشید.

ممکن است خیلی از ما وقت این را نداشته باشیم که بیش از یک بار در روز حمام کنیم. و اکثر ما ترجیح می دهیم که روشهای محافظتی و پیشگیرانه را برای حل این مشکل به کار ببریم. در ادامه به بررسی تعدادی از  روشهای از بین بردن بوی نامطبوع عرق  که برخی خانگی هستند  می پردازیم.

2.انتخاب بین خوشبوکننده ها و ضدعرق ها

محصولات دئودورانت و ضد عرق بزرگترین فروشنده ها در بین محصولات بهداشتی هستند: چون برای بسیاری از افراد موثر می باشند. سخت است که در مورد سهولت استفاده محصولاتی نظیر مام رول و اسپری های ضدعرق بعد از حمام، و اطمنان از تاثیر آنها حداقل برای چندین ساعت، بحث و انتقادی کنیم.

این محصولات، همگی به یک طریق یکسان عمل نمی کنند. دئودورانت ها با باکتریهایی که از عرق تغذیه می کنند، مقابله می کنند. عطرهای زیادی به این گروه  محصولات اضافه می شوند که بدن ما را خوشبو سازند. اما کار اصلی آنها این است که پوست زیر بغل را برای باکتریها نامهربان سازند.

ضدعرق ها تولید عرق را متوقف می کنند که متعاقبا باعث توقف تکثیر باکتری هایی می شوند که از عرق تغذیه می کنند. این محصولات دارای ترکیباتی نطیر نمک های آلومینیوم هستند که غدد عرق ساز را مسدود می کنند. بسیاری از آنها حاوی مقداری ترکیبات ضدباکتریایی و معطر نیز هستند، اما هدف اصلی آنها خشک نگهداشتن ناحیه  زیر بغل می باشد. در دستور استفاده  برخی  از محصولات ضد عرق فوق قوی،  بیان شده که این محصولات را  قبل از خواب استفاده کنید. هنگام خواب، پوست افراد بسیار پذیرای ترکیبات محافظ موجود در این محصولات می باشد. به دلیل اینکه این ترکیبات در هنگام خواب جذب بدن شده اند، تاثیر آنها در روز بعد بطور موثری باقی می ماند. اگرچه هیچ ارتباط واضحی بین مصرف این محصولات و بیماریهای مختلف پیدا نشده است  ولی بسیاری از افراد در مورد نمک های آلومینیوم موجود در ضد عرق ها و عوارض احتمالی آنها و تاثیرشان بر سلامت نگران هستند. عطرها و خوشبوکننده های موجود در دئودورانت ها به پوست عده ای از افراد آسیب می زنند.  محصولات دئودورانت که ادعا می شود طبیعی یا ارگانیک هستند به نظر کمتر آسیب زننده می باشند.

3.داروهای گیاهی و درمانهای خانگی

درمانهای خانگی که احتمالا کابینت مخصوصی را در آشپزخانه تان به خودشان اختصاص داده اند هم می توانند در مقابله با بوی نامطبوع عرق موثر باشند. افراد زیادی هستند که تنها از این روشها استفاده کرده و به آنها ایمان دارند.

نارون کوهی: درختچه ای بزرگ یا درختی کوچک است که بومی شمال شرقی آمریکاست. از دیرباز معتقد بوده اند که این گیاه دارای خواص قدرتمند و جادویی می باشد. شاید به این دلیل که گلهای زرد رنگ کوچک این درختچه در هنگام پاییز پدیدار گشته و زمانی که هوا سردتر می شود این گلها بسته شده و در روزهای گرم زمستان دوباره باز می شوند. بومی های آمریکا و قدیمی ها نارون کوهی را به عنوان یک درمان خانگی برای درمان کوفتگی و کبودی، درد عضله و التهابات پوستی استفاده می کرده اند. نارون کوهی جادو نبوده است ولی به علت خاصیت قابضی که دارد، آن را برای مقابله با بوی نامطبوع بسیار موثر می سازد.  این گیاه بافت ها را منقبض کرده و بنابراین به کاهش تولید عرق کمک می کند. عصاره حاصل از تقطیر برگ، پوست و شاخه نارون کوهی معطر، باطراوت و طبیعی بوده و به رفع بوی بد عرق نیز کمک می کند. عصاره های نارون کوهی که در بازار وجود دارند حاوی ترکیبات الکلی مخصوص استفاده  موضعی نیز هستند که اینها نیز با باکتریهای تغذیه کننده از عرق که بوی نامطبوع عرق را تولید می کنند، مقابله می کنند. برخی افراد برای از بین بردن بوی عرق بطور مستقیم الکل مخصوص استفاده موضعی را بعد از حمام به زیر بغل می مالند.

4.استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین(سدیم بیکربنات) از دیرباز بعنوان پاک کننده و از بین برنده بوهای بد طبیعی استفاده می شده است. همچنین جوش شیرین را برای پاک کردن سوختگی های چرب قابلمه ها و تابه ها، تمیز کردن ظروف و لوازم استیل بدون ایجاد خراش و تمیز کردن یخچال و مایکروفر و مایکرو ویو بدون اینکه اثری از ماده شیمیایی خطرناک در آنها برجای بماند، به کار می برند. این ماده همچنین بوهای بد را از بین می برد و عده ای جعبه جوش شیرین را در یخچال قرار می دهند که بوهای نامطبوع را به خود جذب کند. همچنین جوش شیرین یکی از اولین محصولات تمیز و سفیدکننده دندانها بوده است. بسیاری از افراد نیزآن را  برای پاکسازی و آرامش در هنگام حمام کردن به کار می برند. کاربردهای جوش شیرین  برای از بین بردن بوهای نامطبوع  باعث شد که  افراد به این بیاندیشند که این ترکیب می تواند در مقابله با بوی عرق بدن نیز به کار آید. جوش شیرین عرق ریزی و تولید عرق را متوقف نمی کند، اما به دلیل خاصیت خنثی کنندگی و بافری که دارد می تواند عرق را به ترکیبی شبیه آب تجزیه کند که دیگر قابل استفاده باکتریها نباشد. تعدادی از افراد بعد از دوش گرفتن جوش شیرین را به مقدار زیاد به بدنشان می پاشند. عده ای دیگر پیشنهاد می کنند که اگر جوش شیرین با استفاده از یک لیف مرطوب به نواحی مختلف بدن بخصوص زیر بغل مالیده شود، بهتر است.

برخی دیگر استفاده از پودر بچه را موثرتر می دانند و استفاده از پودر بچه و مالیدن آن به بدن را در طول روز توصیه می کنند. پودر بچه می تواند به کاهش رطوبت کمک کرده و همچنین بوی مطبوعی نیز دارد.  ولی مراقب باشید و از به کار بردن  روشهایی که مخلوط کردن جوش شیرین با نشاسته ذرت را توصیه می کنند اجتناب کنید. همچنین از پودر بچه هایی که به جای تالک از نشاسته ذرت ساخته شده اند، استفاده نکنید. باکتریها دوست دارند که از نشاسته تغذیه کنند.

5.انتخاب پارچه های قابل تنفس

لباس های خود را با دقت انتخاب کنید تا از بوی نامطبوع عرق به دور باشید. پارچه های طبیعی، مثل پارچه نخی و پشمی، انتخابی عالی برای جنس لباسها بوده و به دلیل ضد رطوبت بودن و توانایی شان در حفظ چرخش هوا در لباس، معروف هستند. لباس های نخی به راحت بودن، داشتن ظاهر مناسب و احساس اعتماد به نفس شما  در طول روز  کمک می کنند. زمانی که شما به باشگاه یا پیاده روی و یا حتی مسافرت به منطقه گرمسیری می روید، اگر  لباس ورزشی و لباس های دیگرتان از پارچه های مصنوعی قابل تنفس باشد می تواند به حداقل رساندن بوی نامطبوع عرق کمک کند، حتی در طول تمرینات سنگین و تغییرات دمایی زیاد که بدن به شدت تعریق می کند.  این پارچه ها موثر و کارا هستند چون رطوبت را از پوست دور کرده و در سراسر پارچه، جایی که به سرعت تبخیر می شود، پراکنده می کنند. آخرین و جدیدترین نوآوری در لباس های عاری از بوی  ورزشکاران ، اضافه کردن نقره به آنهاست. نقره به خاطر توانایی اش در خنثی کردن باکتری ها شناخته شده است.  بدون وجود این باکتری ها شما و لباسهایتان تمیز و عاری از هرگونه  بوی نامطبوع  می شوید.

6. بدنتان را خشک و بدون مو نگه دارید

اگر بوی نامطبوع عرق خیلی اذیتتان می کند، حتما موهای بدنتان را اصلاح و پیرایش کنید. موهایی که بطور طبیعی در مناطقی از بدن مثل زیر بغل می رویند می توانند عرق را به دام انداخته و باعث رشد باکتری های ایجاد کننده بوی نامطبوع عرق شوند. در طول تاریخ، اصلاح موهای بدن برای زنان و مردان بطور نزدیکی بامعیارهای فرهنگی جذابیت و ارزشهای مذهبی گره خورده است. حتی در زمانهای باستان هم زنان برای داشتن بدنی بی مو و لطیف، موهای بدنشان را اصلاح می کردند، در حالیکه مردان بطور کلی با موهای طبیعی بدن کنار آمده و این موها را اصلاح نمی کردند. امروزه تقریبا تمام زنان به روشهای مختلف موهای بدن خودر ا اصلاح می کنند.

7. لباس های ورزشی تان را تمیز نگه دارید

دویدن طولانی مدت، ساعتها تمرین ورزشی در باشگاه  و دویدن حین تنیس بازی همگی می توانند منجر به بد بو شدن لباسها  شوند.برخی اوقات، بوی عرق بدن آنقدر شدید است که رهایی از شر آن بوسیله پارچه های نخی و لباسهای حرفه ای ورزشی نیز بسیار دشوار می باشد. حتی لباس های با ویژگی  ضد بو یا ضد میکروبی نیز برای مقابله با بوی نامطبوع بدن مناسب نمی باشند. برای این منظور بایستی روشهای کاربردی را برای شستن و تمیز کردن  لباس های ورزشی تان به کار ببرید. یک ساعت  قبل از شستن لباس ها،آنها  را با جوش شیرین پیش تیمار کنید تا بوی عرق آنها برطرف شود. از آنجایی که عرق چرب می تواند به مرور زمان بر روی لباس بنشیند  و پاک شدن آن سخت می باشد، یک فنجان سرکه سفید را به شوینده همیشگی لباسهایتان اضافه کنید تا از پاک شدن لکه های چرب عرق باقی مانده بر روی لباس مطمئن شوید. و اگر می توانید لباسهایتان را در فضای آزاد پهن کنید تا توسط تابش نور آفتاب خشک گردند. زیرا نور آفتاب کمک می کند لباسهایتان دوام بیشتر داشته و از هرگونه بویی عاری شود. اگر نمی توانید لباسها را در فضای آزاد خشک کنید، آنها را روی بند رختی مقابل یک پنجره نورگیر خشک کنید.

8.تغذیه تان را کنترل کنید

ضرب المثل های قدیمی می گویند که مواد غذایی که شما می خورید بطور مستقیم بر روی بوی بدن شما تاثیر می گذارد. اگر شما در تلاش هستید که بوی عرق بدنتان را برطرف کنید، از مصرف غذاهایی که مقادیر زیادی سیر، کاری و پیاز دارند، خودداری کنید. این مواد غذایی حاوی ترکیب فرار سولفوریک می باشند که می توانند باعث ایجاد عرق زیاد در بدن شوند. پنیر آبی، کلم و سرکه نیز می توانند باعث ایجاد بوی نامطبوع بدن شوند.  در واقع، اگر یک ماده غذایی بوی قوی داشته باشد، احتمال اینکه این ماده غذایی به مدت طولانی تری در سیستم گوارشی درنگ کند، بیشتر است.  مصرف گوشت قرمز هم می تواند باعث ایجاد بوی متمایز بدن گردند. بر طبق مطالعه ای که در سال 2006 چاپ شده است ، مردانی که رژیم غذایی بدون گوشت داشتند، بوی بدنشان خیلی بهتر از عده ای است که گوشت مصرف می کردند. اگر بخواهید از ایجاد بوی نامطبوع عرق در بدن جلوگیری کنید، رژیم غذایی تان را از ماهی، جوجه، سبزیجات و میوه های تازه سرشار کنید و از مصرف ادویه های تند خودداری کنید، و مطمئن باشید که مقادیر زیادی آب می نوشید.

9.آرام، سرحال و خوددار باشید

 عرق انسان برای تنظیم دمای بدن می باشد، بنابراین این موضوع مطرح می شود که سرحال  و راحت بود ن راهی برای پیشگیری از بوی نامطبوع بدن می باشد. زمانی که دمای بدن بالا می رود، سیستم عصبی غددی به نام اکرین را تحریک می کند که مایعی را به سطح پوست ترشح  کنند جایی که  عرق ، که بیشتر از آب و نمک ساخته شده است، با تبخیر خود بدن را خنک می سازد. به علاوه، غدد آپوکرین نوعی عرق چرب را ترشح می کنند و  استرس های عاطفی می توانند باعث ترشح عرق به سطح پوست گردد. حال آنکه خود عرق بطور عملی بدون بو می باشد ، باکتری های پوست می توانند آن را به عرق آپوکرین تجزیه کنند و باعث ایجاد بوی نامطبوع گردند.

چگونه در عرض چند دقیقه آرام شویم؟

حالا این سوال مطرح می شود که چطور می توان با استفاده از این اطلاعات از بوی بد عرق جلوگیری کرد؟  سعی کنید دمای اتاق را تا حد امکان چند درجه پایین تر از بیرون نگه دارید، مخصوصا در مکانهایی  که می خوابید یا کارهایتان را انجام می دهید. لباسهای رنگ روشن و قابل تنفس و راحت  بپوشید که بتوانید زمانی که دمای بدنتان بالا رفت، به راحتی آنها را تعویض کنید. اگر استرس باعث افزایش تعریق شما می شود، تکنیکهای مدیریت استرس را جزو برنامه روزانه خود قرار دهید. عادتهایی نظیر ورزش منظم، مدیتیشن، مدیریت زمان و سازماندهی و حفظ یک سیستم حمایت عاطفی قوی که بتواند به شما در آرام ، سرحال و خوددار ماندن کمک کند، را وارد زندگی خود کنید.

در صورتیکه  بوی نامطبوع عرق دائمی باشد ممکن است به مشاوره پزشکی نیاز داشته باشید. بوی بد بدن می تواند نشانه ای از بیماریهای مختلف مثل، بیماریهای کبدی و کلیوی باشد. اگر مشکل به دلیل برهم کنش عرق/ باکتری در پوست باشد، متخصصان پوست می توانند کمک شایانی به درمان آن کنند. اگر زیادی عرق یا هایپر هیدروزیز مسبب بوی بد عرق باشد، متخصصان پوست می توانند ضد عرق های درمانی را برای این مشکل تجویز کنند. همچنین می توانند قرص هایی را برای کاهش میزان عرق توصیه کنند. در موارد شدید هایپر هیدروزیز، ممکن است برای برداشتن غدد عرق ساز یا اعصابی که این غدد را تحریک می کنند، نیاز به عمل جراحی باشد.

تزریق بوتاکس، که فعالیت ماهیچه ها و غدد بیش فعال را کاهش می دهد نیز برای مقابله با بوی نامطبوع عرق انجام می شود.

راه حل های رایج دیگری نیز برای کاهش باکتری های ایجاد کننده بوی بد وجود دارد. متخصصان پوست ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی نیز برای حل این مشکل تجویز کنند. محققان دریافته اند که تعدادی از داروهایی که برای درمان آکنه تجویز می شوند نیز می توانند به درمان بوی نامطبوع بدن نیز کمک کنند.

 

مقالات مرتبط

ویتامین D یک هورمون استروئیدی ست که در پوست در نتیجه تابش اشعه خورشید تولید می گردد و یا از...
21 اسفند, 1396 - 21:28 788
بیماری آلزایمر یکی از شایعترین علل تحلیل رفتن مغز در انسان می باشد. این بیماری دلیل اصلی 60 تا...
6 شهريور, 1396 - 12:44 2،765
ارزشمندترین گوهرها در بسته بندی های کوچک به ما هدیه شده اند! و این جمله در مورد بلوبری 100 درصد...
3 بهمن, 1395 - 16:35 3،573
پیوراریا میریفیکا برای سالهای بسیاری به منظور اهداف پزشکی و عمدتا بعنوان مکمل هورمون زنانه مورد...
16 دى, 1395 - 13:36 5،617
سلولیت وضعیتی ست که در لایه پایه ای پوست چربی رسوب کرده و به پوست ظاهری فرورفته و ناهموار می...
1 آذر, 1395 - 14:41 4،988
​ آیا همیشه جوش های صورتتان در یک جای ثابت ایجاد می شوند؟ برطبق طب سنتی چینی، محل ایجاد دانه...
6 آبان, 1395 - 11:21 28،928

دیدگاه‌ها

عکس‌های رضا
دیدگاه: 

من همه راه هارو واسه رفع بوی بد بدن امتحان کرده هیچ کدوم فایده نداشت فقط یک راه تونست منو نجات بده اونم کم کردن مصرف گوشت و قطع مصرف گوشت قرمز و تخم مرغ بود واقعا معجزه میکنه حتی کم کم کردن مصرف گوشتم کمک میکنه ولی مصرف تخم مرغو چون ترکیبات گوگردی داره حتما قطع کنید زیاد سخت نیست نتیجش رضایتبخشه تازه واسه منی جواب داد که وقتی یه جا میشینم خیس عرق میشم ولی هرچقدر هم عرق کنم دیگه بو نداره بهتون توصیه میکنم حداقل یک هفته گوشت و تخم مرغ مصرف نکنید تا نتیجشو ببینید الانم این پستو گذاشتم چون وظیفم میدونستم از اونجایی که خودم سالها درگیرش بودم و میدونم چقدر زندگی ادمو سیاه میکنه همه درمان هایی هم که دکترا میگفتن هیچ تاثیری نداشت

عکس‌های زهرا
دیدگاه: 

خوبه

عکس‌های الهام
دیدگاه: 

کرم ضد عرق کلیون رو هم امتحان کنید دوست من اینقد عرق میکرد لباسش همیشه خیس بود و شوره میزد ولی این کرم رو استفاده کرد نتیجه ش عالی بود، مام آکسی ترنس هم هفته ای دوبار البته یک یا دو روز بعد از شیو کردن زیربغل جواب میده چون قویه نباید بلافاصله بعد شیو استفاده شه

عکس‌های محبوبه
دیدگاه: 

پودر مردار سنگ نقره عالی اخر حمام استفاده شود

عکس‌های محبوبه
دیدگاه: 

پودر مردار سنگ نقره عالی اخر حمام استفاده شود

عکس‌های مهسا
دیدگاه: 

خوبه ولی
توی همهی سایت ها همین را نوشته

عکس‌های مهسا
دیدگاه: 

خوبه

عکس‌های مهسا
دیدگاه: 

خوبه

عکس‌های معصومه
دیدگاه: 

از پودر ضمه هم استفاد نمایید بعد ازاینکه ازحمام آمدید

عکس‌های فاطی
دیدگاه: 

هیچی جز اسپری زیربغل رکسونا خوب نیس عااالیه

عکس‌های محمد
دیدگاه: 

من هم اين مشكل رو داشتم. يك دكتر متخصص پيشنهاد جالبي داد:
١- بدنت رو تو حموم با بتادين (از داروخانه تهيه كنيد) بشوريد. هر دفعه كه ميريد حموم
٢- بعد از حموم از مام استفاده كنيد. مام رو يكم بيشتر بزنبد، يعني فضاي بيشتري - كه حتي يكم از بازو و پهلو رو هم شامل بشه.
٣- موهاي زايد رو مرتب بتراشيد

معجره كرد. باورم نميشد. البته بگم كه بعضي از لباساي قديميم. باكتريايي شده بودن و كاريشون نتونستم بكنم. ريختمشون دور

عکس‌های tara
دیدگاه: 

بنظر من مام اصلا خوب نيست چون تركيبات شيميايي داره من و برادرم قبلا اصلا زياد عرق نميكرديم شروع كرديم به مصرف مام و ضد عرق بعد از يكسال هم بيشتر عرق ميكرديم هم اينكه عرقمون بو گرفته بود و خيلي تند شده بود فك ميكردم فقط من اينجوري شدم كه برادرم هم بدون اينكه من بگم خودش بمن گفت همچين مشكلي واسش پيش اومده چون من ميدونستم اون اصلا عرقش بونميداد با اينكه ورزش ميكرد.اما من خودم يه مدت حنا مصرف ميكردم قبل يا بعد از استحمام خوب بود از بوي عرق كم ميكنه گوشت و چربي هم كم كنيد چون چربي واقعا باعث تعرق بيشتر ميشه ديگه چندساله مام و تركيبات شيميايي استفاده نميكنم چون منافظ زيربغل و هم بازميكنه و تعرق زياد ميشه موفق باشيد

عکس‌های سعید
دیدگاه: 

استفاده از جوش شیرین عالیییییییهههه خیلی خوب

دیدگاه تان را بیان نمایید